Jazz w gwiazdorskim wykonaniu

Trzy poprzednie edycje festiwalu udowodniły, że jazzu nie trzeba się bać, równie dobrze brzmi w barach Nowego Orleanu, jak w plenerze, a gdy dodamy do tego najjaśniejsze gwiazdy polskiego jazzu – recepta na sukces jest gotowa.

Pierwszy Sochaczewski Festiwal Jazzowy odbył się w 2018 roku, i od tego czasu w naszym mieście wystąpili m.in. Warsaw Dixielanders, Artur Dutkiewicz, Andrzej Jagodziński, Old Timers, Wojciech Karolak, Grażyna Auguścik, Włodek Pawlik i Włodzimierz Nahorny. To muzyczna pierwsza liga, uznani muzycy, kompozytorzy, autorzy aranżacji, jazzowi twórcy wybitni pod każdym względem.

– Zapraszani przez nas artyści mają na swym koncie liczne kompozycje jazzowe, dziesiątki płyt z muzyką filmową, teatralną, baletową, na orkiestrę kameralną i symfoniczną, to laureaci Wiktorów, Fryderyków czy nagród Ministra Kultury. W tym roku powtórnie odwiedzi nas Włodek Pawlik, laureat nagrody Grammy za płytę „Night in Calisia” i Złotych Lwów za muzykę filmową. Jestem przekonana, że nie trzeba więcej zachęt, by być z nami podczas trzech tegorocznych festiwalowych wieczorów – mówi pomysłodawczyni wydarzenia, sekretarz miasta Joanna Niewiadomska-Kocik.

IV Sochaczewski Festiwal Jazzowy odbędzie się w amfiteatrze na podzamczu. Wstęp jest wolny. Oto jego program.

31 lipca, godz. 19:00 – Włodek Pawlik Quartet – „Baczyński 100”. Recytacje: Grażyna Barszczewska i Jerzy Schejbal

„Baczyński 100” – najnowsze dzieło pianisty i kompozytora Włodka Pawlika, laureata Grammy 2014, najważniejszej nagrody amerykańskiego rynku muzycznego, powstało w związku z przypadającą w 2021 r. setną rocznicą urodzin jednego z najważniejszych polskich poetów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Na płycie znajdziemy utwory skomponowane do wybranych wierszy genialnego poety pokolenia Kolumbów. Premierowy koncert tego projektu odbył się 1 sierpnia ub. roku w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, a płyta ukazała się na rynku 10 marca br. Artysta zadedykował krążek walczącej o swoją wolność Ukrainie. Włodek Pawlik to kompozytor, uznany muzyk jazzowy. W jego dorobku znajduje 30 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej, teatralnej, kompozycji orkiestrowych, koncerty fortepianowe, utwory wokalne. Na scenie wystąpi z Natalią Wilk i Markiem Bałatą (śpiew) oraz Łukaszem Pawlikiem (syntezator), Damianem Kostką (bas) i Cezarym Konradem (perkusja). Muzykom towarzyszyć będzie doskonała aktorska para – Grażyna Barszczewska („Pan Tadeusz”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „07 zgłoś się”, „Na kłopoty… Bednarski”) i Jerzy Schejbal („300 mil do nieba”, „Konsul”, „Wiedźmin”, „M jak miłość”, „Ojciec Mateusz”).

7 sierpnia, godz. 19:00 – Dorota Miśkiewicz & Henryk Miśkiewicz „Nasza miłość”

Artyści przyjadą do nas z kompozycjami, które trafiły na wydaną w ubiegłym roku płytę „Nasza miłość”. Choć występują na scenie od lat, to ich pierwszy wspólny krążek nagrany przez córkę i ojca. Ukazał się w roku 70. urodzin Henryka Miśkiewicza. Dorota Miśkiewicz to wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka, autorka tekstów. Czytelnicy magazynu Jazz Forum uznali ją za najlepszą jazzową wokalistkę minionego roku. Artystka zwycięża w ankiecie Jazz Top już czwarty raz z rzędu. Henryk Miśkiewicz, to wybitny saksofonista i klarnecista, muzyk wszechstronny, laureat kilku Fryderyków. Grał w Studio Jazzowym Jana Ptaszyna-Wróblewskiego, koncertował na całym świecie m.in. z Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim i Wojciechem Karolakiem. Uczestniczył w nagraniach kilkudziesięciu płyt, a z jego kunsztem zapoznamy się słuchając m.in. krążków Łucji Prus, Krystyny Prońko, Danuty Błażejczyk, Alicji Majewskiej czy Michała Bajora. Zaproszenie do udziału w IV Sochaczewskim Festiwalu Jazzowym przyjęli: Dorota Miśkiewicz – śpiew, Henryk Miśkiewicz – saksofon altowy, sopranowy, sopranino, Piotr Orzechowski „Pianohooligan” – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas i Michał Miśkiewicz – perkusja.

14 sierpnia, godz. 19:00 – zespół New Bone

New Bone – zespół założony przez studentów Akademii Muzycznej w Krakowie w 1996 roku. Nazwa zespołu w muzycznym żargonie oznacza instrumenty dęte blaszane. Występują w składzie: Tomasz Kudyk – trąbka, fluegelhorn, Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy, Dominik Wania – fortepian, Maciej Adamczak – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja. Autorem większości kompozycji wykonywanych przez zespół jest Tomasz Kudyk. Dotychczas nagrali sześć albumów, a ostatni z nich ukazał się w 2020 roku. Kwintet jazzowy koncertował m.in. w Rosji, Indiach i na Ukrainie. Sześcioma płytami utwierdził swoją pozycję na polskim rynku jazzowym.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz