Militarnie i muzycznie

Reklamy
28 sierpnia, w przeddzień 192. rocznicy koncertu Chopina w obozie generała Szembeka, mieszkańcy ponownie będą mogli przenieść się na kilka godzin do żołnierskich czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Nie zabraknie oczywiście też muzyki z tej epoki.

Fryderyk Chopin wiele razy musiał przejeżdżać przez Sochaczew, choćby w drodze do Sannik. W jednym ze swych listów udokumentował wizytę z 29 sierpnia 1830 roku i koncert jaki dał w dawnym klasztorze dominikanek, czyli na terenie obecnego parku przy ul. Traugutta. Chopin wspomina, że przebywający wówczas w Sochaczewie, ze swoją 3. brygadą piechoty, generał Piotr Szembek przysłał po niego powóz do Warszawy, a w zabudowaniach klasztornych oprócz niego wystąpiła także orkiestra pułkowa i sam generał Szembek. To był jeden z ostatnich koncertów Chopina w Polsce, bo dwa miesiące później wyjechał z ojczyzny.

Projekt „Chopin i Szembek” upamiętnia zdarzenia sprzed blisko dwóch wieków.
– Wydarzenie będzie się składało z dwóch części – militarnej i artystycznej. Te dwa elementy połączyły się zresztą w przypadku wizyty Chopina w obozie generała Piotra Szembeka. Dowódca brygady był świetnym wiolinistą, bardzo dobrze grał na skrzypcach. Wizyta słynnego pianisty, który przebywał akurat w tym czasie na wakacjach w Żelazowej Woli, wśród jego wojsk była zatem czymś naturalnym. Źródła historyczne mówią, że Fryderyk Chopin zagrał wówczas m.in. drugą część koncertu f-moll. Akompaniowała mu przy tym orkiestra dęta wojsk generała Piotra Szembeka – mówi sekretarza miasta, Joanna Niewiadomska-Kocik.

Cześć militarną wydarzenia przygotowało Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Od godz. 14.00 w parku przy ul. Traugutta stanie rekonstrukcja obozowiska wojsk polskich z lat 1815-1830. Będzie można zobaczyć wystawę broni palnej z połowy XIX wieku. Zaprezentowane zostaną pamiątki związane z Fryderykiem Chopinem pochodzące ze zbiorów sochaczewskiego muzeum oraz prywatnych kolekcjonerów. Przybliżona zostanie również postać generała Szembeka oraz okoliczności przyjazdu Chopina do Sochaczewa. W międzyczasie w parku będzie trochę hałasu, za sprawą pokazów strzeleckich, artyleryjskich oraz musztry armii Księstwa Warszawskiego. Z kolei w siedzibie muzeum odbędą się dwa wykłady.

W ramach projektu „Mały Frycek” w amfiteatrze przewidziano część artystyczną. O 18.30 rozpocznie się koncert laureatów ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu. Zagrają trzy młode pianistki – uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sochaczewie – Natasza Paga, Wiktoria Stępniak oraz Idalia Majcher. Na zakończenie, o 19.00, wystąpi austriacki pianista Ryan Martin Bradshaw, niespełna 16-letni muzyk, laureat wielu międzynarodowych konkurów.

Program wydarzenia „Chopin i Szembek”

Rekonstrukcja obozu w parku im. F. Chopina przy ul. Traugutta
14.00 – otwarcie obozowiska wojsk polskich z lat 1815-1830
15.00 – pokaz musztry armii Księstwa Warszawskiego
16.00 – pokaz artyleryjski Królestwa Polskiego
17.00 – pokaz strzelecki z okresu powstania styczniowego
18.00 – zakończenie i zamknięcie obozowiska

Wykłady w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą
15.30 – Armia Królestwa Polskiego w Sochaczewie w latach 1815 – 1830 ( dr Michał Górny)
16.30 – Śladami Fryderyka Chopina po powiecie sochaczewskim (Radosław Jarosiński)

Koncerty w amfiteatrze
18.30 – występ, uczniów sochaczewskiej szkoły muzycznej, laureatów Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu
19.00 – koncert Ryana Martina Bradshawa (Austria)

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz