POCZĄTEK WAKACJI Z FOLKLOREM

Reklamy

Po pandemicznej przerwie powróciły sochaczewskie festiwale muzyczne. W początek lipca odbyła się w amfiteatrze na Podzamczu inauguracja IV Festiwalu Folklorystycznego. 3 lipca odbył się koncert Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Skowronki” z Podlasie.

 Zespół ten istnieje od 2 lutego 1986 roku przy Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku. Powstał on w Koninie na zimowisku artystycznym z inicjatywy Mirosława Szymańskiego, wiceprezydenta Federacji Festiwali Folklorystycznych, który od początku jest kierownikiem, choreografem i menagerem zespołu.

Jego członkami są uczniowie szkół podstawowych i średnich, studenci oraz osoby pracujące. Skowronki” tworzą dwie grupy taneczno-wokalne, grupa Małe Skowronki” oraz kapela. Zespół prezentuje bogaty program artystyczny – od tańców narodowych po suity z wielu regionów Polski, wszystko to w przepięknych oryginalnych strojach. Zespół koncertuje na scenach krajowych i zagranicznych, co daje liczbę około 1500 występów. Skowronki” brały udział w nagraniach dla różnych stacji radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą.

Zespół jest pomysłodawcą i współorganizatorem pierwszego na Podlasiu festiwalu folkloru o randze międzynarodowej – Międzynarodowego Festiwalu Folkloru ,,Podlaskie Spotkania”. Od czerwca 2010 roku rozpoczęło swoją działalność Stowarzyszenie Artystyczne Skowronki”, którego założycielami są rodzice, absolwenci, członkowie i instruktorzy zespołu.
Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Skowronki” od wielu lat współpracuje z Państwowym Podlaskim Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Utrzymuje kontakty z wieloma ośrodkami, instytucjami kultury i innymi zespołami, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wielu absolwentów zespołu poświęciło się całkowicie swojej pasji, wybierając artystyczne zawody, takie jak aktorstwo czy choreografię. Skowronki” to w sumie roztańczona, rozśpiewana młodzież, o dużych umiejętnościach artystycznych.

Występ sochaczewski był gorąco przyjęty przez publiczność. Młodzi tancerze i wokaliści pokazali się w barwnych strojach. Wykonali znane i lubiane tańce, oraz utwory wokalne z różnych regionów Polski.

A już w tym tygodniu kolejna odsłona folkloru. W niedzielę, 10 lipca o godzinie 19.00 na scenie amfiteatru na Podzamczu występ zespołu INDIALUCIA, a w nim prezentacja nietypowego miszmaszu artystycznego – folklor hinduski pomieszany z iberyjskim. Muzyka Indii w połączeniu z romską muzyką hiszpańską. To ciekawa i zapewne inspirująca mieszanka, warta wysłuchania i obejrzenia sztuki gry na różnych, nietypowych w naszym kręgu kulturowym instrumentach.

Bogumiła Nowak

Fot. UM Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz