Sochaczewianie uczcili walczących w Powstaniu Warszawskim

Reklamy

Sochaczew wzorem innych miast w Polsce uczcił pamięć walczących w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku. Z tej okazji odbyły się wykłady, apel poległych, zawyły syreny, złożono kwiaty, była salwa honorowa, można było wysłuchać powstańczych piosenek. Godzina „W” – 17.00 – to godzina wybuchu Powstania. Mieszkańcy Sochaczewa zgromadzili się licznie o tej porze na placu Kościuszki, by w ten sposób oddać hołd i szacunek poległym powstańcom. Samorząd powiatowy reprezentowała Jolanta Gonta, starosta sochaczewski oraz Anna Pawłowska, członek Zarządu Powiatu.

1 sierpnia 1944 roku w Warszawie wybuchło powstanie, które miało być formą sprzeciwu okupującym stolicę wojskom niemieckim. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tys. osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.

O tych wydarzeniach pamiętamy także w Sochaczewie. Stąd też główne uroczystości związane z obchodami 78. rocznicy Powstania Warszawskiego odbyły się właśnie w poniedziałek, 1 sierpnia. W programie były m.in. wykłady historyczne lokalnych muzealników czy uroczystości na placu Kościuszki.

W godzinach popołudniowych odbyły się wykłady w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, które poprowadzili: Radosław Jarosiński, Micha Górny i Marcin Wilczek, zaś pół godziny przed głównymi uroczystościami na placu Kościuszki delegacje samorządu miejskiego i powiatowego oraz wojska złożyły kwiaty na cmentarzu wojskowym przy al. 600-lecia.

Odśpiewanie hymnu Polski, podniesienie flagi na maszt, odczytanie apelu pamięci, wystąpienie okolicznościowe burmistrza Sochaczewa Piotra Osieckiego, udział pocztów sztandarowych, wystrzał salw honorowych, udział orkiestry wojskowej – to w skrócie wydarzenia, które odbyły się na placu Kościuszki od godziny 17.00, kiedy to również w Sochaczewie zawyły syreny.

W uroczystościach upamiętniających walczących w Powstaniu Warszawskim udział licznie wzięli mieszkańcy a wśród nich m.in. samorządowcy, delegacje wojska, policji i straży oraz harcerze, kombatanci.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz