Najbardziej opłacalne franczyzy

Dużą popularnością obecnie cieszy się rodzaj działalności gospodarczej, jaką jest franczyza. Charakteryzuje ją przede wszystkim umowa pomiędzy franczyzobiorcą a franczyzodawcą. Franczyzobiorca jest przedsiębiorcą, który prowadzi działalność, natomiast franczyzodawca przekazuje franczyzobiorcy koncepcję biznesu i know-how. Prawa i obowiązki dotyczące obu stron współpracujących określa umowa franczyzy. Przykładem takiej współpracy są znane sieciówki.

Jakie są najbardziej opłacalne franczyzy?

Najbardziej opłacalne franczyzy to te, które prowadzą działalność w dochodowych branżach, na które jest największe zapotrzebowanie klientów. Do najbardziej popularnych należą:

 • punkty gastronomiczne,
 • salony beauty,
 • punkty kurierskie,
 • sieci handlowe, w tym sklepy spożywcze, sklepy odzieżowe.

Te, które przynoszą największy dochód to zdecydowanie lokale gastronomiczne i salony kosmetyczne. Tuż po nich dochodowe są marki odzieżowe i sklepy spożywcze. Natomiast coraz częściej można spotkać biznesy oparte na modelu franczyzowym takie jak salony meblowe czy warsztaty samochodowe.

Punkt kurierski – dochodowy pomysł na biznes

Jednym z najbardziej popularnych w obecnych czasach pomysłów na biznes jest prowadzenie punktu kurierskiego. To idealny przykład współpracy opartej na franczyzie. Za tym modelem współpracy przemawia wiele korzyści, ponieważ najwięksi przewoźnicy prowadzą rozmowy praktycznie tylko z sieciami. Do największych zalet prowadzenia punktu kurierskiego należą:

 • udział w testach usług, które nie są jeszcze znane mniejszym sieciom,
 • przyłączenie do sieci, co za tym idzie pierwszeństwo w obsłudze,
 • brak zobowiązań dotyczących terminów,
 • skuteczniejsze pozyskanie klientów, dzięki niższym cenom, które negocjuje sieć,
 • szybsze rozpatrywanie reklamacji, co działa na korzyść klienta,
 • znacznie lepsze warunki obsługi, tzn. dogodniejsze godziny przyjazdu kuriera, dogodniejsza kwalifikacja przesyłek pod względem gabarytów, przydział dwóch opiekunów u części przewoźników,
 • gotowe narzędzia od firmy, np. stałe punkty odbioru i nadania paczek.

Punkt nadania przesyłek to dość szerokie grono klientów. Z punktów korzystają dziś praktycznie wszyscy – klienci biznesowi, korporacyjni czy indywidualni.

Punkt kurierski – z jaką firmą można podjąć współpracę?

Jedną z prężnie rozwijających się firm kurierskich jest firma Pakersi, która posiada blisko 100 punktów kurierskich. Podejmując współpracę, firma deklaruje, że zasady będą jasne i przejrzyste. Uruchomienie własnego punktu jest możliwe w 10-14 dni roboczych, przy czym firma zapewnia pełne wsparcie, szkolenia i sprzęt potrzebny do prowadzenia biznesu. W 2020 roku firma jako jedyna z branży została wyróżniona godłem Laur Konsumenta. Koszty inwestycji nie są wysokie, biorąc pod uwagę stałą opiekę i szkolenia, jakie oferuje firma w ramach współpracy.

Punkt kurierski – jak działa franczyza w firmie Pakersi? Jak założyć punkt?

Punkt kurierski jest pośrednikiem, który przyjmuje od klientów zlecenia. Zlecenia dotyczą usług kurierskich, natomiast klientami są prywatne osoby, a także biznesowi klienci. Dostarczanie przesyłek odbywa się przy pomocy kurierów firm FedEx, InPost, DHL, Hellmann Worldwide Logistics, UPS oraz innych. Pierwszym krokiem do założenia punktu jest wykonanie analizy biznesowej z pomocą opiekunów firmy, następnie trzeba znaleźć lokal przeznaczony na działalność. Kolejno należy założyć działalność gospodarczą i podpisać umowę partnerską. Następnie, żeby nabyć umiejętności w prowadzeniu punktu, należy przejść szkolenia. Przedostatnią rzeczą jest wystrój lokalu. Po przejściu każdego etapu punkt jest gotowy do otwarcia. Na każdym etapie istnieje możliwość porady, co jest komfortowym i bezpiecznym rozwiązaniem.

W obecnych czasach, kiedy trudno zrealizować własny pomysł na biznes, warto otworzyć się na współpracę opartą na franczyzie. Jest to komfortowe rozwiązanie, ponieważ przez proces zakładania i kształtowania biznesu przeprowadza franczyzodawca. Do otwarcia potrzebny jest jedynie wkład własny i chęci. Punkt nadania przesyłek w dobie dzisiejszego rozwoju sprzedaży przez Internet jest dobrym źródłem dochodu. Do założenia punktu wystarczy kilka kroków, co przy wsparciu opiekunów nie jest tak skomplikowane jak w przypadku tworzenia samodzielnego biznesu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz