Klub Seniora Radosna Jesień ma już 10 lat

Reklamy

Zrzesza seniorów z całej gminy i nie pozwala im się nudzić, organizując różnego rodzaju warsztaty, wyjazdy, kursy i … długo by jeszcze można było wymieniać. 9 lipca Klub Seniora „Radosna Jesień” obchodził 10. rocznicę utworzenia. Uroczystość zorganizowano w przyjaznych progach hotelu „Kuźnia Napoleońska”. Redakcja „Prosto z Gminy” objęła to wydarzenie patronatem medialnym.

W uroczystości wzięli udział licznie przybyli członkowie i sympatycy Klubu Seniora „Radosna Jesień”. Jubileuszową galę swoją obecnością zaszczycili m.in. wójt Gminy Teresin Marek Olechowski, dyrektor Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej Marek Jaworski, dyrektor Teresińskiego Ośrodka Kultury Mariusz Cieśniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia „Impuls” Agnieszka Ptaszkiewicz oraz przewodniczący Rady Seniorów Gminy Teresin Tadeusz Koryś.

Główną ideą działalności klubu jest stwarzanie seniorom miejsca i warunków do spotkań, w trakcie których mogą ciekawie spędzać wolny czas, a także budowanie i utrzymywanie relacji społecznych oraz pobudzanie aktywności. Większość spotkań i zajęć odbywa się w Teresińskim Ośrodku Kultury, co seniorzy bardzo sobie chwalą. Po remoncie i rewitalizacji dworca kolejowego, Klub Seniora osiadł właśnie tutaj i zadomowił się, co pozwoliło stworzyć bogatą ofertę ciekawego i aktywnego spędzania przez nich czasu. Seniorzy mogą tu pograć w gry planszowe, karty, scrabble lub miło spędzić czas przy kawie, herbacie i słodkim co nieco.

Prezes Zarządu Klubu Seniora „Radosna Jesień” Henryka Jaworska, dokonując podsumowania 10 lat pracy, przedstawiła bogaty krajobraz jego działalności, liczne inicjatywy oraz przedsięwzięcia. Dokładnie 15 lutego 2012 roku grupa nieco starszych mieszkańców naszej gminy podjęła decyzję o założeniu klubu seniora. „Ojcem chrzestnym” był ówczesny zastępca wójta Marek Jaworski. Na zebranie przybyło 39 osób, wybrano zarząd klubu, w skład którego weszły Zofia Miazgowska, Krystyna Radkowska i Henryka Jaworska. Wyłoniono sekcje turystyczną, gimnastyczną, plastyczną i wokalną. Spotkania w sekcjach miały odbywać się w zależności od potrzeb, natomiast ogólne zebrania klubu raz w miesiącu. Miejscowa artystka Klara Zawadzka napisała słowa, dodała muzykę i tak powstał hymn seniora. Na kolejnych zebraniach rodziły się nowe pomysły. Klub nawiązał współpracę z miejscowymi szkołami i przedszkolami oraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Mieszkańców Gminy Teresin „Impuls”. Do stałego kalendarza weszły takie imprezy jak Bal Seniora w każdą rocznicę rozpoczęcia działalności, Noc Seniora, Andrzejki, Wigilia połączona z ubieraniem choinki czy tzw. „Jajeczko”. Seniorzy organizują wystawy swoich prac plastycznych, spotkania przy ognisku, wyjazdy do teatru i kina. Odkąd działa przy TOK-u „Kino Za Rogiem”, korzystają nieodpłatnie z seansów filmowych. Zorganizowali mnóstwo wycieczek jedno i kilkudniowych, krajowych i połączonych z wypadami za granicę oraz wyjazdów na wczasy. Byli m.in. na winobraniu w Zielonej Górze, w Poznaniu na Dniu Św. Marcina, w Łodzi, Sandomierzu, Wrocławiu, w Zakopanem. Wczasowali w Ostrowie, Bieszczadach, Suwałkach, Kotlinie Kłodzkiej, Krynicy Morskiej, a także w Bułgarii. W Julinku uczestniczyli w spotkaniach z innymi klubami seniora, gdzie mogli wymienić się doświadczeniami oraz wziąć udział w konkursach. Realizują swoje pasje i zainteresowania w Teatrze „Radosnej Jesieni”, zespole wokalnym i muzycznym, piszą własne teksty poetyckie, scenariusze przedstawień i etiud filmowych, fotografują. Zrealizowali projekt „Kulinarne pasje – podaj dalej”, czego efektem było wydanie „Przepiśnika Radosnej Jesieni”. Zapraszają do siebie ciekawych ludzi, aby słuchać wykładów i prelekcji. Odwiedzają się w chorobie, pomagają jeden drugiemu w trudnych, życiowych sytuacjach. To integruje seniorów, daje im napęd i siłę do życia, powoduje, że upływające dni są lepsze i barwniejsze. Zapisują to w kronikach i na łamach gazetki „Co słychać u seniorów”, która jest dodatkiem do Teresińskiego Miesięcznika Samorządowego „Prosto z Gminy”.

W trakcie uroczystości złożono wiele gratulacji i podziękowań za dotychczas podejmowane działania na rzecz aktywizacji, edukacji i integracji seniorów oraz życzenia dalszych sukcesów.

Wójt Marek Olechowski pogratulował jubileuszu 10-lecia działalności, podkreślając, że Klub Seniora „Radosna Jesień” bardzo mocno wpisał się w krajobraz Gminy Teresin, stając się ważnym elementem jej życia. Wyraził przekonanie, że piękna dojrzałość, bogata w doświadczenia młodości, daje widoczną wśród seniorów radość i spełnienie. –  Żyjcie pełnią życia, rozwijajcie swoje pasje, cieszcie się każdą chwilą – dodał włodarz Teresina.

W trakcie uroczystości drobnymi upominkami uhonorowani zostali członkowie i sympatycy Klubu Seniora, którzy aktywnie wspierali i nadal wspierają jego działalność.

Rozmowy przy stołach, dzielenie się wspomnieniami i zabawa na parkiecie trwały do późnych godzin wieczornych. Członkowie Klubu Seniora „Radosna Jesień” po raz kolejny udowodnili, że jesień życia to wiosna nowych możliwości, że kochają życie, potrafią czerpać z niego wszystko, co najlepsze, wspierać się i dbać o siebie nawzajem.

Niech kolejne lata działalności podkreślają Państwa niesłabnącą aktywność, a świętowany Jubileusz 10-lecia będzie powodem do zadowolenia i impulsem do podejmowania coraz to nowych wyzwań.

źródło i fot.: UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz