Można już składać wnioski o dodatek

fot.pixabay
12 sierpnia weszła w życie ustawa o dopłatach do węgla. Wnioski o dofinansowanie gospodarstw domowych w tym zakresie przyjmowane są od 17 sierpnia przez samorządy poszczególnych gmin.

10 sierpnia na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Wczoraj wzór został zatwierdzony i dziś od rana w gminach ruszyło przyjmowanie wniosków.

Podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje, że dodatek węglowy przysługiwać będzie w gospodarstwach domowych, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, o ile przynajmniej 85 proc. paliwa będzie stanowić węgiel kamienny. Wnioski o dopłaty można składać do 30 listopada.

Druki wniosków dostępne są w Biurze Obsługi Klienta, mieszczącym się na parterze Urzędu Miejskiego w Sochaczewie. Jeśli ktoś nie chce wybierać się do urzędu, może złożyć wniosek drogą elektroniczną, przez platformę ePUAP. Można też pobrać wniosek, wypełnić go w domu i dostarczyć do BOK Urzędu Miejskiego.

(POBIERZ: wzór wniosku o dodatek węglowy)

Samorządy na wypłatę świadczenia mają 30 dni. Weryfikacja przez urząd danych złożonych we wniosku jest konieczna z uwagi na fakt, że jednemu gospodarstwu domowemu przysługuje jeden dodatek węglowy. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jedną osobę mieszkającą pod tym samym adresem, przyznawany on będzie pierwszemu z wnioskodawców.

Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe we wspólnotach mieszkaniowych, wnioski o dodatek składają indywidualnie mieszkańcy, a nie zarząd wspólnoty.

Dodatek jest jednorazowy i wynosi 3000 zł. Kwota ta jest zwolniona od podatku oraz możliwości zajęcia w drodze egzekucji. Dodatek przysługiwał będzie jedynie osobom, które zgłosiły swoje źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz