Syreny zawyły o 17.00

Reklamy
Sochaczewianie pamiętali i jak co roku spotkali się tłumnie 1 sierpnia na placu Kościuszki w godzinę „W”, aby oddać hołd powstańcom warszawskim. Wcześniej w muzeum odbyły się wykłady i delegacje władz samorządowych i wojska złożyły kwiaty na cmentarzu wojennym w Trojanowie.

Miejskie obchody 78. rocznicy wybuchy powstania warszawskiego rozpoczęły się od trzech wykładów naukowych w muzeum ziemi sochaczewskiej. Prelekcje poprowadzili: Radosław Jarosiński, który opowiadał o migracji warszawskiej ludności cywilnej do Sochaczewa po wybuchu powstania; dr Marcin Wilczek przybliżył słuchaczom historię udziału Zgrupowania Stołpeckiego AK w powstaniu; dr Michał Górny prezentował z kolei uzbrojenie powstańców warszawskich.

Na pół godziny przed oficjalnymi uroczystościami na placu Kościuszki delegacje władz samorządowych i wojska spotkały się na cmentarzu wojennym w Trojanowie. Wiązanki kwiatków w imieniu przedstawicieli lokalnych samorządów złożyli burmistrz Piotr Osiecki ze swoimi zastępcami Markiem Fergińskim i Dariuszem Dobrowolskim oraz starosta Jolanta Gonta. Wojsko reprezentowali m.in. dowódca 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej – płk dypl. Sławomir Kojło oraz zastępca dowódcy 38. Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenie OP – ppłk Andrzej Kujawa. Swoją delegację wystawili również wojskowi w stanie spoczynku, koło nr 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Sochaczewie, reprezentowane przez prezesa płk. Eugeniusza Pawłowskiego, mjr. Leona Linetty oraz st. chor. szt. Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Tuż przed godziną „W” na miejskim rynku ustawiły się poczty sztandarowe sochaczewskiej policji, straży pożarnej, harcerzy oraz weteranów i kombatantów. Kompania honorowa 38. Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej oddała salwę honorową. Wygłoszony został tradycyjny apel pamięci. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra wojskowa. W spotkaniu upamiętniającym powstańców wzięły udział wszystkie pokolenia sochaczewian, od małych dzieci po seniorów. Niezmiennie, od kilkunastu lat podczas tego wydarzenia, swoją obecność zamanifestowała również grupa kibiców Legii Warszawa. Przy podniesieniu flagi państwowej na maszt rozbrzmiewał Mazurek Dąbrowskiego. O 17.00 zawyły syreny. Wszyscy na chwilę zatrzymali się w miejscu. Chwilę później przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Piotr Osiecki.

– Przejmujący dźwięk syren po raz kolejny przypomniał nam wydarzenia sprzed 78 lat. Krwawiące miasto, nieugięte miasto. Ci którzy w imieniu milionów Polaków powiedzieli „dość”. Większość z nich zginęło, a ci którzy przeżyli przez lata żyli z piętnem hańby naznaczonej przez komunistyczny reżim. Niewielu z nich doczekało zadośćuczynienia. Wydarzenia sprzed 78 lat, przez to że odchodzą świadkowie tych dni, stają się powoli historyczne. Dziś to od nas zależy jaki przekaz tych wydarzeń zostanie opowiedziany kolejnym pokoleniom (…) Powstańcy byli gotowi oddać to co najważniejsze – swoje życie. Jeśli chcemy być ich godnymi spadkobiercami, to musimy te same wartości nieść na swoich sztandarach. Pielęgnować je w życiu publicznym, w życiu codziennym, pielęgnować je w naszych rodzinach – mówił Piotr Osiecki.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz