Dlaczego gra mobilna Brawl Stars cieszy się tak ogromną popularnością

fot.pixabay
Reklamy

Gry mobilne nieustannie udowadniają, że to one teraz rządzą, jeśli chodzi o sektor rozrywkowy. Już dawno prześcignęły pod względem wartości to, co generują filmy i gry w wersji klasycznej (na komputerach i konsolach). Wszystko ze względu na dostępność. W dzisiejszym świecie praktycznie każdy nosi przy sobie smartfona, który jest potencjalną konsolą do gier. Można ją po prostu wyjąć z kieszeni i dobrze się bawić — bez względu na miejsce i porę dnia. Dlatego własne niewielkie gry mobilne, które teoretycznie pod względem rozbudowania nie dorastają do pięt swoim większym odpowiednikom z PlayStation lub Xbox, biją je na głowę pod względem popularności i przychodów, jakie generują. To także jeden z głównych powodów, dlaczego kasyna internetowe tak bardzo skłaniają się w stronę gry mobilnej. Gracz przykładowo może odebrać taki GGbet kod promocyjny i bawić się na prawdziwe pieniądze, ale bez wymogu własnej wpłaty. Przy okazji pozna możliwości zabawy na poważnie i być może zostanie na stałe.

Jednym z takich fenomenów w ostatnich latach jest gra Brawl Stars. Ta prosta, aczkolwiek doskonale zaprojektowana aplikacja stworzona przez studio Supercell, znane z takich hitów jak Clash Royale oraz Clash of Clans, została pobrana już ponad 100 000 000 razy i zarobiła ponad miliard dolarów. Te liczby robią wrażenie i pokazują, jak ogromny potencjał ma rynek gier mobilnych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w tej chwili konkurencja na rynku jest tak ogromna, że osiągnięcie takiego wyniku wymaga czegoś więcej niż szczęście. Za tą niewielką grą stoją potężne nakłady pieniężne i dziesiątki programistów, którzy nieustannie ją usprawniają. Zatem co takiego jest w Brawl Stars, że przy grze regularnie zagrywa ją się dziesiątki milionów osób?

Czym właściwie jest Brawl Stars — przedstawienie rozgrywki

Na fali popularności gier typu MOBA, która przyszła głównie za sprawą League of Legends, a później także DOTA 2, dostępnych na komputerach, w sektorze gier mobilnych aż zawrzało. Powstało wiele różnych produkcji oferujących wieloosobową rozgrywkę, w której ludzie mogą ze sobą rywalizować na podobnych zasadach. Jednak oddanie prawdziwego fenomenu gier MOBA okazało się dość trudnym wyzwaniem, a gra, której najlepiej się to powiodło, zyskała nieprawdopodobny rozgłos.

Tak się złożyło, że tą produkcją jest Brawl Stars. Gra działa wyłącznie po podłączeniu do Internetu. Umożliwia graczom wybieranie jednej z około 30 różnych postaci, które różnią się między sobą zestawem umiejętności i sposobem na rozgrywkę. Różnice polegają głównie na rodzaju uzbrojenia i możliwościach jego wykorzystania. Podczas rozgrywki, można usprawniać swój arsenał, niekiedy stając się prawdziwą chodzącą fortecą. Dojście do takiego etapu wymaga osiągnięcie bardzo dobrego wyniku podczas danej rozgrywki, ale uczucie potęgi daje taką frajdę, że trudno później oprzeć się przed uruchomieniem kolejnego „meczu”. To prawdziwa siła gier MOBA i Brawl Stars doskonale to oddaje. Tam, gdzie trzeba było, dokonano odpowiednich zmian, sprawiając, że gra doskonale dostosowuje się do rozgrywki na urządzeniach przenośnych.

Rozgrywka ma charakter zręcznościowy, co oznacza, że liczy się przede wszystkim wprawa, umiejętności i talent. Brawl Stars nie wprowadza mechanizmów pozwalających na nieustanny rozwój postaci, dając jednocześnie ogromną przewagę nad nowymi graczami. Tutaj każda rozgrywka zaczyna się na tym samym pułapie, sprawiając, że nowy gracz, który przyłoży się do rozgrywki, może pokonać kogoś, kto ma wielokrotnie większe doświadczenie z tą grą.

Dostępne tryby gry

Brawl Stars jak można się domyślić, jest dość powtarzalne. Każda rozgrywka wygląda łudząco podobnie, ale z tego właśnie słyną gry MOBA i to w pewnym sensie jest ich siła. Mimo wszystko przygotowano dla graczy kilka wariantów rozgrywki, które się od siebie nieco różnią. Jak zostało wspomniane, twórcy nieustannie majstrują przy swojej grze, dlatego z czasem mogą pojawić się nowe, urozmaicające dotychczasową zabawę tryby. Aktualnie można się bawić w:

  • Zbiór klejnotów — rywalizacja 3 na 3, gdzie należy pokonać przeciwników i zdobyć wszystkie klejnoty na mapie.
  • Battle Royale (solo lub w duecie) — rywalizacja polegająca na przetrwaniu i wyeliminowaniu wszystkich przeciwników.
  • Zadyma piłkarska — mecze 3 na 3, gdzie zadaniem jest strzelenie dwóch goli przeciwnikom.
  • Nagroda — drużyny walczą ze sobą i zdobywają gwiazdki. Wygrywa ten zespół, który zgromadzi ich większą liczbę.
  • Napad — rywalizacja drużynowa 3 na 3, gdzie zadaniem obu drużyn jest ochrona swojego sejfu, przy jednoczesnych próbach włamania się do sejfu przeciwnika.

Dostępne są także wydarzenia i specjalne, gdzie można spróbować swoich sil z profesjonalnymi graczami i zakwalifikować się do rozgrywek z prawdziwymi nagrodami.

Gromadzenie osiągnięć i odblokowywanie kolejnych postaci i innych gadżetów

Esencją dzisiejszej gry usługi jest, żeby gracze czuli nieustanny rozwój. Pomimo tego, że Braw Stars nie pozwala na rozwój postaci, twórcy sprytnie wprowadzili kilka innych opcji, które skutecznie zatrzymują użytkowników przy tej produkcji. Za grę zdobywa się różnego rodzaju nagrody, za które można odblokowywać nowych Zadymiarzy (grywalne postaci), skórki i inne gadżety. To pozwala na stawianie sobie kolejnych celów, które praktycznie nie mają końca. Zabawa jest nieograniczona i właśnie o to chodzi — żeby zawsze było coś do osiągnięcia.

Przyszłość gry Brawl Stars

Jeśli spojrzy się na dzisiejsze statystyki gry, to można stwierdzić, że osiągnęła ona poziom maksymalnego nasycenia rynku. Graczy już tak szybko nie przybywa, a liczby nowych miesięcznych pobrań po trochu maleją. To może sprawiać złudne wrażenie, że gra nie osiąga już tak spektakularnych wyników. Oczywiście, przychody liczone w dziesiątkach milionów dolarów miesięcznie będą prawdopodobnie nieosiągalne, ale trzeba przyznać, że po 4 miliony pobrań w ciągu miesiąca i obroty na poziomie około 10 milionów miesięcznie w takim okresie nadal robią spore wrażenie i pokazują, że gra ma się doskonale.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz