W rocznicę historycznego koncertu

192 lata temu Chopin zagrał koncert w Sochaczewie, w obozie generała Szembeka znajdującym się w dawnym klasztorze dominikanek. Wiemy, że generał wysłał po Chopina powóz do Warszawy i panowie wspólnie muzykowali, bo Szembek świetnie grał na skrzypcach.

Od kilku lat w parku Chopina przy ul. Traugutta, tuż obok nieistniejącego już klasztoru, wspominamy to historyczne wydarzenie. Dziś w ramach projektu „Chopin i Szembek” ponownie mogliśmy przenieść się na kilka godzin do żołnierskich czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W parku stanęła rekonstrukcja obozowiska wojsk polskich z lat 1815-1830. Były pokazy strzeleckie i artyleryjskie, ale zanim rekonstruktorzy oddali strzał opowiadali o historii każdej broni, kto i kiedy jej używał, jakie miała wady i zalety. Chętnie odpowiadali na pytania dotyczące różnic w umundurowaniu, symboliki kolorów poszczególnych elementów stroju.

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zorganizowało plenerową wystawę pamiątek związanych z Chopinem oraz działalnością Kazimierza Hugo-Badera przez lata zabiegającego o odkupienie majątku w Żelazowej Woli i utworzenie w nim muzeum największego polskiego kompozytora. Pokazano m.in. oryginalne zaproszenie z 1927 roku na koncert (jednego z wielu), z którego dochód przeznaczono na odbudowę domu urodzenia F. Chopina. Można też było obejrzeć pocztówki w Żelazową Wolą, książki, papeterię towarzystwa chopinowskiego. Ciekawie prezentowały się akwarele z widokami Żelazowej Woli, także autorstwa Kazimierza Hugo-Badera. Pamiątki po wielkim sochaczewianinie przekazali do muzeum jego potomkowie. Medale z wizerunkiem Chopina udostępnił na wystawę plenerową kolekcjoner Stanisław Duński.

Na specjalnych planszach w syntetyczny sposób opisano postać generała Szembeka, przebieg jego kariery wojskowej oraz związki Chopina z ziemią sochaczewską. Potomek generała pokazywał rodzinne pamiątki, m.in. albumy ze zdjęciami, zastawę stołową, spinki do mankietów. I jak w każdy wakacyjny weekend, także w tę niedzielę w parku zagościło Okno Sztuki.

Po południu muzeum ziemi sochaczewskiej zaprosiło do swej siedziby na dwa historyczne wykłady poświęcone armii Królestwa Polskiego w Sochaczewie w latach 1815 – 1830 oraz śladom Fryderyka Chopina za ziemi sochaczewskiej. Spotkanie z historią zakończył wieczorem koncert fortepianowy w pobliskim amfiteatrze.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz