Wąskotorówka 2022

SOCHACZEW Do Muzeum Kolei Wąskotorowej przy ul. Licealnej 18 zjeżdżają na dwa dni 19 i 20 sierpnia artyści z całej Polski nie tylko związani z poezją, ale szeroko rozumianą sztuką. Festiwal Noc Poezji i Muzyki tradycyjnie odbywa się w drugiej połowie miesiąca.

W tym roku organizowany jest przez Stowarzyszenie Bohema, którego część członków wywodzi się ze Stowarzyszenia Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut. Nowa grupa zmieniła nieco formułę, która dotąd była stosowana przy organizacji Wierszotorówki, gdyż zdecydowano się nie zamykać się ściśle w wymiarze poezji, ale rozwijać zainteresowania we wszystkich kierunkach artystycznych, a nie tylko w poezji. Stąd nazwa stowarzyszenia Bohema i modyfikacja festiwalu na Wąskotorówkę. Początek 19 sierpnia o godzinie 16.00 w siedzibie Muzeum Kolei Wąskotorowej.

Pierwszego dnia dotkniemy magii poezji, a w muzycznej oprawie wkroczymy w świat sztalug i pędzli. Swoje dzieła zaprezentuje w tym roku kilku malarzy. Nie będą to dzieła dotyczące tylko kolei, choć i takie obrazy się pojawią. Twórczość poetycką zaprezentują – Krystyna Klatt, Fabian Filipiak oraz Ryszard Wasilewski. Oni też będą jurorami w Turnieju Jednego Wiersza oraz w Wierszu Kolejowym, w drugim dniu festiwalu – mówi Mirona Miklaszewska, prezes Stowarzyszenia Bohema.

W tym roku wyłoniona zostanie też kolejna Laureatka tytułu Sochaczewska Lady D. Taki tytuł w ubiegłym roku dostała Krystyna Mikołajczyk, znana z prowadzenia Fundacji Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera w Sochaczewie i wspierania różnych akcji pomocowych. Kto w tym roku zdobędzie statuetkę, okaże się niebawem. Nie zabraknie też różnych niespodzianek muzycznych i artystycznych. Przygotowywany jest koncert, który będzie radosnym podsumowaniem tego wieczoru.

Natomiast 20 sierpnia pomknie Pociąg Retro do Tułowic, gdzie po raz szósty zorganizowane będzie Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Będzie kolorowo, kostiumowo i nieco żartobliwie. Kto przybędzie do Tułowic z egzemplarzem „Ballad”, będzie mógł na nim dostać tegoroczną pieczątkę do swojej książki od Prezydenta RP, upamiętniającą to wydarzenie.

BN

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz