Pracowity sezon budowlany

fot. Jerzy Szostak
Reklamy

Inwestycje w sochaczewskich szkołach zdominowały tegoroczny sezon budowlany. Chodzi o sale gimnastyczne w kilku obiektach oświatowych. Drugim istotnym elementem są prace realizowane na drogach. Wszędzie roboty idą zgodnie z planem.

Największą tegoroczną inwestycją samorządu miejskiego jest niewątpliwie budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2, zaplanowana na dwa lata. Jej realizacja dobiegła końca, czeka tylko na odbiory techniczne.

Budowa jest już zgłoszona do straży pożarnej i sanepidu, a to oznacza, że zaczęły się toczyć procedury odbiorowe. Wszystko na to wskazuje, że do końca wakacji uda się przeprowadzić komisyjne odbiory i uzyskać od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego pozwolenie na użytkowanie. Równolegle toczy się procedura odbiorowa nowo wybudowanego przyłącza energetycznego do obiektu. Trzeba jeszcze  zainstalować licznik energii elektrycznej, co musi być poprzedzone podpisaniem stosownych umów z zakładem energetycznym, a procedury z tym związane są długie i żmudne.

Będzie cieplej

Z kolei termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w ramach Polskiego Ładu to zadanie składające się z trzech komponentów – docieplenia budynku Urzędu Miejskiego, przebudowy małej sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 1 oraz termomodernizacji sali sportowej, łącznika i budynku administracyjno-szatniowego w Szkole Podstawowej nr 7. Roboty prowadzone są jednocześnie we wszystkich trzech punktach miasta. Wykonawca – firma Sochbud najbardziej zaawansowana w pracach jest w Chodakowie, gdzie ściany budynków obłożono już styropianem, wewnątrz montowane są przewody wentylacyjne, na plac budowy dotarły zamówione na wymiar okna i drzwi.

W „jedynce” też prace wyprzedzają harmonogram. W tym tygodniu do Sochaczewa powinny dotrzeć materiały zamówione na wymianę dachu, który docelowo ma być oparty nie na drewnianej, ale na stalowej konstrukcji. Wewnątrz trwa przebudowa korytarzy łączących salę gimnastyczną ze szkołą. Przebudowane będą także istniejące tam pomieszczenia. Niektóre z nich zmienią swoje dotychczasowe funkcje, powstaną m.in. nowe szatnie i sanitariaty. Ponieważ sala i łączniki mają być dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, od strony ulicy Kaczorowskiego wybite zostaną po dwóch stronach drzwi pozwalające po specjalnych rampach wjechać wózkiem na salę sportową.

Koniec przebudowy

Kolejnym obiektem, który w tym roku zostanie poddany termomodernizacji, będzie budynek Urzędu Miejskiego. Chodzi o remont jego elewacji. Inwestycja zakończy trwającą od kilkunastu lat modernizację budynku Urzędu Miejskiego i jego otoczenia. Przypomnijmy, że wybudowany w latach 30. XX wieku budynek został zakupiony przez miejski samorząd od spadkobierców byłych właścicieli w 2002 roku. Od tamtej pory przeszedł generalny remont.

Nadbudowano czwarte piętro, zamontowano windę obsługującą wszystkie kondygnacje, wyremontowano łazienki, dostosowując je do potrzeb niepełnosprawnych. Wymianie uległo centralne ogrzewanie, sieć wodno-kanalizacyjna, elektryczna, nowe są wszystkie okna i drzwi. Na parter sprowadzono wydziały najczęściej odwiedzane przez klientów UM, kasę, otwarto nowe Biuro Obsługi Klienta i salę ślubów, mającą oddzielne wejście od strony ul. Grabskiego. Przebudowano także plac przed urzędem, a na jego tyłach wybudowano nową ulicę oraz parking.

Teraz ekipy ocieplą ściany, wymienią część okien i drzwi na parterze, zdemontują kraty. Znikną małe balkony, a duże od strony ulicy 1 Maja zostaną wyremontowane. Na nich staną donice z kwiatami. Wyremontowana zostanie też druga klatka schodowa. Bez wątpienia poprawi się estetyka budynku, który przez niemal sto lat istnienia stał się nieodłącznym elementem krajobrazu centrum miasta. Wpływ na to mają mieć odtworzone gzymsy, iluminacja podkreślająca wygląd elewacji i pnącza wyrastające z donic na balkonie na I piętrze sięgające aż do trzeciej kondygnacji. W projekcie znalazł się montaż systemu automatycznego otwierania drzwi dla osób niepełnosprawnych.

Kładą nowe dachy

Kolejne dwie inwestycje oświatowe to dachy przedszkola nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 6.

W przedszkolu prace idą w dobrym tempie, wykonawca kilka tygodni temu wszedł na plac budowy. W trosce o bezpieczeństwo dzieci, na prośbę dyrekcji przedszkola, roboty rozpoczęły się w lipcu. Gdy zdjęto stare poszycie, okazało się, że konieczne są drobne zmiany w projekcie, by bardziej wzmocnić konstrukcję nowego dachu. Przypomnijmy, że budynek boryszewskiej placówki składa się z czterech części połączonych ze sobą, z których każda posiada odrębny dach. Roboty budowlane obejmą środkową część, nad głównym wejściem. Ekspertyza wykazała, że zarówno więźba, jak i pokrycie dachu są w złym stanie technicznym. Więźba jest drewniana i w różnych miejscach jej konstrukcji widać ślady zużycia, co z kolei powoduje ugięcie dachu. Stara konstrukcja ma zniknąć i zastąpi ją nowy dach, o większym kącie nachylenia.

Trwają także prace związane z ułożeniem nowego dachu na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 6. Przypomnijmy, że uszkodzenia obiektu powstały w wyniku trąby powietrznej, która przeszła nad naszym miastem 17 stycznia. Z wybudowanego i oddanego do użytkowania w 1997 roku budynku wichura zerwała ok. 1/3 pokrycia dachowego. Po tym zdarzeniu samorząd miejski zlecił wykonanie ekspertyzy technicznej obiektu. Jej autorzy w podsumowaniu napisali m.in, że zalecają zdemontowanie wszystkich płyt dachowych, gdyż nie są już przymocowane w takim stopniu, aby dawały wymagane bezpieczeństwo użytkowania obiektu oraz zapewniały wymaganą szczelność ich połączeń. Dodajmy, że początkowo zakładano, że naprawę uda się wykonać za 150-200 tys. zł, jednak autorzy ekspertyzy technicznej jednoznacznie zalecili, by wymienić całą konstrukcję. Dach służy od 25 lat, technologia jego wykonania nie odpowiada obecnym standardom, częściowa wymiana poszycia byłaby trudna technicznie, dlatego cała sala gimnastyczna będzie zadaszona od nowa.

Nowe lampy i drogi

Miejski samorząd nie zapomniał również o inwestycjach drogowych. Realizowana jest m.in. kolejna edycja programu „Drogi zamiast błota”. Natomiast w tym miesiącu powinna się rozpocząć przebudowa ulicy Dewajtis. Wykonawca, którym jest firma Strabag, musi poradzić sobie do końca roku, takie są warunki umowy. Droga wymaga gruntownego remontu, dlatego w pierwszej kolejności na placu budowy przełożona została nitka gazociągu kolidującego z rozwiązaniami drogowymi. Ulica zyska asfalt, ścieżkę rowerową, obok powstanie rów zbierający i odparowujący wody opadowe. Obecnie wykonawca przygotowuje czasową organizację ruchu w tym rejonie.

Kilka miejskich dróg zyskało lub wkrótce otrzyma oświetlenie. W ulicach Brzechwy, Łąkowej i Twardowskiego już stoją i działają nowe lampy.

Zakończono prace nad projektami ułożenia linii w ulicach Lema, Energetycznej, Termicznej, Konopnickiej i Kochanowskiego. Zgłoszenie wykonania robót złożono w starostwie, a to oznacza, że wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na wykonawstwo. Z ofert ratusz dowie się, czy wystarczy pieniędzy na wszystkie ulice, czy trzeba będzie szukać dodatkowych środków w budżecie, albo ograniczyć tegoroczny zakres prac. Niestety sytuacja na rynku jest niestabilna i nie sposób przewidzieć, jaki będzie ostateczny koszt inwestycji.

UM Sochaczew/Jerzy Szostak

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz