Poszukiwani wolontariusze w Parku

Fot. D. Matuszyk (KPN)

Kampinoski Park Narodowy poszukuje właśnie osób chętnych do nietypowego wolontariatu w okresie wakacyjnym. Zapraszają szczególnie młode osoby, którym bliskie są idee ekologiczne do pracy na rzecz KPN w gospodarstwie szkółkarskim w Julinku koło Leszna. Doświadczenia mogą przydać się przy zagospodarowaniu własnych ogrodów i gospodarstw w okresie jesiennym.

 Właśnie tu można spędzić czas przy pracy wśród drzew i krzewów pochodzących z Puszczy Kampinoskiej, wypielić kwietne grządki naparstnicy, a przy okazji zaczerpnąć wiedzy od doświadczonych pracowników szkółki informują pracownicy KPN.

W Gospodarstwie Szkółkarskim KPN można pracować w terminie od 18 do 29 lipca w godzinach 7.00-15.00. Mogą to być zarówno grupy do 20 osób, jak i osoby indywidualne.

Praca w gospodarstwie szkółkarskim polega na pielęgnacjach prowadzonych w szkółce leśnej i w zadrzewieniach na jej obrzeżach pielenie, usuwanie gatunków inwazyjnych (np. czeremchy amerykańskiej). Przy tym zadaniu wymagane jest użycie podstawowych narzędzi i sprzętu ogrodniczego. Konieczny jest odpowiedni ubiór adekwatny do pogody, gdyż praca odbywa się głównie na otwartej przestrzeni i w miejscu słonecznym.

Stąd też trzeba zadbać o ochronę ciała przed promieniowaniem słonecznym na przykład stosując czapki, kapelusze lub chusty, oraz odpowiednie okulary słoneczne. Jak również należy zadbać o ochronę przeciw kleszczom.

Uprawiane w szkółce sadzonki drzew i krzewów wykorzystywane są do zalesień gruntów ornych wykupionych od prywatnych właścicieli i do wykonania podsadzeń w celu eliminacji inwazyjnych gatunków obcego pochodzenia, w tym popularnej na naszym terenie czeremchy amerykańskiej, robinii akacjowej, klonu jesionolistnego. Poza tym każdy zainteresowany może je kupić. W ten sposób szkółka umożliwia tworzenie ogrodów z gatunkami z rodzimymi to jest dąb, głóg, kalina, grab, przyjaznymi przyrodzie i przystosowanymi do naszego klimatu dodają pracownicy Parku.

Zainteresowani wolontariatem zapraszani są do kontaktu z Dorotą Matuszyk, tel. (22) 722 60 01 wew. 326, wolontariat@kampinoski-pn.gov.pl

Cały czas pracownicy KPN promują walkę z inwazyjnymi gatunkami roślin i zachęcają do sadzenia gatunków rodzimych we własnych ogrodach, a szczególnie na dużych działkach.

Gatunki rodzime są przystosowane do naszych warunków klimatycznych, doskonale wkomponowują się w krajobraz, są chętnie odwiedzane przez owady i ptaki. Sadzonki drzew na przykład dąb szypułkowy, jarząb pospolity, sosna zwyczajna i krzewów, takich jak kalina koralowa, trzmielina pospolita, jałowiec pospolity, są w stałej sprzedaży dostępne w Szkółce Kampinoskiego Parku Narodowego w Lesznie. Staramy się mieć sadzonki 2-3 letnie, szkółkowane, a także większe zadrzewieniowe, które zadowolą działkowców. Oferujemy sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym, czyli kopane z gruntu informuje Anna Otręba, kierownik szkółki w Lesznie.

W tym roku przyroda mimo niewątpliwych gorących dni jest szczególnie łaskawa. Przy wysokich, morderczych temperaturach zdarzają się chłodniejsze i bardziej mokre dni. Jest szansa, że wyhodowane w szkółce sadzonki przyjmą się, a wiele z tych roślin trafi do mieszkańców Mazowsza. Tym bardziej, że weszły nowe przepisy dotyczące roślin inwazyjnych i w naszym interesie jest realizowanie przepisów prawa w tym kierunku, by uchronić rodzimą przyrodę przed obcymi w naszej strefie klimatycznej agresywnymi roślinami.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz