Po dodatek węglowy od wtorku

fot.pixabay
W czwartek 11 sierpnia Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o dopłatach do węgla. Wnioski o dofinansowanie gospodarstw domowych w tym zakresie przyjmowane będą przez samorządy poszczególnych gmin. Od wtorku 16 sierpnia druki wniosków dostępne będą w Biurze Obsługi Klienta, mieszczącym się na parterze Urzędu Miejskiego w Sochaczewie.

Podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje, że dodatek węglowy przysługiwać będzie w gospodarstwach domowych, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, o ile przynajmniej 85 proc. paliwa będzie stanowić węgiel kamienny.

Wnioski o dopłaty można składać do 30 listopada. Od wtorku 16 sierpnia druki wniosków dostępne będą w Biurze Obsługi Klienta, mieszczącym się na parterze Urzędu Miejskiego w Sochaczewie. Jeśli ktoś nie chcę wybierać się do urzędu, może złożyć wniosek drogą elektroniczną, przez platformę ePUAP. Samorządy na wypłatę świadczenia będą miały do 30 dni. Weryfikacja przez urząd danych złożonych we wniosku jest konieczna z uwagi na fakt, że jednemu gospodarstwu domowemu przysługuje jeden dodatek węglowy. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jedną osobę mieszkającą pod tym samym adresem, przyznawany on będzie pierwszemu z wnioskodawców.

Dodatek jest jednorazowy i wynosi 3000 zł. Kwota ta jest zwolniona od podatku oraz możliwości zajęcia w drodze egzekucji. Dodatek przysługiwał będzie jedynie osobom, które zgłosiły swoje źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz