Miliony w drogach i chodnikach

fot.archiwum
Nowy asfalt na ulicy Kaczorowskiego już ułożono, ekipy wyrównały studzienki oraz krawężniki, pomalowały pasy. Lada dzień podobną wymianę asfaltu ratusz przeprowadzi na ulicy Batorego. A to tylko dwie spośród wielu robót na miejskich drogach zaplanowanych w tym roku.

Zamknięte w wakacje szkoły i przedszkola, znacznie mniejszy ruch na ulicach, długi dzień, to wszystko sprzyja prowadzeniu prac budowlanych. Jak podkreśla wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski, w tym roku nie tylko na Batorego i Kaczorowskiego kierowcy zauważą zmiany.

Pierwszy etap Kochanowskiego

Ruszył zapowiadany remont odcinka ulicy Kochanowskiego. W wakacje wymieniono część chodnika po stronie osiedla Polna, a teraz firma Prima usunęła pierwszą warstwę asfaltu i najpóźniej do połowy września najbardziej zniszczony fragment drogi – od Targowej do Trojanowskiej – zyska nową nawierzchnię. Roboty pochłoną ok. 67 tys. zł. Kolejne odcinki Kochanowskiego będą remontowane etapami.

– Następnym zadaniem będzie asfaltowanie ulicy Księżycowej, łączącej się z ulicą Smolną w Chodakowie. Utwardzona zostanie na całej długości 140 metrów, zyska też pobocze – informuje Dariusz Dobrowolski.

W planach na ten rok była również wymiana nawierzchni na ulicy Reymonta, jej odcinka od bloku przy Reymonta 36 do ulicy Piłsudskiego. Na razie sprawę zawieszono, po tym jak kilka tygodni temu, po wielkiej ulewie, w ulicy zapadła się studzienka kanalizacyjna. Zanim droga zyska nowy asfalt, najpierw trzeba wykonać kompleksową naprawę sieci deszczowej.

Przybywa chodników
Na terenie miasta układane są też nowe chodnik i wymieniane odcinki tych najbardziej zniszczonych. Kilka dni zajęło ekipie firmy Agnes-Bud położenie prawie 95 metrów chodnika przy ul. Kosińskiego. Stare, połamane betonowe płyty zastąpiła kostka. Wartość prac wstępnie oszacowano na 27 tysięcy. Prace prowadzone są też na ulicy Lotników, po lewej stronie, gdzie nowy chodnik powstaje na odcinku od ul. Żwirki i Wigury do drogi prowadzącej do dawnego klubu garnizonowego. Przy Lotników powstaje także chodnik między wjazdem do klubu a ulicą Broniewskiego (naprzeciw internatu garnizonowego).

– W tym roku firmie Agnes-Bud zleciliśmy również wymianę nawierzchni dwóch odcinków chodnika przy ulicy Wojska Polskiego – między ulicami prezydenta Kaczorowskiego i Słowackiego oraz między Ziemowita i Wróblewskiego. Kolejny pro-
jekt, jaki zrealizujemy, to nowy chodnik przy drodze wewnętrznej prowadzącej do Miejskiego Przedszkola nr 3 – informuje wiceburmistrz.

Cała Dewajtis w asfalcie

Największą tegoroczną drogową inwestycją miasta będzie przebudowa ulicy Dewajtis. Za ponad dwa mln zł roboty wykona, do końca roku, firma Strabag. Droga zostanie przebudowana na całej długości 365 metrów. Po pierwsze trzeba ją poszerzyć z obecnych 3,5 do 6 metrów. Projekt przewiduje ułożenie asfaltu, chodnika z kostki brukowej, ścieżki rowerowej, jednostronnego utwardzonego pobocza, zatok postojowych oraz rowów gromadzących nadmiar wody, umocnionych betonowymi płytami ażurowymi.

– Strabag wszedł na plac budowy, ale w pierwszej kolejności musiał przełożyć nitkę gazociągu kolidującą z naszymi zamierzeniami. Sieć została przebudowana, odebrana przez spółkę Sime, a to oznacza, że można zabierać się za część drogową – wyjaśnia wiceburmistrz.

Projekt ma kosztować ponad 2 mln, przy czym w większości zostanie sfinansowany z rządowej dotacji. Dzięki wsparciu ministra Macieja Małeckiego ratusz pozyskał na ten cel, z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, 1,33 mln zł dofinansowania.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz