Bujaki, domki, sprężynowce

fot.pixabay
Jeszcze w tym roku na tyłach żłobka miejskiego powstanie piękny plac zabaw. Inwestycja w całości zostanie sfinansowana z budżetu miasta. Wiemy już, z jakich urządzeń będą korzystali podopieczni żłobka. Projekt placu jest gotowy, wkrótce ratusz ogłosi przetarg na jego budowę.

Na plac trafi jedenaście nowoczesnych, kolorowych, spełniających wszelkie normy bezpieczeństwa urządzeń. Plan zakłada zakup i montaż sprężynowca bujaka „Wyścigówka”, sprężynowca bujaka „Terenówka”, bujaka „Radosny wielorybek”, podwójnego sprężynowca „Przyjazne koniki”, dwóch sześciokątnych piaskownic, ślizgawki „Zwierzę”, zestawu „Warsztat kwiaciarnia”, zestawu „Domek – Zamek – Autobus”, zestawu „Lokomotywa”, zestawu integracyjnego z panelami edukacyjnymi. Całość uzupełnią dwie kolorowe ławki i kosz.

– Stworzymy dzieciom miejsce aktywnej rekreacji i zabawy, w całości dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, co ma szczególne znaczenie w placówce integracyjnej. Projektanci tak dobrali urządzenia, by wszechstronnie kształtowały umiejętności najmłodszych, rozwijały zmysły, ale też skłaniały do aktywności fizycznej – mówi wiceburmistrz Marek Fergiński odpowiadający w ratuszu m.in. za politykę społeczną i edukację.

Kraina Zmysłów

Dyrektor żłobka Izabella Bińkowska, która podkreśla, że plac będzie się świetnie sprawdzał przy projekcie „Kraina Zmysłów” realizowanym w naszym żłobku.

– To wspaniały rozwój sensoryczny poprzez dotyk, zapach, pobudzanie wyobraźni i tworzenie kreatywnych zabaw. Dodatkowo zaprojektowano zestaw integracyjny z panelami edukacyjnymi. Plac wyposażony będzie w urządzenia umożliwiające zabawy dynamiczne, czyli zjeżdżalnie i bujaki, oraz zabawy ciche, takie jak domki i piaskownice. Dzieci, które często przebywają na placu zabaw czerpią z tego nie tylko przyjemność, ale są zdrowsze – wylicza Izabella Bińkowska.

Opozycja przeciw

Budowa placu to konsekwencja serii zmian w tegorocznym budżecie, dokonanych podczas sesji rady miejskiej 8 czerwca. W pakiecie poprawek znalazła się propozycja burmistrza, by samorząd miejski przeznaczył z wolnych środków, jakie zostały po rozliczeniu ubiegłego roku, 150 tysięcy na budowę placu zabaw na tyłach żłobka. Za zmianami budżetu byli radni Sochaczewskiego Forum Samorządowego oraz PiS: M. Cichocki, S. Dorywalski, K. Dybiec, K. Gołaszewska-Kotlarz, S. Kaczmarek, A. Karaś, S. Majcher, P. Pętlak, R. Sokołowska, E. Stasiak, M. Zborowska, S. Zdzieszyński. Przeciw zagłosowali radni Koalicji dla Sochaczewa i Bezpartyjni Samorządowcy: J. Bąbała, R. Błaszczyk, M. Gołkowski, A. Kloch, A. Korkosz, J. Kulpa-Szczepaniak.

Teraz Chabrowa

W ostatnich dziesięciu latach na tworzenie nowych placów (np. przy Fabrycznej i Korczaka w 2014 r., czy w 2018 na osiedlu Polna), doposażenie istniejących w nowe urządzenia, zabawki sensoryczne, oświetlenie, budowę terenów do zabaw przy szkołach podstawowych, samorząd wydał niemal 1,2 mln złotych.

– Ten rok będzie wyjątkowy, bo łączne wydatki wzrosną do 1,6 mln złotych. W budżecie mamy zabezpieczone, oprócz 150 tys. na plac przy żłobku, także 150 tysięcy na doposażenie placu zabaw przy ul. Chabrowej oraz 131 tys. zł na projektowanie i budowę kolejnych tego typu przestrzeni – podkreśla wiceburmistrz.

5 mln na Strefę Aktywności

Trwają także prace nad projektem Strefy Aktywności, jaka ma powstać w 2023 roku na terenie usytuowanym pomiędzy ulicą Podzamcze i skarpą mostu. Ma to być miejsce, gdzie mieszkańcy ciekawie spędzą wolny czas. W strefie znajdziemy skatepark służący do jazdy na rowerach, deskorolkach oraz rolkach, a także pumptrack czyli tor rowerowy złożony z przeszkód i nasypów. Dla najmłodszych miasto zbuduje wyspę zainteresowań. Dokładny projekt z propozycjami, co jeszcze znajdzie się w strefie, poznamy jesienią tego roku. Rząd wsparł budowę Strefy Aktywności pięciomilionową dotacją, która pokryje 85 proc. wartości inwestycji. Pieniądze pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz