Most Jagiełły – czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza”

fot. Aleksander Szostak

Nasz patronat

„MOST JAGIEŁŁY – czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza 2022” Festiwal historyczny w Czerwińsku nad Wisłą. To już piąty raz kiedy mamy przyjemność zaprosić miłośników historii i fanów rekonstrukcji historycznych do Czerwińska nad Wisłą, gdzie w dniu 27 sierpnia br. odbędzie się kolejna edycja wydarzenia „Most Jagiełły – czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza”.

Upamiętniamy jak co roku ważne wydarzenie na czerwińskiej ziemi – kolejną rocznicę przeprawy wojsk króla Władysława Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem, przez most łyżwowy na Wiśle. Tym razem możecie Państwo spędzić z nami całą sobotę nad Wisłą, tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się bowiem na Bulwarze Wiślanym oraz czerwińskim rynku.

Wzorem lat ubiegłych zaplanowaliśmy dla Państwa liczne atrakcje w postaci średniowiecznego obozu rycerskiego, jarmarku dawnych rzemiosł, turnieju rycerskiego z lożą dam oraz turnieju łuczniczego. Nie zabraknie oczywiście rejsów na tradycyjnych łodziach flisackich czy fireshow.

Równoległym wydarzeniem – niespodzianką będzie wieczorna projekcja multimedialna „Most do Zwycięstwa – 1410”. Z obydwu wydarzeń mogą skorzystać osoby w każdym wieku, a uczestnictwo w wydarzeniach jest bezpłatne. Organizatorem wydarzeń jest Stowarzyszenie Nasz Czerwińsk nad Wisłą.

Wydarzenie rozpocznie się na Bulwarze Wiślanym o godzinie 11:00 powitaniem wszystkich gości, rekonstruktorów i uczestników.

Jak co roku, wśród średniowiecznych namiotów obozu rycerskiego odbędą się różnego rodzaju warsztaty rzemieślnicze – czerpanie papieru, kaligrafia, kowalstwo, garncarstwo, tkactwo, wikliniarstwo, prezentacja strojów bojowych i broni, warsztaty i pokazy kuchni średniowiecznej i zielarstwa, pokaz sokolnika.

W ramach wydarzenia odbędzie się także chrzest łodzi zbudowanej przez Stowarzyszenie – bata piaskarzy czerwińskich.

Uczestnicy wydarzeń będą mogli skorzystać z darmowych rejsów naszą nową jednostką. Pierwszym głosem imprezy będzie jak zawsze błazen Jajosz, który poprowadzi nas w świat „Błazeńskich opowieści o średniowiecznej historii Mazowsza”.

O muzyczny nastrój w ciągu całego dnia zadba zespół muzyki dawnej Vocantus.

Pojawią się także liczne kramy średniowieczne.

Około godziny 17:00 odbędzie się inscenizacja nawiązująca do wydarzeń grunwaldzkich i wojny polsko-krzyżackiej.

Na rynku czerwińskim (Plac Batorego) przez cały dzień będzie funkcjonowała strefa gastronomii, rękodzieła i regionalnych smakołyków.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana prof. dr hab. Piotra Glińskiego. Patronat medialny – Radio Płońsk, Express Sochaczewski.

Wydarzenie „Most Jagiełły – czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza” dofinansowane zostało ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2022”, środków Powiatu Płońskiego i Lokalnej Grupy Działania Przyjazne Mazowsze. Organizacja pokazu multimedialnego „Most do Zwycięstwa – 1410” dofinansowana została ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu “Patriotyzm Jutra”.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz