Ruszyła budowa osiedla na polach

fot. Jerzy Szostak

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się budowa osiedla mieszkaniowego przy ulicy Olimpijskiej. W pierwszym etapie zostanie wybudowany ośmiopiętrowy budynek. Docelowo osiedle będzie składało się z kilku budynków, w których będzie się znajdowało około 500 mieszkań.

To, o czym informowaliśmy w jednym z ostatnich wydań Expressu Sochaczewskiego, stało się faktem. W ubiegłym tygodniu VFM Real Estate rozpoczęła na Polach Czewonkowskich budowę nowego sochaczewskiego osiedla mieszkaniowego. Tym samym zakończyła się trwająca od prawie 24 lat historia dotycząca zagospodarowania tego rejonu Sochaczewa.

 Powrót do przeszłości

Budowa osiedla w tym miejscu to powrót do koncepcji zagospodarowania Pól, jaką w 1998 roku miastu zaproponowała firma Skanska, która chciała zakupić pola i podzielić je na strefę produkcyjną od strony obwodnicy, i mieszkaniową od strony miasta. Jednak ówczesne władze nie wyraziły na to zgody. Te planowały stworzenie na tym obszarze terenów sportowo-rekreacyjnych na potrzeby mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. Co skutecznie odstraszało potencjalnych inwestorów, a którzy z tego powodu ulokowali swoją działalność m.in. na terenie gminy Błonie i Grodzisk Mazowiecki. Na tyle skutecznie, że kolejne próby podejmowane przez samorząd Sochaczewa dotyczące przyciągnięcia inwestorów, którzy otworzyliby swoje firmy na Polach, zakończyły się fiaskiem. Tak było między innymi z pomysłem utworzenia na tym terenie filii Łódzkiej Strefy Ekonomicznej. Jednak mimo zmiany planu zagospodarowania przestrzennego terenu, jak i intensywnych działań szefostwu strefy nie udało się znaleźć inwestorów, którzy chcieliby uruchomić swoją działalność na terenie Pól. W skończyło się to tym, że samorząd sprzedał część Pól należnych do miasta firmie VFM Real Estate, która zamierz na tym terenie wybudować osiedle mieszkaniowe.

Funkcjonalność i ekologia

Mające powstać osiedle będzie budowane etapami. W pierwszym, który właśnie się rozpoczął, ma zostać wybudowany budynek, który będzie miał kształt litery U. Jest on budowany przy ulicy Olimpijskiej. Jego front od strony ulicy będzie miał długość od 46 do 56 metrów, a skrzydła otwierające się na polach, będą tworzyły wewnętrzny dziedziniec. Sam budynek ma mieć osiem pięter i będzie składać się ze 128 mieszkań 1-5 pokojowych o zróżnicowanej powierzchni od 32 mkw. do nawet 126 mkw. W parterze budynku znajdzie się również kilka lokali usługowych oraz recepcja osiedlowa. Z kolei na parterze mają powstać sklepy i lokale usługowe. Inwestor planuje usytuowanie pod blokiem podziemnego parkingu na ponad 100 pojazdów. Dodajmy, że pierwszy blok ma być oddany do użytku w październiku 2024 roku.

Docelowo osiedle będzie się składało z 9 budynków, od czterech do ośmiu kondygnacji. Przy czym te najwyższe do 26 metrów wysokości zostaną usytuowane od strony ulicy Olimpijskiej, a najniższe do 16 metrów od strony tzw. Osiedla Milionerów. Należy również dodać, że inwestor będzie mógł zabudować nie więcej niż 50 procent działki, a powierzchnia biologicznie czynna, czyli trawniki, zieleń ma obejmować minimum 25 procent terenu. Dodajmy, że na nowym osiedlu powstanie również stacja do ładowania samochodów elektrycznych, bardzo duża liczba miejsc do parkowania rowerów, paczkomat oraz opcjonalna możliwość ładowania samochodów elektrycznych na prywatnym miejscu parkingowym. Na części budynków, a dokładnie na ich dachach, pojawią się z kolei panele fotowoltaiczne, które zasilą m.in. oświetlenie części wspólnych i terenów zielonych, oraz urządzenia w węźle cieplnym budynku.

Uratują zabytki

Budowa nowego osiedla mieszkaniowego to nie jedyna inwestycja zaplanowana na Polach Czerwonkowskich. Zostanie na nich wybudowana również nowa siedziba sochaczewskiego Sądu Rejonowego. Nowy budynek sądu ma zostać usytuowany na ponad hektarowej działce położonej przy skrzyżowaniu ulicy Olimpijskiej z ulicą Piłsudskiego. A jego budowa, której koszt wyceniono na prawie 60 milionów złotych, ma się rozpocząć za dwa lata. Należy wspomnieć o tym, że firma VFM Real Estate buduje obecnie kameralne osiedle na terenie byłego folwarku przy ulicy Głowackiego. Powstanie tam kilka pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych z prywatnymi częściami zielonymi oraz podziemnymi garażami. Natomiast znajdujące się na terenie folwarku zabytkowe budynki, którymi są spichlerz i stajnie usytuowane przy ulicy Głowackiego – po wykonaniu rewitalizacji będą pełniły funkcje lokali usługowych. Należy także wspomnieć o tym, że firma VFM Real Estate prowadzi inwestycje na terenie miasta od kilku lat. Wybudowała budynki mieszkalne przy ulicy Okrzei i ulicy Płockiej, oraz bloki przy ulicy Otwartej.

 Boom trwa

Rozpoczynająca się budowa osiedla na Polach Czerwonkowskich to kontynuacja sochaczewskiego boomu mieszkaniowego, który trwa już od kilku lat. W tym czasie zabudowano lub trwa zabudowa wolnych terenów przyległych do Pasażu Żeromskiego i ulicy Niemcewicza. Do tego dodajmy budowę kameralnego osiedla przy ulicy Płockiej czy budowę osiedla przy ulicy 15 sierpnia.

Warto również wspomnieć o planach przebudowy na lokale mieszkalne znajdującego się przy ulicy 1 Maja jednego z najstarszych sochaczewskich młynów. Jak już informowaliśmy, inwestor planuje wyburzenie dobudowanej do niego w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku tzw. wieży. W planach jest wybudowanie nowego, nawiązującego architektonicznie do fasady istniejącego obiektu budynku mieszkalnego. Gdyby tak się stało i inwestor zrealizowałby swoje zamierzenia, wschodnia pierzeja ulicy 1 Maja zmieniłaby całkowicie swoje oblicze. W ostatnich latach ten obszar zmienił się już w wyniku wybudowania na terenie byłego przedszkola nowej komendy policji.

Zmiany czekają nas także na ulicy Farnej, a dotyczą one zabytkowej kamienicy, stojącej na skrzyżowaniu Farnej i Toruńskiej. Jak już informowaliśmy, zostanie ona całkowicie odrestaurowana i przekształcona w nowoczesny budynek mieszkalny, przy zachowaniu zabytkowej bryły.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz