W hołdzie bohaterom

fot.wikipedia.pl
Reklamy

W poniedziałek, 1 sierpnia, w Sochaczewie odbędą się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – Godzina „W”.

Uroczystości rozpoczną wykłady w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą:

– godzina 14.00–14.45 – Eksodus warszawskiej ludności cywilnej do Sochaczewa po wybuchu powstania.

– godzina 15.00–15.45 – Zgrupowanie Stołpeckie Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim

– godzina 16.00–16.45 – Uzbrojenie powstańców warszawskich.

Z kolei na cmentarzu żołnierzy Wojska Polskiego przy Al. 600-lecia w Trojanowie o godzinie 16.30 zostaną złożone kwiaty na kwaterze żołnierzy Armii Krajowej.

Natomiast główne uroczystości odbędą się na Placu Tadeusza Kościuszki:

– godzina 16.50 – wprowadzenie kompanii honorowej i pocztów sztandarowych

– godzina 17.00 – syrena, podniesienie flagi państwowej na maszt, hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej

– wystąpienia okolicznościowe.

– apel pamięci przygotowany przez III Warszawską Brygadę Rakietową Obrony Powietrznej.

– wymarsz kompanii honorowej i wyprowadzenie sztandarów.

Przypomnijmy, że oddziały Obwodu Sochaczew AK kryptonim „Skowronek” skoncentrowały się w nocy z 3 na 4 sierpnia 1944 roku. Zadaniem dowództwa obwodu było: zewidencjonowanie oddziałów i formowanie z nich zwartych jednostek do walki w Warszawie, zapewnienie bezpieczeństwa opanowanego terenu, zorganizowanie opieki sanitarnej i zaopatrzenia w żywność oraz przygotowanie terenu do przyjmowania zrzutów. 10 sierpnia do Puszczy Kampinoskiej dotarła kompania zorganizowana przez kpt. Wilhelma Kosińskiego „Mścisława” (120 żołnierzy). 15 sierpnia wyruszyła w kierunku Powązek, ale nad ranem powróciła do puszczy. W ramach nowej koncentracji z Obwodów Błonie i Sochaczew sformowano Batalion Ziemi Sochaczewskiej pod dowództwem kpt. Władysława Starzyka „Korwina”. Batalion liczył 481 żołnierzy, w tym 30 oficerów.

Z batalionu wydzielono kompanię pod dowództwem ppor. Józefa Jodłowskiego „Mazura” w sile 6 oficerów i 96 szeregowców. Kompania w składzie batalionu dowodzonego przez kpt.   „Mścisława” wzięła udział w ataku w nocy z 21 na 22 sierpnia na Dworzec Gdański. Poniosła bardzo duże straty. Kilkanaście razy ranny kpt. „Mścisław” i jeden z szeregowców następnego dnia dotarli do puszczy.

Od 30 sierpnia do 2 września batalion brał udział w walkach obronnych pod Pociechą, 12 i 13 września walczył pod Truskawiem. 27 września stoczył bój we wsi Truskawka. Po odprawie, wieczorem 27 września, komenda Podokręgu Zachodniego podjęła decyzję o przejściu uzbrojonych oddziałów w Góry Świętokrzyskie – bez udziału batalionu mjr. Władysław Starzyka „Korwina”. „Korwin” zdecydował wtedy o demobilizacji batalionu i przejściu do konspiracji. Część żołnierzy batalionu opowiedziała się jednak za dalszą walką i weszła w skład oddziałów Grupy „Kampinos”.

Po wkroczeniu Sowietów do Sochaczewa już 18 stycznia 1945 roku oddziały NKWD rozpoczęły poszukiwania komendanta obwodu   mjr Władysława Starzyka. Aresztowano też blisko 100-osobową grupę byłych akowców. Sam Starzyk ukrywał się przez kilka miesięcy w jednym z domów przy cegielni w Boryszewie. A następnie wyjechał do Bydgoszczy.

opr. Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz