Towarzysz Hitler wiesza Churchilla

Reklamy

Od ponad 12 lat rosyjskie książki i filmy przygotowywały Rosjan do wojny na pełną skalę z Ukrainą, NATO oraz Zachodem. Do tego promowały stalinizm i nazizm. Obecnie rosyjska propaganda, szczególnie telewizja, relacjonując wydarzenia na Ukrainie, nie tylko bazuje, ale powiela schematy zawarte w tych książkach i filmach.

 Według niemieckiego politologa Sergieja Sumlennego eksperta ds. Europy Środkowej i Wschodniej oraz byłego dyrektora Fundacji im. Heinricha Bölla w Kijowie wysokie poparcie dla Rosjan dla wojny na Ukrainie nie wzięło się znikąd.

Jak twierdzi Sumlenny jedną z pierwszych oznak przygotowań Rosji do pełnego zwrotu ku dyktaturze i globalnej wojnie była masowa produkcja książek wysławiających zaletach stalinizmu i Stalina oraz o zbliżającej się wojnie z Zachodem. Książki te pojawiły się na półkach rosyjskich księgarni na początku 2010 roku. Wśród takie perełki jak: „Bądź dumny, nie wstydź się! Prawda o czasach Stalina”, „Podręcznik stalinowca”, „Represje Stalina: wielkie kłamstwo XX wieku” czy „Beria: Najlepszy menedżer XX wieku”.

Ukraina w ogniu

Jednak było to dopiero preludium. Niedługo potem Kreml zaczął publikować to, co zostało nazwane „fantastyką bojową”. Masowo produkowano niskiej jakości książki o rosyjskiej przewadze militarnej we wszystkich możliwych konfliktach. Na szczególną uwagę zasługuje seria książek, jakie pojawiły się na rosyjskim rynku wydawniczym po 2014 roku, czyli po aneksji przez Rosję Krymu i części obwodów ługańskiego i donieckiego. Poświęcone one były wyzwoleniu Ukrainy przez armię rosyjską spod faszystowskich rządów w Kijowie. Seria nosi tytuł „Ukraina w ogniu” i zawiera m.in. takie pozycje jak: „Dzikie Pola 2017: na zgliszczach Ukrainy”, „Ukraina we krwi: zagłada banderowców”, „Ukraińskie piekło: to nasza wojna!”, „Front ukraiński: Czerwone gwiazdy nad Majdanem”, „Pilot Noworosji” czy „Porucznik z przyszłości: GRU przeciwko banderowcom”, na okładce której bohater o twarzy rosyjskiego ministra obrony Sergieja Szojgu podpala Lwów i aresztuje ukraińskich polityków Turczynowa i Jaceniuka.

Na uwagę zasługuje szczególnie „Złamany trójząb” – opatrzony opisem: „Rozpoczyna się trzecia wojna światowa na kijowskim Majdanie! „Rozjemcy” z NATO rozpoczęli ludobójstwo Rosjan przez Banderowców, niszcząc całe miasta. Połtawa już nie istnieje. Noworosja walczy, Rosja pomaga! Bierzemy Kijów! To jest nasza ostateczna bitwa!”. Prawda, że narracja brzmi znajomo, szczególnie jeżeli przypomnimy sobie, jakich argumentów użył Prezydent Federacji Rosyjskiej 24 lutego, uzasadniając wkroczenie wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy.

Lądowanie w Anglii

Obok tych dwóch nurtów rosyjskiej prozy wielkoojczyźnianiej, istnieje także trzeci. Jest nią, a dokładniej są „popadantsy” – podróżnicy w czasie, dosłownie: „pozorni” – osoby, które przypadkowo znalazły się gdzie indziej / kiedy indziej. Sam pomysł został zainspirowany przez „Jankesa na dworze króla Artura” Twaina, jednak to Rosjanie otworzyli worek pełen pomysłów, jak sprawić, by Rosja była Wielka.

Aby tak się stało, wystarczy wysłać partyzantów w przeszłość, aby naprawić to czy tamto i wygrać przyszłość! Na przykład „Car z przyszłości” – facet budzi się w ciele rosyjskiego cara Mikołaja II, powstrzymuje bolszewicką rewolucję, pokonuje Wielką Brytanię i podbija Stambuł nowoczesną bronią. Z kolei w „Londyn musi zostać zniszczony! Rosyjskie lądowanie w Anglii” – rosyjscy podróżnicy w czasie szturmują statek Nelsona. A w „Współpraca rosyjsko-amerykańska” – facet wskakuje w XVIII wiek, podbija kolonie amerykańskie, niszczy imperium brytyjskie „i powstrzymuje ludobójstwo Indian” – prawda jak miło.

Towarzysz Hitler

Ktoś zapyta, a co z Niemcami, którzy dla Rosjan powinni być największymi wrogami chociażby z powodu niewyobrażalnych zbrodni, jakie popełnili na ludności ZSRR podczas II Wojny Światowej. Okazuje się, że kto myśli, że Rosja to kraj antyniemiecki-nazistowski jest w błędzie. Według Sumlenny trauma Rosji związana z II Wojną Światową polega na tym, że Hitler zerwał sojusz Ribbentrop-Mołotow i zaczął zabijać Sowietów, zamiast zabijać inne narody z Sowietami.

Ową tęsknotę za wspólnymi podbojami świata można odnaleźć w takim bestsellerze jak „Towarzysz Hitler. Powiesi Churchilla!”, gdzie: „Pozorny dostaje się do ciała Adolfa Hitlera. Czy uda mu się dokonać egzekucji Churchilla za zbrodnie wojenne, stworzyć sojusz z ZSRR? Czy towarzysze Hitler i Stalin pokonają USA i zdobędą atomówkę przed USA?”. Jest jeszcze „Towarzysz Führer. Triumf Blitzkriegu” czy „Atak na przyszłość!” – w której: „(Nazistowskie) Niemcy przystępują do Unii Eurazjatyckiej. Atlantycka Unia Demokratyczna rozpoczyna trzecią wojnę światową. ZSRR jest przeciwko siłom piekła! Rosyjsko-niemieckie braterstwo przeciwko fladze w paski w walce o wyzwolenie świata!”. Z kolei w „Syn Rzeszy”- „ZSRR musi ponownie odeprzeć zdradziecki atak Ententy. Armia Czerwona i Wehrmacht walczą razem przeciwko Nowemu Porządkowi Świata. Brytyjscy piloci bombardują miasta i uchodźców”.

źródło: twitter.com/sumlenny/opr. Jerzy Szostak

fot. twitter.com/sumlenny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz