Dzikie zwierzęta wędrują

Reklamy

MAZOWSZE Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności nie tylko w okolicach lasów, ale też łąk i pól, gdzie na drogę często wychodzą dzikie zwierzęta oraz zwierzęta gospodarskie.

 Od początku 2022 roku na terenie Mazowsza doszło do 1276 zdarzeń z udziałem zwierząt. Policjanci przypominają także o znakach ostrzegawczych „Uwaga dzikie zwierzęta”, które nie przez przypadek ustawione są w miejscach, gdzie występują takie zagrożenia. To tereny, gdzie przebiegają szlaki wędrówek tych zwierząt.

Lekceważąc znaki ostrzegające o miejscach, gdzie dzikie zwierzęta przekraczają drogę, grozi kierowcom duże niebezpieczeństwo.

W przypadku zderzenia z dzikiem, jeleniem lub ważącym kilkaset kilogramów łosiem, trzeba liczyć się z poważnym uszkodzeniem pojazdu. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi wieczorem i wczesnym rankiem, szczególnie teraz jesienią, kiedy zaczyna szybko zapadać zmierzch, a zwierzęta tradycyjnie wędrują do wodopojów i na żerowiska. Zwierzęta mogą również pojawić się w terenie zabudowanym. Jeśli zobaczy się przebiegające przez drogę zwierzę, należy być czujnym, zwolnić i jechać ostrożnie, gdyż sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne. W tym roku do kilku kolizji z dzikimi zwierzętami doszło na drodze przebiegającej przez Puszczę Kampinoską. Ofiarami były m.in. wilk, zające, sarny i bobry.

Policjanci informują, że jeśli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, to trzeba zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne, zabezpieczyć miejsce trójkątem ostrzegawczym i pod żadnym pozorem nie dotykać zwierzęcia. Może ono być ciężko ranne i w takiej sytuacji zaatakować. Może też być chore na przykład na wściekliznę i wtedy kontakt z takim zwierzęciem może spowodować zarażenie się. W sytuacji, kiedy po zderzeniu samochód jest unieruchomiony i nie można zjechać na pobocze, trzeba włączyć światła awaryjne i zabezpieczyć miejsce trójkątem ostrzegawczym. I należy natychmiast zawiadomić policję. Przyjmujący zgłoszenie dyżurny poinformuje odpowiednie służby i lekarza weterynarii oraz skieruje na miejsce patrol policji. W przypadku poszkodowanych pasażerów również o tym poinformować, gdyż może być niezbędna pomoc zespołu ratownictwa medycznego.

BN

Fot. KPP Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz