
Na plac trafi jedenaście nowoczesnych, kolorowych, spełniających wszelkie normy bezpieczeństwa urządzeń. Plan zakłada zakup i montaż sprężynowca bujaka „Wyścigówka”, sprężynowca bujaka „Terenówka”, bujaka „Radosny wielorybek”, podwójnego sprężynowca „Przyjazne koniki”, dwóch sześciokątnych piaskownic, ślizgawki „Zwierzę”, zestawu „Warsztat kwiaciarnia”, zestawu „Domek – Zamek – Autobus”, zestawu „Lokomotywa”, zestawu integracyjnego z panelami edukacyjnymi. Całość uzupełnią dwie kolorowe ławki i kosz.
– Stworzymy dzieciom miejsce aktywnej rekreacji i zabawy, w całości dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, co ma szczególne znaczenie w placówce integracyjnej. Projektanci tak dobrali urządzenia, by wszechstronnie kształtowały umiejętności najmłodszych, rozwijały zmysły, ale też skłaniały do aktywności fizycznej – mówi wiceburmistrz Marek Fergiński odpowiadający w ratuszu m.in. za politykę społeczną i edukację.
Kraina Zmysłów
Dyrektor żłobka Izabella Bińkowska, która podkreśla, że plac będzie się świetnie sprawdzał przy projekcie „Kraina Zmysłów” realizowanym w naszym żłobku.
– To wspaniały rozwój sensoryczny poprzez dotyk, zapach, pobudzanie wyobraźni i tworzenie kreatywnych zabaw. Dodatkowo zaprojektowano zestaw integracyjny z panelami edukacyjnymi. Plac wyposażony będzie w urządzenia umożliwiające zabawy dynamiczne, czyli zjeżdżalnie i bujaki, oraz zabawy ciche, takie jak domki i piaskownice. Dzieci, które często przebywają na placu zabaw czerpią z tego nie tylko przyjemność, ale są zdrowsze – wylicza Izabella Bińkowska.
Opozycja przeciw
Budowa placu to konsekwencja serii zmian w tegorocznym budżecie, dokonanych podczas sesji rady miejskiej 8 czerwca. W pakiecie poprawek znalazła się propozycja burmistrza, by samorząd miejski przeznaczył z wolnych środków, jakie zostały po rozliczeniu ubiegłego roku, 150 tysięcy na budowę placu zabaw na tyłach żłobka. Za zmianami budżetu byli radni Sochaczewskiego Forum Samorządowego oraz PiS: M. Cichocki, S. Dorywalski, K. Dybiec, K. Gołaszewska-Kotlarz, S. Kaczmarek, A. Karaś, S. Majcher, P. Pętlak, R. Sokołowska, E. Stasiak, M. Zborowska, S. Zdzieszyński. Przeciw zagłosowali radni Koalicji dla Sochaczewa i Bezpartyjni Samorządowcy: J. Bąbała, R. Błaszczyk, M. Gołkowski, A. Kloch, A. Korkosz, J. Kulpa-Szczepaniak.
Teraz Chabrowa
W ostatnich dziesięciu latach na tworzenie nowych placów (np. przy Fabrycznej i Korczaka w 2014 r., czy w 2018 na osiedlu Polna), doposażenie istniejących w nowe urządzenia, zabawki sensoryczne, oświetlenie, budowę terenów do zabaw przy szkołach podstawowych, samorząd wydał niemal 1,2 mln złotych.
– Ten rok będzie wyjątkowy, bo łączne wydatki wzrosną do 1,6 mln złotych. W budżecie mamy zabezpieczone, oprócz 150 tys. na plac przy żłobku, także 150 tysięcy na doposażenie placu zabaw przy ul. Chabrowej oraz 131 tys. zł na projektowanie i budowę kolejnych tego typu przestrzeni – podkreśla wiceburmistrz.
5 mln na Strefę Aktywności
Trwają także prace nad projektem Strefy Aktywności, jaka ma powstać w 2023 roku na terenie usytuowanym pomiędzy ulicą Podzamcze i skarpą mostu. Ma to być miejsce, gdzie mieszkańcy ciekawie spędzą wolny czas. W strefie znajdziemy skatepark służący do jazdy na rowerach, deskorolkach oraz rolkach, a także pumptrack czyli tor rowerowy złożony z przeszkód i nasypów. Dla najmłodszych miasto zbuduje wyspę zainteresowań. Dokładny projekt z propozycjami, co jeszcze znajdzie się w strefie, poznamy jesienią tego roku. Rząd wsparł budowę Strefy Aktywności pięciomilionową dotacją, która pokryje 85 proc. wartości inwestycji. Pieniądze pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.
UM
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis