Eko-Piknik powraca

Fot. Bogumiła Nowak
Reklamy

Nasz Patronat

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa powraca ulubiona impreza mieszkańców powiatu warszawskiego zachodniego oraz sochaczewskiego. EKO – Piknik w tym roku wyjątkowo w wakacje, 21 sierpnia, na boisku sportowym KS Orzeł Kampinos w Kampinosie A. Początek imprezy pełnej atrakcji od godziny 14.00.

 W dniu imprezy już o godzinie 13.00 w sąsiedztwie boiska rusza bus medyczny Klubu Honorowych Dawców Krwi „Maksymilian”, który będzie prowadził akcję krwiodawstwa. To tradycyjna zbiórka krwi od mieszkańców gminy i przybyłych gości na pomoc szpitalom. Od początku EKO – Pikniku Klub HDK aktywnie i z sukcesami działa.

Dla każdego coś miłego

Tymczasem również nie zabraknie tradycyjnych piknikowych stoisk. Zaprezentowany zostanie jak zawsze kiermasz produktów regionalnych – będą różne przetwory i smakołyki wystawione przez lokalne firmy i producentów. Nie zabraknie zapewne też jak zawsze niespodzianek kulinarnych – serów, miodów, wypieków oraz owoców i warzyw.

Pojawią się również stoiska z rękodziełem i wyrobami artystycznymi, gdzie będzie można nabyć różne cudeńka wyprodukowane przez uzdolnionych artystów-rękodzielników. A tych jest na terenie gminy bardzo wielu i robią naprawdę wspaniałe rzeczy, które warto mieć w domu. Tuż obok będą prowadzone warsztaty, na których będzie można poznać tajniki rzemiosła i powstawania tych artystycznych wyrobów. Nie zabraknie rozmaitych konkursów, gdzie będzie można sprawdzić swą wiedzę i sprawność fizyczną.

Tradycyjnie będą też pokazy artystyczne, głównie lokalnych artystów działających na terenie gminy Kampinos. Warto poznać zespoły i solistów z tego terenu, bo mają bardzo wiele do zaoferowania. Dla najmłodszych nie braknie Wesołego Miasteczka i strefy dmuchańca. To już są stałe punkty, na które czekają najmłodsi i świetnie bawią się, ile starczy im sił. Oczywiście sąsiadować z nimi będą jak zawsze stoiska z popcornem, watą cukrową, lodami i frytkami. Młodsi będą mogli przejechać się na kucyku, a nieco starsi przymierzyć do zabytkowego pojazdu i zrobić sobie przy nim zdjęcie.

Na EKO – Pikniku będzie również obecne Wojsko Polskie. Na placu rozstawiony zostanie Mobilny Punkt Rekrutacyjny WCR Warszawa Ochota, w którym będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej, zasadniczej służbie wojskowej. Na miejscu będzie można wypełnić wniosek o powołanie (potrzebny do tego dowód osobisty). Żołnierz od pierwszego dnia służby wojskowej zarabia miesięcznie 4560 zł. Po przeszkoleniu, zakończonym przysięgą, rozpoczyna 11-miesięczne przeszkolenie specjalistyczne. Żołnierz DZSW będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej lub zatrudnienia w administracji publicznej. Dobrowolną służbę można przerwać w każdej chwili.

Z kolei strażacy zaprezentują swój najnowocześniejszy sprzęt używany w pracy podczas pożarów i akcji ratunkowych. Tu również będzie można zaglądnąć do wozu strażackiego z każdej strony i przymierzyć sobie hełm. Dla wszystkich jak zawsze będą przygotowane punkty gastronomiczne, by nie zabrakło im sił i ochoty do zabawy.

Trochę popu, trochę folku

O godzinie 19.00 rozpocznie się koncert. Na scenie wystąpi Daria Marx Marcinkowska, młoda piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka muzyczna. Wykonuje muzykę pop i elektroniczną. Swoją karierę zaczynała w kościelnej scholi jako 7-latka. Jako już dorosła osoba pojechała do Londynu, gdzie studiowała w London College of Music. W trakcie nauki zaśpiewała m.in. przed szwedzką rodziną królewską. Uczestniczyła też w 10. edycji talent show „The Voice of Poland”. W kwietniu 2020 roku wydała singel „Leave a Sign”, który nagrała z Carsky’m. Rok później jej utwór „Love Blind” podbił polskie listy przebojów, a także trafił na listy muzyczne, m.in. W Brazylii, Norwegii i Belgii.  W finale krajowych eliminacji do 66. Konkursu Eurowizji zajęła drugie miejsce. Teraz mieszkańcy będą mogli ją usłyszeć w ponad godzinnym koncercie.

Po Darii na scenie wystąpi LemON, zespół polsko – łemkowsko – ukraiński, który fetuje w tym roku 10-lecie swego istnienia i koncertowania. Powstał on z inicjatywy wokalisty Igora Herbuta, który gra w nim od samego początku. Nazwa zespołu pochodzi od słowa „łemkowszczyzna”, czyli „Lem” (tylko) oraz angielskiego „On” (włącz)

Grupa LemON powstała tuż po zakwalifikowaniu się do programu Must Be the Music. W etapie castingowym pięcioosobowy już zespół wykonał w języku łemkowskim piosenkę „Litaj ptaszko”. Ostatecznie zespół ten wygrał trzecią edycję tego programu.

Pod koniec 2012 roku ukazał się debiutancki album „Lemon”, a 21 lutego 2013 roku zespół został nominowany do nagrody muzycznej  Fryderyki w kategorii na najlepszy debiut.

Potem kariera potoczyła się błyskawicznie – od sukcesu do sukcesu. Na scenie w tym koncercie poza Igorem Herbutem, wystąpią Przemysław Świerk, Piotr Kołacz, Tomasz Świerk oraz Tomasz Waldowski. Warto wybrać się i posłuchać tych muzyków. Teraz tylko wypada zamówić dobrą pogodę, by nie wiało, nie kapało i nie było zbyt gorąco, ani zimno.

Bogumiła Nowak

Wspomnienie EKO-Pikniku przed pandemią

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz