Inwestycje na finiszu

 Powoli zbliżają się do końca dwie kluczowe inwestycje w gminie Rybno. To budowa Gminnego Przedszkola oraz Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego. Pierwszy z obiektów jest już prawie gotowy, choć prace końcowe zapewne potrwają jeszcze kilka tygodni. Natomiast na Centrum potrzeba jeszcze sporo pracy i czasu. Jednak najpewniej oba obiekty zostaną oddane do użytku po nowym roku.

Aktualnie trwające prace wykończeniowe wewnątrz budynku dobiegają już końca. Wykonano posadzki z wykładzin, ułożono glazurę, pomalowano ściany. Prowadzone są prace porządkowe. Kolejny etap to urządzanie wnętrz, oczekujemy na dostawę wyposażenia przedszkola – mówi Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Na zewnątrz wszystko jest już gotowe i dopięte na ostatni guzik. Wykonano elewację budynku, malując ją w piękne, radosne kolory. Przykuwają uwagę zwłaszcza barwne pasy na elewacji. Teren wokół przedszkola został utwardzony, więc dojazd pod gmach jest dobry. Gotowy i wyposażony jest również plac zabaw. Na ukończeniu są też prace związane z montażem ogrodzenia. Niebawem wykonywane będą nasadzenia krzewów.

Warto przypomnieć, że fundusze na budowę nowoczesnego przedszkola gmina Rybno pozyskała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 2 045 000 złotych, a całkowita wartość tego zadania wyniesie około 4,6 mln złotych. Budynek będzie oddany do użytku w 2023 roku, ale dokładnie kiedy, na razie nie wiadomo. Ważne jest tu bowiem uzyskanie pozwolenia na użytkowanie z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, jak też uzyskanie wszystkich certyfikatów bezpieczeństwa.

Z kolei nowoczesne Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne w Rybnie to jedna z najważniejszych inwestycji obecnej kadencji samorządu gminy. Inwestycję realizuje firma Jacka Papierowskiego z Rościszewa. Prace przy budowie wkraczają obecnie w kolejny etap, czyli wykończenia obiektu.

Gmina Rybno pozyskała na realizację tej inwestycji środki finansowe z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 1,3 mln złotych oraz pół miliona złotych z budżetu Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość zadania wyniesie około 2,8 mln złotych.   Centrum też będzie skończone w 2023 roku, ale podobnie jak z przedszkolem, tu też potrzebne są procedury nadzoru budowlanego i certyfikaty bezpieczeństwa.

Budowa nowoczesnego Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego to odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Jak dotąd wszystkie prace przebiegają zgodnie z przyjętym na początku inwestycji harmonogramem. Wykonano już w całości zagospodarowanie terenu, włącznie z utwardzeniem nawierzchni oraz ogrodzeniem. Na zewnątrz wykonano prace wykończeniowe elewację budynku, podjazd dla niepełnosprawnych, poręcze. Wewnątrz w dalszym ciągu prowadzone są wykończenia. To trochę potrwa. Na razie jest układanie gresu, sufitów podwieszanych oraz prace malarskie – informuje Damian Jaworski.

Jak zaznacza, obie inwestycje to ogromne przedsięwzięcia gminy. Bez wsparcia samorządu i z budżetu państwa, nie byłyby one w ogóle możliwe. Ale będą służyć dobrze mieszkańcom gminy i to jest najważniejsze. To przedsięwzięcia na lata i pokolenia.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Rybno

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz