2.Rajd pieszy – szlakiem sochaczewskich fortyfikacji

11 września w niedzielę o 15.00 rusza „2.Rajd pieszy – szlakiem sochaczewskich fortyfikacji”.
To kolejne wydarzenie przygotowane przez Fundację Ochrony Zabytków Mazowsza i działającą w jej ramach grupę miłośników historii miasta skupionych wokół „Projektu – Sochaczewskie Fortyfikacje”. Rajd pieszy skierowany jest do mieszkańców naszego regionu i miłośników turystyki historyczno-militarnej z całej Polski.

Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny!

Zbiórka uczestników o godzinie 14.50 na Placu Kościuszki – przed wejściem głównym do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą.

Odjazd autokaru 15.00

Na zakończenie rajdu pieczenie kiełbasek!

Żywa lekcja historii na świeżym powietrzu, będzie wymagać przejścia kilku kilometrowej trasy wzdłuż obiektów fortyfikacji polowej z okresu II wojny światowej. Część trasy uczestnicy pokonają także autokarem. Wraz z uczestnikami rajdu przejdziemy prawobrzeżną częścią miasta i pokażemy około dziesięciu, dobrze zachowanych żelbetowych schronów. Trasa rajdu rozpocznie się od Parku im. Włodzimierza Ignacego Garbolewskiego gdzie zaprezentujemy i omówimy wystawę „Polscy robotnicy przymusowi budują niemieckie schrony w rejonie Sochaczewa”. Następnie przejedziemy w okolice ulic Długiej, Partyzantów, Polnej, Energetycznej i Zielonej Doliny gdzie pokażemy kilka dobrze zachowanych schronów biernych i bojowych. Następnie znów przejedziemy autokarem na lewobrzeżną część miasta gdzie pokażemy m.in. schron bierny dla drużyny piechoty typu Regelbau 668 z dobudowanym do niego schronem bojowym typy Ringstand 58c, mieszczący się przy ulicy Gawłowskiej. Dalej przejedziemy ulicami Łowicką, Płocką, pokazując kolejne obiekty i dojedziemy w okolice ulicy Katowej do schronu Regelbau 701, przy którym zakończy się przejazd autobusu i rozpocznie się dalsza część rajdu pieszego. Tu zaprezentujemy m.in. kolekcję zdjęć z okresu budowy linii umocnień, dokumenty, mapy, eksponaty i wystawę p.t. „Franciszkanie z Niepokalanowa na przymusowych robotach fortyfikacyjnych 1944-1945 w rejonie Sochaczewa”. Następnie przejdziemy do odległego o 300 m. fragmentu rowu przeciwpancernego, z którego udamy się  do ostatniej lokalizacji schronów znajdujących się przy ulicy Lubiejewskiej.  W tym miejscu pokażemy dwa, rozmieszczone obok siebie schrony. Pierwszy schron dla drużyny piechoty typu Regelbau 668, gdzie zaprezentujemy częściowo odtworzone wyposażenie schronu i schron bojowy typu Ringstand 58c. W tym miejscu podsumujemy rajd piekąc wspólnie przy ognisku kiełbaski.

Około godz. 19.00 autobus odwiezie uczestników rajdu w rejon centrum miasta.

– Realizacją tego rodzaju wydarzeń chcemy przywrócić do zbiorowej pamięci końcowy okres okupacji niemieckiej na terenie Sochaczewa i okolic – mówi koordynator projektu Artur Gałecki.
– Chcemy również zaprezentować uczestnikom nasze dotychczasowe działania w zakresie prowadzonych badań historycznych i terenowych dotyczących końcowego okres II wojny światowej na terenie ziemi sochaczewskiej oraz powiedzieć o ambitnych planach i możliwościach dalszego rozwoju naszego projektu. Szczególnie chcielibyśmy podkreślić potencjał rozwojowy naszego regionu w obszarze uprawiania turystyki historyczno-militarnej opartej na naszym dziedzictwie kulturowym tkwiącym w pozostałościach sochaczewskich fortyfikacji polowych z okresu wojny.

Podczas rajdu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą udostępniać będzie także druk gry terenowej, nawiązującej do obrony Sochaczewa w 1939 r., opatrzony pieczątką Projektu Sochaczewskie Fortyfikacje. Uczestnicy rajdu, którzy wezmą w niej udział i dostarczą rozwiązanie zagadki do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą otrzymają odznakę „Szlakiem Bohaterów bitwy nad Bzurą 1939 r. w powiecie sochaczewskim” ustanowioną przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Dobra informacja dla osób, które z różnych względów nie wezmą udziału w rajdzie a chcą zobaczyć schrony zrewitalizowane, którymi się na co dzień opiekujemy!

Czekamy na Was od godz. 13:00 do 19:00.

Zwiedzanie schronów rozpoczynamy tradycyjnie od schronu mieszczącego się przy
ul. Kątowej (Władysławów), z którego nastąpi przejście do kolejnych dwóch schronów przy ul. Lubiejewskiej.
 

Zabieramy ze sobą dobry humor, zakładamy ubiór turystyczny i ruszamy razem na sochaczewskie schrony!

Nie może Was zabraknąć!

Zadanie jest współfinansowane ze środków Miasta Sochaczew.

Więcej informacji na FB Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza oraz Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz