LATO W POWIECIE – SPORT, KINO I ROZRYWKA

Reklamy

Rozmowa z Marcinem Odolczykiem, dyrektorem Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Sochaczewie.

Za nami pierwsze po okresie pandemii koronawirusa duże wydarzenie plenerowe zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, jakim był rowerowy rajd.

Dokładnie tak, Rodzinny Rajd Rowerowy „Od Juniora do Seniora” przez lata cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Niestety, w ostatnich latach na przeszkodzie jego organizacji stanęły obostrzenia wynikające z przyczyn, o których wszyscy doskonale wiemy. Po dwuletniej przerwie wróciliśmy z 10. edycją rodzinnego rajdu rowerowego „Od Juniora do Seniora”. Wydaje mi się, że jako Wydział Promocji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Sochaczewie stanęliśmy na wysokości zadania, bo wedle opinii, które do nas docierają, było to wydarzenie godne jubileuszu, wszyscy się dobrze bawili, a o to przede wszystkim nam chodziło. Ten rajd miał zapisać się w pamięci i chyba tak też się stało. W tym miejscu dziękuję moim współpracownikom z Wydziału – Sylwii Sekleckiej, Ani Syperek i Zenonowi Grąbczewskiemu za super pracę. Oczywiście tych osób i instytucji, którym chcę podziękować jest więcej, choćby Teresiński Ośrodek Kultury na czele z Mariuszem Cieśniewskim, druhowie z OSP Budki Piaseckie, Gmina Teresin, Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Teresinie, Szpital Powiatowy w Sochaczewie, Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie, Stowarzyszenie „Przez Sport w Przyszłość”, serwis rowerowy na bieżąco zapewniała nam firma Bike Bit, brawa także dla komandora rajdu Ryszarda Nowakowskiego i wielu innych, ale nie sposób teraz wszystkich wymienić. A jeśli chodzi o sam rajd, to przypomnę, wyruszyliśmy w upalną niedzielę, 26 czerwca – na początek wakacji. Uczestnicy wyruszyli w niespełna 30 km trasę po powiecie sochaczewskim. Start tradycyjnie rozpoczął się spod urzędu Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, a zakończył piknikiem rekreacyjnym w Teresinie. Atrakcji podczas jubileuszowej edycji rajdu nie brakowało, a wśród nich ta największa – rozdaliśmy 4 rowery, a to dzięki jednemu z czołowych partnerów wydarzenia, którym była firma Strabag Teams Work.

Rajd to jedno, ale w tym roku realizowane są inwestycje z Powiatowego Budżetu Obywatelskiego, jedną z przodujących są inwestycje w kulturę, mamy tu na myśli organizację letniego kina.

Tak, powiatowe kino letnie wreszcie wraca, choć miało być wcześniej, ale na przeszkodzie stanęła pandemia. Teraz jest już to możliwe, wracamy z tegoroczną edycją seansów pod chmurką. Nasze kino jest realizowane w całym powiecie sochaczewskim, we wszystkich gminach, dzięki czemu każdy mieszkaniec może skorzystać z propozycji, które oferuje Powiatowy Budżet Obywatelski, a realizuje Starostwo Powiatowe w Sochaczewie. W tym miejscu zaznaczę, że autorem pomysłu organizacji letniego kina jest Daniel Janiak, za co serdecznie dziękujemy, wspólnie koordynujemy każdy z seansów.

A czy są już pomysły na konkretne filmy?

To mieszkańcy wybierają filmy, które chcą zobaczyć na dużym ekranie. Głosowanie odbywa się poprzez facebook Starostwa Powiatowego w Sochaczewie każdego weekendu poprzedzającego dany seans. Kino w plenerze jest idealnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Projekcje są nieodpłatne, w dogodnych lokalizacjach. Dostępne są dla wszystkich wygodne leżaki, zapewniamy też darmowy popcorn.

Zatem proszę powiedzieć, jak przedstawia się repertuar kina?

Repertuar nie jest tak naprawdę do końca znany, bo głos w jego doborze pozostawiliśmy mieszkańcom powiatu. Zaplanowaliśmy łącznie 18 projekcji filmowych. Co istotne, tytuły wybierają sami mieszkańcy poprzez głosowanie na stronie facebooka Starostwa. A do wyboru jest aż 40 kinowych tytułów. Kilka projekcji już za nami, zapraszamy do głosowania i oczywiście do uczestnictwa w tym wakacyjnym kinowym tournée po powiecie. Harmonogram projekcji, które jeszcze przed nami, dostępny jest na stronie internetowej www.powiatsochaczew.pl

Przypomnę, jeśli chodzi o lipiec, to seanse rozpoczynały się o godz. 21.30. Jednak wyjątkiem będą filmy w ostatni weekend lipca, te rozpoczynać się będą o 21.00! W piątek, 29 lipca spotykamy się w parku przy Urzędzie Gminy w Młodzieszynie, a dzień później, 30 lipca na terenie szkolnego patio przy ZS RCKU w Sochaczewie. W sierpniu projekcje rozpoczynać się będą o godz. 21.00. W piątek, 5 sierpnia – ZSS w Erminowie, 6 sierpnia – Szkoła Podstawowa w Nowej Suchej, 12 sierpnia – filia Biblioteki w Kamionie, 13 sierpnia – Stadion Gminny przy ul. Wyszogrodzkiej 10 w Rybnie, 19 sierpnia – osiedle przy al. 600-lecia w Sochaczewie (Trojanów), 20 sierpnia – Szkoła Podstawowa w Kozłowie Szlacheckim. Kino letnie kończymy w ostatni weekend wakacji: 26 sierpnia – osiedle przy ul. Korczaka, a dzień później w sobotę 27 sierpnia zaprosimy do Zespołu Szkół w Teresinie.

Mówiliśmy o rajdzie rowerowym, o plenerowym kinie letnim, a wiemy, że Wydział Promocji, Kultury i Sportu przygotowuje już kolejne propozycje dla mieszkańców powiatu.

Wybiegniemy troszkę w przyszłość i już dziś chciałbym wszystkich Państwa zaprosić również do uczestnictwa w Dożynkach Powiatu Sochaczewskiego. Choć mamy pierwszą część wakacji, a dożynki kojarzą się z wczesną jesienią, to my już pracujemy na tym przedsięwzięciem. A chcemy, by było ono wyjątkowe, tym bardziej, że w tym przypadku również wracamy po pandemii do części scenicznej, czyli nie tylko oficjalnie, ale też rozrywkowo i w pełni zabawnie.

To, gdzie możemy się spodziewać tegorocznej imprezy?

Zgodnie z tradycją, co roku staramy się, by powiatowe święto plonów organizowane było w innej gminie. W ostatnich dwóch latach gościliśmy w gminie Sochaczew, a dokładnie w Pilawicach, a rok temu w Rybnie. Święto ograniczyło się jednak wówczas tylko do Mszy św., ceremoniału dożynkowego i krótkiego koncertu Sochaczewskiej Orkiestry Dętej. W tym roku nie ma już takich obostrzeń, więc planujemy come back do części zabawowej. Wszystko to zaplanowaliśmy w gminie Brochów. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z wójtem Piotrem Szymańskim i jego współpracownikami. Trudno mówić teraz o szczegółach, ale myślę, że wspólnie uda nam się wypracować fajny event, podczas którego mieszkańcy powiatu bardzo mile spędzą czas. Może nie będzie to pożegnanie lata, bo powiatowe dożynki zaplanowaliśmy na 18 września, oczywiście jest to niedziela, ale na pewno powiat wraz z gminą Brochów zrobi wszystko, by godnie uczcić to wyjątkowe święto wszystkich rolników i nie tylko. Tu zaznaczę, że święto plonów jako uroczystość o wieloletniej tradycji jest symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika, stanowi wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynki to w naszej tradycji czas radości i podziękowań. W uroczysty sposób do tego wydarzenia podchodzą władze naszego samorządu powiatowego na czele ze starostą Jolantą Gonta i dzięki temu, mamy możliwość pracy nad tym, by dożynki A.D. 2022 ponownie stały się wydarzeniem, które, mam nadzieję, zapamiętają mieszkańcy nie tylko gminy Brochów, ale całego powiatu.

Zatem już dziś zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów 2022, dziękując za rozmowę.

Dziękuję, oczywiście proszę zarezerwować sobie niedzielę, 18 września. Na zakończenie jeszcze tylko pozwolę sobie wspomnieć, że jeśli ktoś z Państwa chciałby wesprzeć w jakikolwiek sposób organizację wydarzenia, to jesteśmy otwarci na propozycje. Zachęcam do kontaktu z Wydziałem Promocji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Sochaczewie.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz