Kilkadziesiąt ulic w dwa lata

fot. Archiwum Expressu Sochaczewskiego
Reklamy

Ubiegły rok sochaczewski samorząd zakończył z bardzo dobrym wynikiem finansowym. Z niewykorzystanych 11 mln zł, które zostały na koncie ratusza, na czerwcowej sesji na najpilniejsze zadania i projekty podzielono prawie 6 mln zł.

 Znaczną część tej kwoty radni PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego przeznaczyli na nowe drogi, chodniki i utrzymanie zieleni w pasach drogowych. Przeciw tej propozycji zagłosowali radni opozycji.

Zdecydowano o wydzieleniu 1,7 mln zł na asfaltowanie dróg osiedlowych, ich poszerzanie, układanie nowych chodników oraz przebudowę ulicy Dewajtis, która jeszcze w tym roku ma zyskać asfalt, ścieżkę rowerową i chodnik. Z kolei 205 tys. zł odłożono na inwentaryzację i czyszczenie kanalizacji deszczowej oraz doposażenie zbiorników retencyjnych w Chodakowie i przy ul. Płockiej w urządzenia, które pozwolą zgromadzoną w nich deszczówkę wykorzystać do podlewania zieleni w parkach i mycia ulic. Natomiast 370 tys. zł to wydatki na utrzymanie zieleni, w tym w pasach drogowych, a 200 tys. pozyskanie od marszałka Mazowsza przeznaczono na mycie miejskich ulic na mokro.

 Więcej chodników

W ostatnich dniach, w ramach programu „Drogi zamiast błota”, asfalt wylano na ulicach Rejtana – 160 m, Ostrzeszewskiej – 120 m, dwóch łącznikach między Trojanowską i Słowiańską oraz Słowiańską i Jaracza – łącznie 150 m. To oczywiście tylko część tegorocznych planów drogowych.

Naprawiana będzie m.in. w pierwszym etapie nawierzchnia ulicy Kochanowskiego, na odcinku Trojanowska-Targowa. Wykonawca otrzymał już zlecenie na te prace. Przybędzie nam również chodników, a te najbardziej zniszczone zostaną wymienione – informuje burmistrz Piotr Osiecki.

Na liście zadań zleconych już wykonawcy robót jest chodnik przy ul. Okrężnej, jego odcinek między Trojanowską i Targową, gdzie prace już zostały wykonane, ale też chodniki przy Topolowej – lewa strona, od ulicy Chopina, Rumiankowej – prawa strona, odcinek od Lazurowej do Malinowej oraz Kochanowskiego – od Targowej do lasu.

 Opozycja przeciw

Za zwiększeniem wydatków na drogi zagłosowali radni Sochaczewskiego Forum Samorządowego i PiS: Marcin Cichocki, Sławomir Dorywalski, Krystyna Dybiec, Kamila Gołaszewska-Kotlarz, Sylwester Kaczmarek, Arkadiusz Karaś, Selena Majcher, Piotr Pętlak, Renata Sokołowska, Edward Stasiak, Magdalena Zborowska, Sylwester Zdzieszyński.

Przeciw byli radni Koalicji dla Sochaczewa i Bezpartyjni Samorządowcy: Janusz Bąbała, Robert Błaszczyk, Marek Gołkowski, Adam Kloch, Alicja Korkosz, Jolanta Kulpa-Szczepaniak. Jacek Krzemiński z Platformy wstrzymał się, a Zofia Denisiewicz nie oddała głosu.

 Ponad trzydzieści ulic z asfaltem

Kilka tygodni temu premier ogłosił listę projektów, które otrzymają dotację z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Wśród nich znalazł się plan ułożenia asfaltu na ponad trzydziestu sochaczewskich drogach. Pozyskana przez burmistrza dotacja w wysokości 21,85 mln zł pokryje 95 proc. wartości inwestycji.

Ambasadorem naszych spraw w stolicy jest poseł, wiceminister resortu Aktywów Państwowych Maciej Małecki i to dzięki jego wsparciu przeprowadzimy ten ogromny projekt. We wniosku o dotację napisaliśmy, że program asfaltowania obejmie lata 2022-2025, ale chcemy te prace skończyć wcześniej, w 2024 roku. Co istotne, poprawę stanu dróg odczują mieszkańcy w każdej części miasta – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

UM Sochaczew/opr. dot

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz