Patria wystąpi w Stacji Muzeum

Mundurowy Zespół Wokalno-Instrumentalny „Patria” z Sochaczewskiego Centrum Kultury, w dniach 5-8 sierpnia reprezentował Polskę i Sochaczew na Międzynarodowym Festiwalu Kostoski – Ohrid 2022 w Macedonii. Zespół pod kierunkiem Arkadiusza Mamcarza wystąpił w repertuarze powstańczych pieśni i piosenek żołnierskich. Zaprezentowany program „Historia Polski w pieśni” skradł serca wielonarodowej publiczności.

Celem Międzynarodowego Festiwalu „Kostoski” w Ochrydzie jest przybliżenie kultury, muzyki i tradycji różnych krajów z całego świata. Wydarzenie odbywa się od jedenastu lat (od kwietnia do listopada) i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W sierpniowej odsłonie tegorocznej edycji wzięły udział zespoły z Polski, Litwy, Rumunii i Chorwacji. Nasz kraj miał najliczniejszą reprezentację. Oprócz sochaczewskiej „Patrii”, na festiwalu zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Rzgowianie” oraz zespół „Bukowina”. Polskie zespoły od samego początku nawiązały nić porozumienia i wzajemnie wspierały się podczas festiwalowych występów.

„Patria” wykonała pięć utworów: „Marsz Mokotowa”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Oka”, „Serce w plecaku” oraz szczególnie ciepło przyjęty Marsz Radetzky’ego, który błyskawicznie został rozpoznany przez słuchaczy. Publiczność żywo reagowała na każdy fragment koncertu, nagradzając zespół gromkimi brawami. Po występie padło wiele ciepłych słów i wyrazów uznania dla „Patrii”. Były też gratulacje od innych uczestników oraz organizatora festiwalu Gjoko Kostoskiego, który na ręce Arkadiusza Mamcarza przekazał podziękowania, upominki dla zespołu oraz pamiątkowy dyplom.

Dzięki   charakterowi wykonywanych utworów Patria mogła przekazać fragment historii Polski publiczności z innych rejonów Europy i pokazać jak ważne dla Polaków były walki o niepodległość. Pokazać, że jesteśmy narodem dumnym, kochającym swoją ojczyznę. Świadczyła o tym również postawa członków zespołu oraz ich prezencja na scenie. „Patria” z dumą reprezentowała Polskę i nasze miasto na międzynarodowym festiwalu. Potwierdził to kolejny koncert który odbył się w kościele katolickim pw. św. Cyryla, Metodego i św. Benedykta w Ochrydzie. Dzięki uprzejmości księdza Gorgio Kostowa „Patria” zagrała przed zgromadzonymi wiernymi. Byli wśród nich zarówno mieszkańcy Ochrydy, jak i turyści przybyli do Macedonii. Miłym zaskoczeniem była obecność kilku Polaków, którzy z wielkim wzruszeniem wysłuchali koncertu. Specjalnie dla nich zespół z Sochaczewskiego Centrum Kultury wykonał „Barkę”, którą nasi rodacy zaśpiewali wspólnie z nim.

Pobyt w Macedonii okazał się również doskonałą formą integracji. Członkami zespołu są zarówno nastolatkowie, młodzież jak i dorośli, których kilkudniowy zagraniczny wyjazd mocno zjednoczył.

Z pewnością wszyscy długo będą wspominać kąpiele w przepięknym Jeziorze Ochrydzkim i wspólne poznawanie ciekawych zakątków tego niezwykle urokliwego miasta, którym jest Ochryda.   Organizatorzy, oprócz doskonałego przebiegu festiwalu, zapewnili uczestnikom także dodatkowe atrakcje. Między innymi zwiedzanie miasta z przewodnikiem, co ułatwiło nie tylko dotarcie do najciekawszych zabytków (takich jak starożytny teatr, Cerkiew Świętego Jana Teologa z Kaneo, starówka czy Klasztor św. Nauma), ale również bliższe poznanie tradycji, zwyczajów i szeroko pojętej kultury Macedonii. Wiele frajdy sprawił także rejs statkiem, z którego rozpościerały się przepiękne, malownicze widoki na Ochrydę. A wieczorami był czas na integrację z pozostałymi uczestnikami festiwalu, do czego nikogo nie trzeba było namawiać. Bariery językowe dało się łatwo pokonać wspólnym graniem i śpiewaniem, co potwierdza prawdziwość powiedzenia – Muzyka łagodzi obyczaje.

Udany występ, fantastyczna atmosfera, świetna organizacja festiwalu, a także wspaniała pogoda, która towarzyszyła zespołowi przez cały pobyt w Macedoniii, sprawiły, że wyjazd na Międzynarodowy Festiwal „Kostoski” okazał się przygodą, którą z pewnością wszyscy długo będą wspominać. I chociaż podróż autokarem do celu trwała ponad trzydzieści godzin, każdy twierdzi, że było warto.

Wyjazd Mundurowego Zespołu Wokalno-Instrumentalnego „Patria” na Międzynarodowy Festiwal „Kostoski” Ohrid 2022 w Macedonii, możliwy był dzięki staraniom Burmistrza Miasta Sochaczew Piotra Osieckiego, Sochaczewskiego Centrum Kultury, hojności firm oraz osób prywatnych.

BN

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz