Z WIZYTĄ U JERZEGO BRZEZIŃSKIEGO – WARSZAWSKIEGO POWSTAŃCA

Reklamy

To był wielki przywilej i zaszczyt móc oddać hołd człowiekowi, który 78 lat temu, w godzinę „W”, stanął do nierównego boju z niemieckim okupantem o wolną i dumną Warszawę. 1 sierpnia uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie w imieniu wójta Gminy Teresin Marka Olechowskiego odwiedzili Pana Jerzego Brzezińskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, mieszkańca naszej gminy.

Jerzy Brzeziński, pseudonim „Mały”, w momencie wybuchu powstania miał zaledwie 17 lat. Walczył w Śródmieściu, w strukturach Armii Krajowej – I Obwód „Radwan” (Śródmieście) – Podobwód Śródmieście-Południe „Sławbor” – odcinek wschodni „Bogumił” – kompania szturmowa. Został ranny we wrześniu 1944 w Al. Jerozolimskich 27. Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Ukrywał się do końca 1945 we wsi Wola Pękoszowska pod Mszczonowem.

Po wojnie, w czasach komuny, zataił swój powstańczy epizod w obawie przed represjami. Nie znała go nawet najbliższa rodzina. Był zawodowym żołnierzem, pracował w Sztabie Generalnym WP. Dopiero w wolnej Polsce ujawnił swoją powstańczą przeszłość.

Za zasługi został odznaczony Krzyżem Walecznych, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Z każdym rokiem coraz mniej wśród nas bohaterów tamtych dni. Dlatego wszyscy podpisujemy się pod przekazanymi Panu Jerzemu przez wójta Gminy Teresin podziękowaniami i życzeniami długich lat w zdrowiu! Do życzeń i podziękowań dołączyli także uczniowie Szkoły Podstawowej w Teresinie, którzy w imieniu wójta Olechowskiego wręczyli Panu Jerzemu kosz słodkości i bukiet kwiatów. Przypomnijmy, że biorą oni udział w ogólnopolskiej kampanii mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego – BohaterON – włącz historię! koordynowanej przez nauczycielkę języka polskiego p. Klaudię Kantorską.

Pan Jerzy Brzeziński podzielił się z młodzieżą swoimi wspomnieniami, przeżyciami i przemyśleniami z tamtych dni, opowiedział o tym, czego był świadkiem i jak udało mu się sprostać dramatycznej sytuacji, jaką był dla niego powstańczy zryw. Rozmowy z Panem Jerzym Brzezińskim można posłuchać na stronie Radia Sochaczew – radiosochaczew.pl. Mimo upływu lat, opowieść Jerzego Brzezińskiego jest żywa i nic nie straciła ze swojej symboliki. To była prawdziwa i wzruszająca lekcja naszej narodowej, jakże trudnej historii. Warto pielęgnować pamięć o bohaterach i wartościach, w które wierzyli i przekazywać ją kolejnym pokoleniom.

Cześć i chwała bohaterom!

źródło i fot.: UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz