Od dziś jeździmy za darmo!

To historyczna chwila. Od dziś każdy, kto mieszka w Sochaczewie, tu rozlicza swoje podatki, może za darmo korzystać z usług naszego przewoźnika. Jak mówi burmistrz Piotr Osiecki, to forma podziękowania tym, którzy dokładają się do funkcjonowania miejskich szkół, przedszkoli, basenu, muzeum czy obiektów sportowych.

Od 1 lipca wszyscy posiadacze Sochaczewskiej Karty Mieszkańca (SKM) mogą wsiadać do autobusów ZKM bez biletu i bez obaw, że zapłacą karę za jazdę na gapę. Kilka tygodni temu burmistrz zaproponował radnym, by rozszerzyć katalog osób mających prawo do bezpłatnych przejazdów i nadać ten przywilej wszystkim, którzy posiadają aktywną SKM. Za sfinansowaniem tego pomysłu opowiedzieli się radni PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego: Marcin Cichocki, Sławomir Dorywalski, Krystyna Dybiec, Kamila Gołaszewska-Kotlarz, Sylwester Kaczmarek, Arkadiusz Karaś, Selena Majcher, Piotr Pętlak, Renata Sokołowska, Edward Stasiak, Magdalena Zborowska, Sylwester Zdzieszyński. Przeciw byli radni Koalicji dla Sochaczewa i Bezpartyjni Samorządowcy: Janusz Bąbała, Robert Błaszczyk, Marek Gołkowski, Adam Kloch, Alicja Korkosz, Jolanta Kulpa-Szczepaniak. Jacek Krzemiński z PO wstrzymał się, a głosu nie oddała Zofia Denisiewicz.

Finansowanie z budżetu

Sochaczew wprowadza darmową komunikację w chwili, gdy wiele miast zapowiada podwyżki cen biletów. Warszawa na razie je wstrzymała, ale np. w Łodzi, Gdańsku i Gdyni ceny wzrosły o ponad 25 procent. Od lipca zdrożały bilety w Lublinie i Olsztynie.

– Covid, wojna na Ukrainie i galopujące ceny paliw spowodowały, że żyjemy w niepewnych czasach. Tym bardziej mam powód do dumy, że stać nas na to. Rok 2021 zakończyliśmy z nadwyżką, a dzięki bardzo ostrożnemu planowaniu wydatków i oszczędnościom w rok 2022 weszliśmy z 11 milionami wolnych środków. I to z nich sfinansujemy bezpłatne przejazdy – informuje burmistrz.

Opozycja przeciw

I przypomina, że z wypracowanych wolnych środków radni PiS i Forum przeznaczyli 1,5 mln na budowę dróg, 300 tysięcy na doposażenie placu zabaw przy ul. Chabrowej oraz budowę placu zabaw przy miejskim żłobku.

– Finansowania bezpłatnych przejazdów autobusami ZKM, asfaltowania dróg osiedlowych i inwestycji w place zabaw niestety nie poparła opozycja w radzie miasta, czyli Koalicja dla Sochaczewa i Bezpartyjni Samorządowcy. Do dziś zastanawiam się, jak można zagłosować przeciw takim projektom? Na szczęście zawsze w sprawach rozwoju miasta, inwestycji, poprawy jakości życia mieszkańców mogłem liczyć na głosy radnych PiS i Forum. I tak też było tym razem – mówi Piotr Osiecki.

Dokładasz się? Zyskujesz

I dodaje, że to realizacja kolejnego punktu programu wyborczego, z jakim do ostatnich wyborów samorządowych szły Sochaczewskie Forum Samorządowe i PiS.

– Darmowa komunikacja to forma podziękowania tym, którzy dokładają się swymi podatkami do funkcjonowania miasta i w rocznym zeznaniu podatkowym wpisują Sochaczew jako miejsce zamieszkania. Samorząd ma udział w podatku dochodowym od osób fizycznych, rocznie to ponad 40 mln zł i z tych pieniędzy utrzymujemy szkoły, przedszkola, jednostki kultury i sportu, basen czy komunikację miejską – mówi burmistrz.

Dwie godziny darmowego parkowania

Dodajmy, że przy tej okazji nowe ulgi zyskali uczestnicy programu Sochaczew Honorowym Dawcom Krwi. Każdy, kto do niego przystąpił, od 1 lipca może parkować swój samochód w strefie płatnego parkowania – każdego dnia, przez dwie godziny, za darmo. Sochaczew Honorowym Dawcom Krwi to jeden z elementów programu Sochaczewska Karta Mieszkańca.

Bez legitymacji

Przypomnijmy, że wniosek o SKM należy złożyć w Urzędzie Miasta. Karta wydawana jest bezpłatnie, na rok, potem należy ją przedłużyć na kolejne dwanaście miesięcy. Także w ratuszu można składać wnioski o ulgi wynikające z programów Sochaczewska Karta Seniora (50 proc. tańsze śmieci), Sochaczew Weteranom czy Sochaczewska Karta Rodziny. Porządkując działanie tego systemu, burmistrz dokonał w ostatnich dniach korekty regulaminu SKM wykreślając z niego zapis, że uczeń lub student w trakcie kontroli biletów musi okazać legitymację szkolną (od 2018 roku bez biletu jeździli uczący się posiadacze SKM w wieku 4-24 lata). Teraz, gdy każdy może jeździć autobusami za darmo, nie ma potrzeby sprawdzać, czy ktoś się uczy, czy nie.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz