Muzyczny weekend z muzyczną

SOCHACZEW Pod względem artystycznym ostatni weekend należał do Państwowej Szkoły Muzycznej. W piątek, 23 września w jej murach odbyła się muzyczna inauguracja nowego roku szkolnego, a dwa dni później w kościele św. Wawrzyńca finałowy koncert Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej.

Od lat inauguracja roku szkolnego w PSM ma artystyczny wymiar. Na scenie prezentują się najmłodsi, którzy dopiero zaczęli przygodę z muzyką, oraz starsi i nierzadko utytułowani uczniowie. W tym roku przed publicznością wystąpili Antoni Krasucki (puzon), Jan Tomczak (trąbka), Maciej Kawka (saksofon), Gabriela Paga, Aleksandra Gorzelak i Natalia Kacperska (klarnet), Idalia Majcher, Natasza Paga i Nikola Gerasik (fortepian), Nadia Czubacka (skrzypce), Weronika Szymańska i Bartosz Strzelczyk (akordeon), Wiktoria Zakrzewska (wiolonczela) i Patrycja Pikora (flet). Jak przystało na szkołę imienia F. Chopina, ze sceny popłynęły utwory największego polskiego kompozytora, ale też kompozycje J.S. Bacha, Krakowiak współczesnego kompozytora Bogdana Dowlasza czy tradycyjna melodia Santa Lucija.

Był jeszcze jeden miły akcent. Dyrektor Ludwik Skrzypek złożył gratulacje uczniom, którzy z pomocą Centrum Edukacji Artystycznej otrzymali stypendia za wyniki w nauce osiągnięte w roku szkolnym 2021/2022. Sięgnęli po nie Idalia Majcher, Bartosz Ciura, Marcel Sobieraj, Nadia Czubacka, Bartosz Strzelczyk i Alicja Krasucka.

Z kolei w niedzielę, 25 września PSM zaprosiła publiczność na trzeci i ostatni koncert w ramach Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Mistrzowie i Uczniowie”. Z Patrykiem Podwojskim wystąpiły uczennice PSM: wiolonczelistka Kamila Łukaszewicz i skrzypaczka Karolina Jędrzejewska.

W trzy wrześniowe niedziele miłośnicy muzyki organowej mieli okazję posłuchać wybitnych instrumentalistów – Jana Bokszczanina, Tytusa Wojnowicza, Jana Mroczka i Patryka Podwojskiego – nagrywających płyty, kształcących młodszych kolegów, występujacych z recitalami w tak prestiżowych miejscach jak Bazylika Jasnogórska, Kościół Mariacki w Krakowie czy Katedra Notre Dame w Paryżu.

Festiwal  zorganizowali: Stowarzyszenie Przyjaciół PSM, miasto Sochaczew, Państwowa Szkoła Muzyczna i parafia św. Wawrzyńca. Jego sponsorami byli PSS Społem oraz firma Astorg Leszek Osiak z Sochaczewa, która na cały festiwal wypożyczyła instrumenty i nagłośnienie.

UM Sochaczew

fot. UM Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz