Cebulowy festiwal na bulwarach

Jakie warzywo najbardziej kojarzy się z Sochaczewem? Oczywiście cebula! Mamy nawet swoją regionalną odmianę, szepietówkę. Do dziś wielu mieszkańców mówi, że mieszka na cebulkowie, czyli na obszarach gdzie były uprawiane te rośliny.

Nasza lokalna królowa warzyw będzie miała swoje święto. W niedzielę 4 września na terenie bulwarów nad Bzurą, od godz. 14.00, rozpocznie się Festiwal Sochaczewskiej Cebuli.

– Głównym celem wydarzenia jest inspirowanie do aktywności kulinarno-ekologicznej oraz pogłębianie wiedzy na temat związanej z tym lokalnej tradycji i historii – mówi pomysłodawczyni imprezy, sekretarz miasta Joanna Niewiadomska-Kocik. – Jeśli chodzi o aspekt kulinarny, to w wielkim kotle mieszczącym trzy tysiące porcji, będziemy wspólnie gotować zupę cebulową, a także wypiekać w piecu bułki z tym składnikiem. Lecz na tym nie koniec degustacji. Przy stoisku koła gospodyń wiejskich każdy będzie mógł skosztować specjalnych produktów, takich jak konfitura z czerwonej cebuli czy zdrowy syrop oraz dowiedzieć się więcej o najbardziej popularnych potrawach w polskiej kuchni zawierających cebulę. O wartościach odżywczych cebuli i jej zastosowaniu w kosmetologii opowie dietetyk – mówi Joanna Niewiadomska-Kocik.

Zdrowo i ekologicznie

Na terenach rekreacyjnych nad Bzurą podczas eko-jarmarku cebuli będą towarzyszyć oczywiście też inne warzywa i owoce. Dostępne będą świeżo wyciskane soki, octy smakowe oraz miody z pasiek lokalnych pszczelarzy. Podczas pikniku będzie można nabyć zdrowe jedzenie, a także wyroby z wikliny i rękodzielnicze.

Szeroko rozumiana ekologia i troska o środowisko naturalne będą jednym z tematów przewodnich imprezy. Przy stanowiskach edukacyjnych będzie można pogłębić swoją wiedzę o odnawialnych źródłach energii, dowiedzieć się, jak w praktyce powstaje energia elektryczna z biomasy, czy wiatru. Będzie też mowa o czystym powietrzu, prawidłowej segregacji śmieci oraz szansa na wymianę zużytych baterii i świetlówek na sadzonki roślin.

Zabawy i konkursy

Nie zabraknie też konkursów. Przygotowany zostanie dla najmłodszych quiz wiedzy o cebuli. Dzieci wspólnie z rodzicami będą rywalizować w ubieraniu się na cebulę. Wygra ta drużyna, która założy na siebie najwięcej ubrań. Nagrodzona zostanie najlepsza fryzura na cebulkę, odbędą się też zmagania w plecieniu warkoczy ze szczypioru.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotuje do pokonania w worku tor przeszkód, konkurencję rzutów do celu oraz zorganizuje zawody „bez łez” – wygra ta osoba, która zetrze na tarce największą ilość warzywa. Oczy na pewno trochę poszczypią…

Słowo i obraz

Co innego cebula / Ona nie ma wnętrzności. / Jest sobą na wskroś cebulą, / do stopnia cebuliczności – pisała w swoim wierszu Wisława Szymborska. A wy macie jakieś swoje liryczne przemyślenia o cebuli? Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut” zaprasza do udziału w konkursie jednego wiersza zatytułowanym „Cebulo, jesteś jak zdrowie”. Wiersz konkursowy należy przesłać na adres mailowy: atut-sochaczew@wp.pl do 25 sierpnia, do godz. 20:00. Zwycięzców poznamy podczas imprezy na bulwarach 4 września.

Tego samego dnia nastąpi rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci „Cebula jak malowana”. Nagrodzonych zostanie pięć najlepszych prac. Koordynatorką plastycznych zmagań jest Barbara Derda. Malarka pokaże również swoje prace, w których motywem przewodnim będzie cebula.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz