Piszą o nas w „Atlasie dobrych praktyk”

Reklamy
Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza, burmistrz Sochaczewa, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta oraz marszałek województwa mazowieckiego są w gronie bohaterów „Atlasu dobrych praktyk”, najnowszej publikacji Fundacji Batorego i Fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab. W 2021 roku wspólnie zorganizowali Rodzinny Piknik Forteczny i teraz są stawiani za przykład modelowej współpracy społeczników z samorządowcami.

W „Atlasie dobrych praktyk” znajdziemy 25 opowieści z całej Polski, a wszystkie łączy fakt, że oddolne działanie udało się zrealizować dzięki współpracy inicjatorów – strony społecznej, z lokalnymi władzami i miejscową społecznością. Atlas podpowiada tematy i kierunek działań, zachęca obydwie strony do współpracy. Wszystkie opisane w nim inicjatywy to działania, za które ich realizatorzy zostali uhonorowani w 2021 roku nagrodami: Super Samorząd i Super Głos akcji Masz Głos Fundacji Batorego. W atlasie opisano trzy projekty z Mazowsza – Jadowa, Sochaczewa i Radomia.

Publikacją doceniono „Projekt – Sochaczewskie Fortyfikacje” rozbudzający zainteresowanie poniemieckimi schronami oraz umocnieniami fortyfikacyjnymi z czasów II wojny światowej. Jak czytamy w atlasie, grupa aktywistów i pasjonatów z Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza w czerwcu 2021 roku zorganizowała I Rodzinny Piknik Forteczny. Można było wtedy zobaczyć trzy zrewitalizowane schrony i fragment rowu przeciwpancernego. Zorganizowano pokaz sprzętu i uzbrojenia wojskowego. Miasto i gmina wsparły piknik promocyjnie i finansowo, dotację przyznał marszałek, muzeum ziemi sochaczewskiej wystawiło stoiska z eksponatami historycznymi. W pikniku wzięło udział 2000 osób. Autorzy atlasu stwierdzają, że impreza otworzyła drogę do rozwoju inicjatywy dokładnie w tym miejscu, w którym działania zatrzymałyby się, gdyby nie wsparcie i zaangażowanie licznych środowisk.

Atlas dobrych praktyk

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz