Hołd nieznanemu żołnierzowi

Fot. Bogumiła Nowak

Tradycyjnie jak co roku na skraju Puszczy Kampinoskiej w Kromnowie odbyła się uroczystość upamiętniająca rocznicę napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku i Kampanię Wrześniową. Mieszkańcy gminy Brochów oraz licznie przybyli goście z powiatu sochaczewskiego oddali hołd poległym  w działaniach wojennych żołnierzom Września, bitwy nad Bzurą oraz zamordowanym przez okupanta mieszkańcom gminy Brochów. Uroczystości jak zwykle organizował Sławomir Jaczyński, sołtys wsi Kromnów, inicjator tych obchodów.

Co roku mieszkańcy powiatu sochaczewskiego spotykają się w tym miejscu. Choć wielu żołnierzy poległo w czasie działań wojennych w puszczy w okolicach Kromnowa, to jednak ich ciała po wojnie zostały ekshumowane i trafiły na cmentarze wojenne w Sochaczewie i wielu innych miastach i miejscowościach Polski.

Grób nieznanego żołnierza, który zmarł pod sosną na skraju puszczy, został wyznaczony wiele lat po wojnie. Inicjatorem upamiętnienia bezimiennego bohatera był Sławomir Jaczyński, który zadbał o godne oznaczenie mogiły i stworzenie ważnego miejsca w świadomości mieszkańców gminy.

Co roku są tu od lat organizowane obchody ku czci poległych w 1939 roku. Tradycyjnie odbywa się msza polowa oraz koncert upamiętniający wszystkich nieznanych bohaterów kampanii Wrześniowej oraz II wojny Światowej.

Podobnie było też w tym roku. Sławomir Jaczyński, sołtys Kromnowa wraz z radą sołecką, Kołem Gospodyń Wiejskich z Kromnowa, Związkiem Kombatantów oraz mieszkańcami wsi, zaprosił na uroczystości. Przybyły poczty sztandarowe żołnierzy, strażaków szkół i rekonstruktorów. Ci ostatni również wystawili wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Uroczystości rozpoczęło odśpiewanie „Bogurodzicy” we wspaniałym, męskim wykonaniu. Potem została odprawiona msza przez proboszcza Parafii św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie. Po mszy program artystyczny przygotowały dzieci z SP im. Władysława Jagiełły w Śladowie. Pięknie śpiewały piosenki z okresu II wojny światowej i deklamowały wiersze.

Organizatorzy podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji obchodów. Pamiątkowe puchary i statuetki przekazano osobom i organizacjom, które przygotowywały tegoroczne obchody – przedstawicielom gminy, parafii, OSP, strażakom, leśnikom, szkole oraz osobom prywatnym. Pięknie zabrzmiała melodia „Wojenko, wojenko” odegrana na trąbce. Na koniec głos zabrał Piotr Szymański, wójt gminy Brochów, który podziękował za przybycie gościom oraz upamiętnianie żołnierzy Września. Jak zaznaczył, jest to naszym obowiązkiem, by nie zapominać o swoich bohaterach i oddawać im należny hołd. Sławomir Jaczyński przypomniał o genezie powstania Grobu Nieznanego Żołnierza i tym, by nie zapomnieć o nim jako obrońcy ojczyzny.

Na koniec odbył się krótki występ muzyczno-wokalny dziewcząt z repertuarem patriotycznym. Ich występ zakończyła piosenka „Aby Polska była Polską”. Spotkanie zakończył poczęstunek – grochówka z kotła, i rozmowy.

– Póki sił będę organizował te uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Pomimo mojego wieku i choroby będę dążył do tego, by o tych obchodach nie zapomniano – powiedział Sławomir Jaczyński.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz