W domu nic się nie zmarnuje

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach kampanii „Nasz Klimat” zaprosiło Koła Gospodyń Wiejskich w Polsce do udziału w konkursie „W moim domu nic się nie marnuje”. To pierwsza edycja tego konkursu, którego podstawowym zadaniem dla uczestników było opisanie ekopraktyki przyczyniającej się do ochrony klimatu, wartej wdrożenia we własnym domu. Ogłoszenie wyników nastąpi do 10 sierpnia.

Głównym celem konkursu jest popularyzacja właściwych zachowań ekologicznych stosowanych w gospodarstwie domowym, a także zwiększenie świadomości ekologicznej w zakresie indywidualnych działań, które można w prosty sposób wprowadzać we własnych domach.

O klimat można dbać samemu

To bardzo dobry pomysł, choć szkoda, że informacje o konkursie nie były wcześniej propagowane przez gminy i nie wszyscy zdążyli w nawale zdarzeń i informacji zauważyć tę propozycję, która na pewno jest bardzo ciekawa. Tym bardziej, że nadal u nas bardzo wiele produktów marnuje się bez sensu – zauważa Marta, jedna z mieszkanek gminy Sochaczew.

Jak dodaje, w jej domu nic nie ulega marnowaniu. Wszelkie biologiczne odpadki zakopuje w ziemi albo kompostuje. Plastiki, szkło i papier, choć ma ich minimalnie, zbiera do worków, które zabiera firma zagospodarowująca odpady.

Sama Marta opracowała swój system oszczędzania wody. Jej metoda, to zbieranie spływającej wody z mycia naczyń i stosowanie jej do podlewania ogródka. To tym prostsze, że nie używa chemicznych, kupowanych w sklepie środków czystości, a tylko te wymyślone przez siebie, biologiczne na bazie cytryny. Są skuteczne i nieagresywne dla środowiska.

I właśnie konkurs proponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska miał na celu odkrycie takich domowych patentów i pomysłowych osób, które pokazują, jak w prosty, przyjemny i pomysłowy sposób dbać o środowisko naturalne. Takie podstawowe działania proekologiczne i kreatywny sposób zaangażowania się w tworzenie treści edukacyjnych może przyczynić się do większego społecznego zaangażowania w inicjatywy proekologiczne.

Zasada była prosta

Koła Gospodyń Wiejskich, które chciały zgłosić swe pomysły konkursowe, musiały być wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, lub posiadać należy numer przez KRS. Konkurs polegał na przygotowaniu pracy konkursowej w formie opisu ekopraktyki. Trzeba było podać działania, które wywierają pozytywny wpływ na klimat, co warto wdrożyć w domu w celu m.in. oszczędzania wody, energii elektrycznej, niemarnowania żywności itp.

Jednak ekopraktyka powinna być użyteczna oraz łatwa w powszechnym zastosowaniu we własnym domu, a opis, niezbyt długi, powinien znaleźć się na jednej stronie formatu A4. Trzeba było napisać jak najprostszymi słowami, czego dotyczy pomysł, na czym on polega, jakie daje rezultaty i dlaczego warto z tego skorzystać.

Zasady były bardzo proste i nie wymagały żadnych skomplikowanych zabiegów. Zresztą zabronione było stosowanie łączenia elementów pochodzących z innych źródeł, na przykład fragmentów treści lub zdjęćTo musiało być samodzielnie wykonane zadanie i całkowicie autorski pomysł informują organizatorzy.

Laureaci będą nagrodzeni

Wszystko trzeba było przesłać pocztą tradycyjną lub elektroniczną, podpisując zgłoszenie z podaniem nazwy KGW oraz autora pomysłu z tego koła, z potwierdzeniem, że wskazana osoba jest członkiem koła. Wszystko musiało zawierać szczegóły zgodne z regulaminem oraz zasadami konkursu. Co ważne, każde koło mogło zgłosić do trzech pomysłów. Pomimo to zainteresowanie było tak duże, że w niektórych kołach żałowano wprowadzenia limitu. Inicjatyw proekologicznych nie brakowało. Były pomysły na proste, domowe urządzenia, ale najwięcej na wykorzystanie naturalnych środków do czyszczenia, mycia,   sprzątania oraz wykorzystania produktów spożywczych w kuchni.

Teraz zgłoszeniami i pomysłami zajmuje się specjalna komisja konkursowa z ministerstwa, która przy wyborze prac oceni zgodność zgłoszenia z tematyką konkursu,  oryginalność, pozytywny wpływ na klimat, użyteczność i łatwość zastosowania, a także kreatywność i innowacyjność. Tytuł laureatów uzyskają 3 najwyżej ocenione prace, a dodatkowo komisja konkursowa przyzna  7 wyróżnień. Zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe. Za pierwsze miejsce 9,5 tys. złotych, za drugie 6,5 tys. złotych, a za trzecie 3 tys. złotych. Gotówka ta ma zostać wykorzystana do promowania postaw proekologicznych wśród mieszkańców gmin, gdzie działają nagrodzone koła. Można ją też przeznaczyć na zakup przedmiotów i urządzeń, które pomogą członkom KGW wprowadzać zmiany korzystne dla środowiska, takie jak ekologiczne zastawy, maszyny do szycia, sprzęt AGD, książki o tematyce ekologicznej oraz wycieczkę dla KGW o tematyce ekologicznej.

Nagrodzone prace będą w e-booku „Domowy Poradnik Ekonawyków”, jak również na stronie kampanii „Nasz Klimat”, dostępne dla wszystkich użytkowników sieci internetowej.

Bogumiła Nowak

Fot. KGW Rybno

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz