Pogoda namieszała w koncertach

SOCHACZEW Ostatni weekend były wyjatkowo zimny i deszczowy, choć prognozy wcześniejsze zapowiadały, że będzie upalnie i słonercznie. Jednak polało intensywnym deszczem niespodziewanie. Poprawa pogody nastąpiła dopiero po weekendzie. Zaplanowane koncerty z konieczności przeniesiono pod dach.

W związku z tym koncert Włodka Pawlika inaugurujący IV Sochaczewski Festiwal Jazzowy w amfiteatrze na Podzamczu zaplanowany o godzinie 19.00 został w tym miejscu odwołany. Ostatevznie odbył się w sali Sochaczewskiego Centrum Kultury w Boryszewie przy ul. 15 Sierpnia.

Zaprezentowane został spektakl “Baczyński 100”, najnowsze dzieło Włodka Pawlika, pianisty i kompozytowa, laureata Grammy 2014 – najważniejsza nagroda amerykańskiego runku muzycznego. Dzieło to poświęcone zostało Krzysztofowi, Kamilowi Baczyńskiemu, bohaterowi Powstania Warszawskiego w związku z przypadającą w 2021 roku setną rocznicą urodzin tego poety. Premiera koncertu miała miejsce rok temy, a płyta “Baczyński 100” ukazała się na rynku 10 marca w tym roku. Włodek Pawlik dedykował ją walczącej o swoją wolność i suwerenność Ukrainie. 

Na scenie wystąpiła z Natalią Wilk i Markiem Bałatą, którzy zaprezentowali fragmenty wokalne konceru. Natomiast aktorzy – Grażyna Barszczewska i Jerzy Schejbal prezentowali utwory poetyckie Baczyńskiego. Towarzyszyli im Łukasz Pawlik (syntezator), Damian Kostka (bas), Cezary Konrad (perkusja), no i oczywiście sam twórca spektaklu Włodek Pawlik. Artyś byli owacyjnie przyjęci, choć ich koncert wybrzmiał nieco kameralnie.

Również z powodu kiepskiej, deszczowej aury przeniesione zostały inne koncerty. Występ muzyczno – wokalny “Walczącej Warszawie” w wykonaniu Piotra Milczarka i jego zespołu odbył się w pobliskim Kościele św. Józefa Robotnika o godzinie 16.00. Wcześniej koncert ten był planowany w parku w Chodakowie.

“Piosenki powstańcze” wykonała Orkistra z Chmielnej zamiast na scenie w Parku Garbolewskiego w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Głowackiegoo godzinie 17.30. Orkiestra powstała w 1928 roku, czyli już wkrótce będzie obchodzić 100-lecie swej działalności. zespół ałożony został przez braci Władysława Jaworskiego, grającego na akordeonie i Eugeniusza na banjo. Początkowo grali przechodniom na ulicy. Z czasem zgłosili sie do nich inni muzycy. Jako, że grali głownie na ulicy Chmielnej, warszawiacy nazwali ich Orkiestra z Chmielnej. Składf zespołu stale się zmieniał, ale zespół nieprzerwanie gra. Grał też warszawiakom w czasie okupacji. Zespół gra z warszawskim sznytem i specyficzną stołeczną gwarą. Orkiestra występowała nie tylko w Polsce, ale też w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Austrii i Niemczech. Słuchacze koncertu otrzymali darmowe śpiewniki z tekstami piosenek i mogli wspólnie śpiewać z zespołem powstańcze szlagiery.

BN

Fot. UM Sochaczew

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz