Łóżko kontynentalne, dlaczego jest takie wygodne?

Kojarzone z luksusem łóżka kontynentalne bardzo często goszczą również w naszych domowych sypialniach. Podwyższony standard wykonania, wysokogatunkowe komponenty, a także staranny dobór tkanin obiciowych sprawiają, że właśnie te modele biją rekordy popularności. Komfort wypoczynku na wyżyny wznosi także kilkuwarstwowa budowa. Tej najbardziej charakterystycznej z cech przyjrzymy się wspólnie w poniższym przewodniku po łóżkach kontynentalnych.

Co to jest łóżko kontynentalne? Poznaj elementy podwyższające wygodę

Chcąc sypiać po królewsku, decydujemy się na łóżko kontynentalne. Masywna bryła, modnie pikowany zagłówek, a także wyjątkowe tkaniny obiciowe to elementy podkreślające dobry styl tych mebli. Przyciągające wzrok kolory obicia, a także wyszyty w wezgłowiu wzór doda szyku całej aranżacji.

Estetyce mebla poświęcamy dużo uwagi, jednak to, co przesądza o jego wygodzie, tkwi w środku. Dlatego prześledźmy, co kryje się w środku łóżek kontynentalnych. Budowa jest kilku warstwowa, poniżej znajdziesz krótką charakterystykę każdego z trzech poziomów.

  1. Materac górny – tzw. topper to warstwa pianki wysokoelastycznej. Reguluje poziom twardości materaca, a także stanowi ochronną nakładkę na materac główny. Zwiększa jego żywotność, przez co zapobiega częstym wymianom łóżka.
  2. Materac bonellowy – baza łóżka typu boxspring. Najczęściej wykonany z wysokogatunkowych sprężyn bonell połączonych z miękką pianką. Efekt – stabilna podstawa do regeneracyjnego wypoczynku.
  3. Skrzynia na pościel – praktyczny sposób wykorzystania dolnej części łóżka. Przestronny schowek rozciąga się pod całym materacem, przez co zapewnia sporo miejsca na poduszki, kołdrę i zapasowe koce na chłodne zimowe noce.

Szukając łóżka kontynentalnego dla siebie lub dla sypiającej wspólnie pary, pod uwagę weźmy również preferowany poziom twardości materaca. Do wyboru mamy 10-stopniową skalę (od H1 do H10). Oznaczenia od H1 do H3 przyciągają amatorów najbardziej miękkich wariantów. Na drugim biegunie znajdują się twarde materace z symbolami od H8 do H10.

Pośrodku plasują się wersje średnio twadre. W skali znajdują się pomiędzy punktami H4 a H7. Akurat ten poziom twardości jest najczęściej wybierany. Pamiętajmy, że na ostateczną wygodę podczas snu duży wpływ ma też topper nawierzchniowy. Tak, jak pisaliśmy powyżej, odpowiada on za końcową miękkość łóżka.

Wymiary łóżek kontynentalnych oferowane przez producentów

Wątpliwości związane z doborem wymiarów łóżka do codziennego spania rozwiewa ilość dostępnego w sypialni miejsca. Przepastne wnętrza stwarzają szerokie możliwości aranżacyjne i tam zastosowanie znajdują warianty o szerokości 200, a nawet 220 cm. Tak duży model zapewni spokojny sen obojgu partnerom, nawet wtedy kiedy w nocy przywędruje do nich dziecko.

Innym, równie popularnym rozwiązaniem jest łóżko kontynentalne 160×200 cm. Wspomniana popularność wynika tu z uniwersalności. Często wybierają je lubiący się swobodnie wysypiać single. To wariant uwielbiany też przez pary – optymalna szerokość pasuje zarówno do małej, jak i do dużej sypialni. Nieco obszerniejsza propozycja 180×200 cm wymaga poświęcenia większej przestrzeni. W zamian oferuje skrawek dla śpiącego w nogach czworonoga.

W zestawieniu nie mogło zabraknąć również opcji jednoosobowej – łóżko kontynentalne 140×200 cm, a także 120×200 cm to warianty najczęściej widywane w małych sypialniach. Korzystają z nich również te pary, które po wielu latach związku stawiają na wygodę spania w pojedynkę. 2 identyczne modele wyglądają schludnie, a co najważniejsze stanowią bazę błogiego wypoczynku bez konieczności walki z partnerem o choćby kawałek kołdry.

Dodatkowe funkcjonalności zwiększające komfort podczas snu

Materac, miękkie obicie i schowek na pościel. Te elementy przybliżyliśmy już powyżej, a teraz czas by bardziej zagłębić się w świat udogodnień oferowanych przez polskich producentów łóżek boxspring. Na pierwszą pozycję wysuwa się tapicerowany zagłówek. Z pozoru nieistotny, jednak zdecydujcie sami, o co przyjemniej jest oprzeć plecy – ciepły i miękki czy zimny metalowy zagłówek? Amatorów obu rozwiązań nie brakuje, jednak jak głoszą doniesienia z rynku, szala przeważa na korzyść przyjemnych dla skóry rozwiązań.

Przykładem ciekawego rozwiązania jest łóżko kontynentalne bez zagłówka. Taki typ mebla daje nam dowolność w wyborze wezgłowia. Wiklinowe, bambusowe, drewniane, a także nowość – zagłówek z paneli tapicerowanych. Gama możliwości jest niemal nieograniczona.

Tu stawiamy kropkę i przechodzimy do modelu, który cieszy się ogromną popularnością. Chodzi nam o łóżko kontynentalne elektryczne z pilotem do sterowania. Bardzo lubianą funkcją jest możliwość dopasowania oddzielnych ustawień dla każdej ze stron łóżka. W praktyce oznacza to, że sypiając wspólnie z partnerem zarówno osoba z prawej, jak i ta z lewej może spersonalizować sobie pozycje materacy.

Łóżka kontynentalne – zalety i wady  

Jedną z największych zalet, która charakteryzuje łóżka kontynentalne, jest kompleksowość. Jak ją rozumieć? Chodzi tu m.in. o to, że zamawiając model typu boxspring otrzymujemy wszystko, co potrzebne jest nam do wygodnego spania. Mowa tu przede wszystkim o materacach, które w przypadku standardowych łóżek musimy dokupić sobie sami. Inne, równie istotne zalety tych rozchwytywanych modeli zebraliśmy dla was poniżej.

Zalety łóżek kontynentalnych:

  • ciekawy design, który wpisuje się w wystrój każdej sypialni;
  • wysokość łóżka, ułatwiająca poranne wstawanie;
  • podwyższony komfort snu wynikający z kilku warstw materacy;
  • tapicerowany zagłówek i boki – ciepło w kontakcie ze skórą;
  • przestronne pojemniki na pościel pod całą powierzchnią spania.

Wśród wad tych modeli malkontenci wymieniają nieco wyższą, w porównaniu do standardowych modeli, cenę. Ten argument już dawno stracił ważność, ponieważ tanie łóżka kontynentalne kupimy już za nieco ponad 1 000 zł. Pamiętajmy, że wraz z meblem otrzymujemy aż 2 materace, co jest rzadkością w przypadku modeli metalowych, drewnianych i wykonanych z płyty meblowej.

Tanie, a przy tym trwałe łóżko kontynentalne z pojemnikiem i dekoracyjnym zagłówkiem znajdziesz u partnera tego artykułu – w internetowym sklepie meblowym Mirjan24. Wiele modnych wariantów z szybką i darmową dostawą czeka na Ciebie online. Poznaj je wszystkie, zainspiruj się i zmieniaj wystrój swojej sypialni.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz