Dotacje na usuwanie eternitu przyznane

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie przekaże ponad 88 tys. zł na usuwanie azbestu i ochronę przyrody w powiecie sochaczewskim. 12 września, w domu zakonnym w Szymanowie, umowy z beneficjentami podpisał prezes zarządu funduszu Marek Ryszka.

W spotkaniu wzięli udział lokalni samorządowcy i parlamentarzyści: wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki oraz wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

– To są środki, które wspierają ochronę środowiska, pomagają naszym mieszkańcom. Z jednej strony wsparcie rządu, z drugiej duże zaangażowanie samorządów, które każdą złotówkę oglądają kilka razy – mówił Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.

W ramach otrzymanego dofinansowania pokryte zostaną koszty demontażu, zbierania, transportu oraz unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest. Dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 38 tys. zł otrzymają gminy Nowa Sucha, Teresin i Sochaczew oraz miasto Sochaczew.

– W związku z tym, że wciąż jest zapotrzebowanie na dofinansowanie usuwania azbestu, konieczne są nowe środki finansowe. Od pierwszego września weszły przepisy, które zaostrzają kary wobec przestępców środowiskowych. Przez dziesięć lat na rzecz NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy przestępcy wpłacili zaledwie jeden milion złotych. Teraz te kary finansowe radykalnie zwiększamy. Będę mogły wynosić nawet 5 mln zł – poinformował Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

Dzięki wsparciu WFOŚiGW w Warszawie szkodliwy azbest zostanie w bezpieczny sposób zdementowany z dachów przez specjalistyczne firmy i unieszkodliwiony na składowiskach odpadów niebezpiecznych.

– Dzięki temu programowi mogliśmy utylizować eternit z kilkuset domów jednorodzinnych oraz budynków gospodarczych. W tym roku pozbyliśmy się około 40 ton tego niebezpiecznego materiału z 26 posesji. Gdybyśmy mieli do dyspozycji tylko własne środki skala byłby dużo mniejsza – wskazał Dariusz Dobrowolski, zastępca burmistrza miasta Sochaczew.

Marek Ryszka, prezes zarządu WFOŚiGW w Warszawie przypomniał, że od 2018 roku Fundusz przekazał mazowieckim samorządom ponad 40 mln zł na usuwanie azbestu. W tym roku zaplanowano na ten cel kolejne 6 mln 800 tys. zł.

Fundusz dofinansuje również wykonanie prac pielęgnacyjnych w zabytkowym drzewostanie w osiemnastowiecznym parku przypałacowym w Szymanowie. Dotacja na ten cel w wysokości 50 tys. zł trafi do Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP.

(źródło: wfosigw.pl)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz