#PalaceDay w Łazienkach Królewskich

fot. Muzeum w Łazienkach Królewskich 

Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania edukatorskie, spacery przyrodnicze, plener malarski oraz warsztaty ekologiczne to atrakcje tegorocznego #PalaceDay w Łazienkach Królewskich. Nie zabraknie również upominków od Muzeum. Zapraszamy wszystkich: dorosłych, młodzież i dzieci.

#PalaceDay to akcja Stowarzyszenia Europejskich Rezydencji Królewskich ARRE, a jej ideą jest promowanie i podkreślanie wspólnej kultury oraz dziedzictwa. Tematem tegorocznej, siódmej edycji jest natura i motywy przyrodnicze w sztuce. 19 lipca rezydencje AREE publikować będą na Facebooku, Instagramie i Twitterze poświęcone temu wpisy. Motywów tych użyć można, dzieląc się w mediach społecznościowych wrażeniami z wizyty w Łazienkach Królewskich – wystarczy oznaczyć wpis hasztagiem #PalaceDay.

Okazją do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia będzie Insta-rama, zlokalizowana między Amfiteatrem a mostkiem.

Zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie i organizowane 19 lipca muzealne wydarzenia. Dodatkowo podczas #PalaceDay przy Starej Kordegardzie działać będzie sklepik pod chmurką z muzealnymi wydawnictwami i gadżetami.

Bezpłatne zwiedzanie

19 lipca w godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00) za darmo udostępnione zostaną zwiedzającym: Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów oraz wystawą czasową „Królewski Rembrandt. Jeździec polski ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku”, Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim, Biały Dom, Wodozbiór oraz Koszary Kantonistów (wystawy „Las”, „Ptaki”, „Oko w oko”) i Stajnie Kubickiego (Królewska Manufaktura Tkacka, Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego) w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

W Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, Białym Domu oraz Stajniach Kubickiego zbierać można specjalne naklejki. Wystarczą cztery nalepki, by otrzymać upominek od Muzeum w sklepiku w Podchorążówce lub przy Starej Kordegardzie. Karta do naklejek jest do odebrania w każdym z czterech odwiedzanych obiektów lub do pobrania ze strony internetowej.

 Oprowadzania edukatorskie

11.00 – oprowadzenie po Pałacu na Wyspie, Białym Domu i Starej Oranżerii szlakiem fauny i flory tłumaczone na język ukraiński. Start przed wejściem do Pałacu na Wyspie; nie obowiązują zapisy – udział dla pierwszych 15 osób. Wydarzenie bez ograniczeń wiekowych.

12.00-18.00 – spotkania z muzealnymi edukatorami w Pałacu na Wyspie (Sala Balowa), Białym Domu (Jadalnia i Sypialnia) oraz w Starej Oranżerii (Królewska Galeria Rzeźby), którzy opowiedzą o roślinnych i zwierzęcych motywach występujących w zabytkowych wnętrzach. Wydarzenie bez ograniczeń wiekowych.

14.00 – oprowadzenie po Pałacu na Wyspie, Białym Domu i Starej Oranżerii szlakiem fauny i flory tłumaczone na język angielski. Start: przed wejściem do Pałacu na Wyspie; nie obowiązują zapisy – udział dla pierwszych 15 osób. Wydarzenie bez ograniczeń wiekowych.

14.00 – oprowadzenie po nowo wyremontowanych Stajniach Kubickiego i znajdujących się tam wystawach stałych: Powozowni im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego oraz Królewskiej Manufakturze Tkackiej. Start: Stajnie Kubickiego; nie obowiązują zapisy – udział dla pierwszych 20-25 osób. Wydarzenie dla młodzieży (14+) i dorosłych.

Spacery przyrodnicze

10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00 – spacery po łazienkowskich ogrodach z muzealnym przyrodnikiem, który opowie o bogactwie tutejszej fauny i flory. Start: przy rzeźbie „Wisła” na tarasie Pałacu na Wyspie, czas trwania 60 min; spacery o godz. 10.00 dostosowane są do osób ze spektrum autyzmu oraz niewidzących i niedowidzących. Wydarzenie bez ograniczeń wiekowych.

11.00 – spacer pod hasłem „Konie w Łazienkach Królewskich”, podczas którego posłuchać można będzie opowieści o czasach, gdy konie należały do codziennego krajobrazu Warszawy. Start: Stajnie Kubickiego (czas trwania: 60 min). Wydarzenie dla młodzieży (14+) i dorosłych.

Plener malarski, warsztaty ekologiczne

10.00-14.00 – malowanie w plenerze pod okiem doświadczonej malarki. Miejsce: trawnik naprzeciwko Trou Madame. Muzeum zapewnia wszystkie niezbędne materiały plastyczne. Wydarzenie bez ograniczeń wiekowych.

12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.30, 15.00, 15.30 – warsztaty ekologiczne poświęcone wodzie oraz łazienkowskiej naturze. Miejsce: Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni. Czas trwa 30 min (pojedynczy warsztat); nie obowiązują zapisy, w zajęciach uczestniczy pierwszych 15 osób. Wydarzenie bez ograniczeń wiekowych.

Spotkania edukacyjne

12.30-13.30 – spotkanie pod hasłem „Wędrówki ptaków”, pełne przyrodniczych ciekawostek. Muzealny edukator opowie m.in. o tym, dlaczego ptaki migrują i czasami rezygnują z odlatywania do cieplejszych krajów. Start: Koszary Kantonistów. Wydarzenie dla dzieci (10+) i opiekunów.

15.00-16.00 – spotkanie pod hasłem „Tubylcy i imigranci, czyli o europejskich gatunkach rodzimych i napływowych”. Mowa będzie o faunie Starego Kontynentu, w tym o zwierzętach żyjących w Europie od tysięcy lat i gatunkach inwazyjnych. Start: Koszary Kantonistów. Wydarzenie dla dzieci (10+) i opiekunów.

Stowarzyszenie Europejskich Rezydencji Królewskich ARRE (Association des Résidences Royales Européennes), z siedzibą w Wersalu, założone zostało w 2001 r. Zrzesza rezydencje z Austrii, Belgii, Danii, Hiszpanii, Holandii, Francji, Niemiec, Polski, Portugalii, Monako, Rosji, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Muzeum Łazienki Królewskie jest członkiem ARRE od lipca 2015 r. Stowarzyszenie zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o europejskim dziedzictwie oraz realizacją wspólnych projektów kulturalnych.

Muzeum w Łazienkach Królewskich

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz