Kilkadziesiąt ulic w dwa lata

Ubiegły rok sochaczewski samorząd zakończył z bardzo dobrym wynikiem finansowym. Z niewykorzystanych 11 mln zł, które zostały na koncie ratusza, na czerwcowej sesji na najpilniejsze zadania i projekty podzielono prawie 6 mln zł. Znaczną część tej kwoty radni PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego przeznaczyli na nowe drogi, chodniki i utrzymanie zieleni w pasach drogowych. Przeciw tej propozycji zagłosowali radni opozycji.

1,7 mln zł wydzielono na asfaltowanie dróg osiedlowych, ich poszerzanie, układanie nowych chodników oraz przebudowę ulicy Dewajtis, która jeszcze w tym roku ma zyskać asfalt, ścieżkę rowerową i chodnik. 205 tys. zł odłożono na inwentaryzację i czyszczenie kanalizacji deszczowej oraz doposażenie zbiorników retencyjnych w Chodakowie i przy ul. Płockiej w urządzenia, które pozwolą zgromadzoną w nich deszczówkę wykorzystać do podlewania zieleni w parkach i mycia ulic. 370 tys. zł to wydatki na utrzymanie zieleni, w tym w pasach drogowych, a 200 tys. pozyskanie od marszałka Mazowsza przeznaczono na mycie miejskich ulic na mokro.

Więcej chodników

W ostatnich dniach, w ramach programu „Drogi zamiast błota”, asfalt wylano na ulicach Rejtana (160 m), Ostrzeszewskiej (120 m), dwóch łącznikach między Trojanowską i Słowiańską oraz Słowiańską i Jaracza (łącznie 150 m). To oczywiście tylko część tegorocznych planów drogowych.

– Naprawiana będzie m.in. w pierwszym etapie nawierzchnia ulicy Kochanowskiego, na odcinku Trojanowska-Targowa. Wykonawca otrzymał już zlecenie na te prace. Przybędzie nam również chodników a te najbardziej zniszczone zostaną wymienione – informuje burmistrz Piotr Osiecki.

Na liście zadań zleconych już wykonawcy robót jest chodnik przy ul. Okrężnej, jego odcinek między Trojanowską i Targową (prace wykonane), ale też chodniki przy Topolowej (lewa strona, od ulicy Chopina), Rumiankowej (prawa strona, odcinek od Lazurowej do Malinowej) oraz Kochanowskiego (od Targowej do lasu).

Opozycja przeciw

Za zwiększeniem wydatków na drogi zagłosowali radni Sochaczewskiego Forum Samorządowego i PiS: Marcin Cichocki, Sławomir Dorywalski, Krystyna Dybiec, Kamila Gołaszewska-Kotlarz, Sylwester Kaczmarek, Arkadiusz Karaś, Selena Majcher, Piotr Pętlak, Renata Sokołowska, Edward Stasiak, Magdalena Zborowska, Sylwester Zdzieszyński. Przeciw byli radni Koalicji dla Sochaczewa i Bezpartyjni Samorządowcy: Janusz Bąbała, Robert Błaszczyk, Marek Gołkowski, Adam Kloch, Alicja Korkosz, Jolanta Kulpa-Szczepaniak. Jacek Krzemiński z Platformy wstrzymał się, a Zofia Denisiewicz nie oddała głosu.

Ponad trzydzieści ulic z asfaltem

Kilka tygodni temu premier ogłosił listę projektów, które otrzymają dotację z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Wśród nich znalazł się plan ułożenia asfaltu na ponad trzydziestu sochaczewskich drogach. Pozyskana przez burmistrza dotacja w wysokości 21,85 mln zł pokryje 95 proc. wartości inwestycji.

– Ambasadorem naszych spraw w stolicy jest poseł, wiceminister resortu Aktywów Państwowych Maciej Małecki i to dzięki jego wsparciu przeprowadzimy ten ogromny projekt. We wniosku o dotację napisaliśmy, że program asfaltowania obejmie lata 2022-2025, ale chcemy te prace skończyć wcześniej, w 2024 roku. Co istotne, poprawę stanu dróg odczują mieszkańcy w każdej części miasta – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

UM
Sochaczew
Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz