Prace na mostach

Bezpieczeństwo mieszkańców to rzecz priorytetowa, stąd corocznie Zarząd Powiatu w Sochaczewie zleca m.in. przegląd techniczny przepraw mostowych należących do powiatu. Ostatni tego typu przegląd dotyczył mostu w Kozłowie Biskupim (gm. Nowa Sucha) na rzece Bzura.

Wówczas nic nie wskazywało na fakt, że może być problem z tzw. drewnianym podkładem dolnym. Niestety, okazało się, że uległ on punktowo wzmożonej degradacji. Być może stało się tak, poprzez wzrastający poziom natężenia ciężkiego transportu. Nie bez znaczenia jest też wpływ warunków atmosferycznych. Niemniej, Powiatowy Zarząd Dróg w Sochaczewie natychmiast przystąpił do działań naprawczych. Początkowo ze względów bezpieczeństwa ograniczono ruch samochodów o wadze powyżej 3,5 t. Podjęto też działania w celu jak najszybszego wyremontowania zniszczonego fragmentu mostu. – Będzie to działanie doraźne, ale Zarząd Powiatu podjął decyzję o kompleksowej przebudowie obiektu mostowego. Rozpocznie się ona w jak najszybszym z możliwych terminów, po przeprowadzeniu procedury przetargowej – informuje Jolanta Gonta, starosta sochaczewski. – Tymczasem, by w sposób jak najbardziej pilny przywrócić poprzednią organizację ruchu na moście w Kozłowie Biskupim i udogodnić w bezpieczny sposób przeprawę mieszkańcom, podjęliśmy decyzję o jak najszybszym przeprowadzeniu prac remontowych tak, by obiekt nie stwarzał zagrożenia dla jego użytkowników – dodaje starosta. O terminie rozpoczęcia prac będziemy informować. Już teraz warto wiedzieć, iż na czas wykonywania zadania most zostanie zamknięty. Dzięki zaplanowanej naprawie, ponownie przez most pojadą samochody o wadze nieprzekraczającej 10 t, ale też wyeliminowane zostanie tymczasowe zwężenie po obu stronach wjazdu na obiekt, co pozwoli m.in. na ruch maszyn rolniczych.

Obecnie trwają prace modernizacyjne na drugim z mostów w gminie Nowa Sucha, a dokładnie w Kozłowie Szlacheckim. Przeprawa została wybudowana w 2014 roku i ma się dobrze, przeglądy nie wykazują konieczności napraw. Jednak wychodząc naprzeciw potrzebom okolicznych mieszkańców, Zarząd Powiatu postanowił zlecić specjalistycznej firmie działania serwisowe. Mają one na celu przede wszystkim obniżenie poziomu hałasu, który generuje przejazd przez most, co jest bardzo uciążliwe dla otoczenia. Szczególnie po wymianie uszczelnień przejazd ma być cichszy. Mimo prowadzonych prac konserwacyjnych ruch pojazdów przez most odbywa się dość płynnie. Jedynym ograniczeniem jest poruszanie się kierowców w sposób wahadłowy jednym pasem drogi. Wykonawcą zadania serwisowego jest Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty Spółka z o.o. Budownictwo S.K. Warszawa, a kosztem prac, który wynosi przeszło 100 tys. zł podzieliły się samorządy – powiatowy i gminy Nowa Sucha. Przez most mogą przejeżdżać samochody o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 15 t.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz