Чи можна подорожувати в інші країни

В українців, які оселились в Польщі у зв’язку з війною, виникає питання: чи можуть вони поїхати в інші країни ЄС чи за межі ЄС, не втративши тимчасового захисту в Польщі? Про це ми запитали прикордонну службу Польщі та Офіс у справах іноземців, а також українців, які мали такий досвід.

Раніше ми уже писали про те, що українці, які отримали в Польщі тимчасовий захист на 18 місяців, мають законне право поїхати в Україну навіть по вичерпанню 90 днів безвізу (але не більше ніж на 1 місяць) і знову повернутися до Польщі. Сьогодні ми відповідаємо на інше питання, яке турбує тисячі українців: чи можуть біженці з України, які мають PESEL.UKR і перебувають у Польщі понад 90 днів, подорожувати країнами ЄС чи поза його межами?

— Відповідно до ст. 2 пункту 1 Устави про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави, перебування всіх громадян України, які легально в’їхали на територію Республіки Польща у зв’язку з воєнними діями в Україні, з 24 лютого 2022 року та заявили про намір залишитися в Польщі, вважається законним протягом 18 місяців з 24 лютого 2022 року, — нагадує Анна Міхальська, поручниця Прикордонної Служби, в. о. прес-секретаря, керівника прес-групи Головного командувача прикордонної служби. — Отримання громадянами України дозволу на в’їзд на територію Республіки Польща з особливих причин жодним чином не обмежує їх право на повернення в Україну чи в’їзд в інші держави.

Отож громадяни України можуть подорожувати в інші країни, законність їхнього перебування в цих державах буде залежати від законів цих країн.

— Отримання номера PESEL і права на легальне перебування в Польщі протягом 18 місяців не обмежує можливості перетину кордону за межі Польщі, — додає Якуб Дудзяк, прес-секретар Офісу у справах іноземців (Urząd do Spraw Cudzoziemców).

Чи впустять прикордонники цих українців назад до Польщі, якщо подорож була за межі ЄС?

А. Міхальська: — Кожного разу під час прикордонного контролю перевіряються умови в’їзду іноземця на територію Польщі, включаючи перевірку обставин, пов’язаних із застосуванням підстав для дозволу в’їзду за особливою процедурою. Рішення про отримання дозволу на такий конкретний в’їзд приймається в кожному окремому випадку. Співробітники прикордонної служби перевіряють, чи відповідає особа умовам в’їзду (включаючи, зокрема, паспорт, візу, якщо потрібно, обґрунтовує мету та умови запланованого перебування та чи має достатні засоби для існування).

Громадяни України, які відповідають умовам в’їзду, можуть повторно в’їхати до Польщі. У разі невиконання однієї або кількох умов в’їзду начальник прикордонної застави після отримання згоди головнокомандувача прикордонної служби може дозволити іноземцю в’їзд на територію нашої країни в особливому порядку. Таке рішення приймається під час прикордонного контролю, виходячи з окремих обставин справи та після аналізу поданих на контроль документів та перевірки наявності гуманітарних причин.

Я. Дудзяк: — Нагадаю, що виїзд громадянина України з території Польщі на термін понад 1 місяць позбавляє його права на легальне перебування в Польщі протягом 18 місяців починаючи з 24 лютого 2022 року (отже, і на соціальні виплати та захист).

Виїзд за межі Польщі: що каже українське посольство?

Щодо переміщення в межах Шенгенської зони Посольство України в Польщі повідомляє таке: громадяни України, які не мають короткострокової чи довгострокової візи або дозвіл на проживання, виданий державою-членом ЄС, і які мають право на тимчасовий захист, згідно з законодавством Польщі, можуть виїхати з Польщі лише до тієї держави-члена ЄС, де вони хочуть реалізувати свої права, пов’язані з тимчасовою охороною.

Утім як саме буде здійснюватися контроль щодо того, чи українець виїхав з Польщі до, наприклад, Чехії чи Італії — в Посольстві не уточнюють.

Українці, які зараз мешкають в Польщі, діляться своїм досвідом щодо виїзду з Польщі в інші країни, крім України.

Моя сім’я — біженці від війни, а не від бідності, ми не отримуємо жодної фінансової допомоги від Польщі. Нещодавно літали з Польщі до Іспанії, — розповідає Вікторія. — Паспортного контролю в аеропорту немає, оскільки Польща та Іспанія — країни ЄС. Загалом паспорт був потрібен лише для того, аби працівники авіакомпанії переконалися, що я — це справді я. Так само без проблем повернулися з Іспанії до Польщі”.

„Ми їздили на п’ять днів в Італію — власним авто. Кордонів між країнами ЄС немає, ніхто не фіксує ваше пересування, тож ніхто не перевіряв наші документи”, — додає Наталія.

„А ось із Німеччиною Польща має тимчасовий паспортний контроль. Тим не менше нас пропустили, жодних проблем”, — додає Віра.

„Я летіла із Хургади у Варшаву, — каже Олена. — Безвіз на той момент був прострочений. В аеропорту на реєстрації співробітниця авіакомпанії спитала мене, чи є в мене „карта побиту” чи інший документ, який засвідчує легальність перебування в Польщі. Я відповіла, що маю тимчасовий захист у Польщі, показала PESEL.UKR, тоді вона мене пропустила”.

Nadiya Fedeczko/ukrayina.pl

fot. strazgraniczna.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz