Zaprezentują ronictwo przyszłości

Fot Pixabay
Reklamy

W dniach od 11 do 13 czerwca w Płońsku Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego organizuje III Krajowe Dni Pola, największą imprezę wystawową na Mazowszu, która odbywać się będzie pod hasłem #rolnictwo przyszłości.

Organizatorzy zapraszają do udziału mieszkańców obszarów wiejskich i miejskich z całej Polski, rolników, producentów rolnych, firmy działające na rzecz sektora rolnego, doradców i przedstawicieli instytutów badawczo-naukowych. Jak zaznaczają, Dni Pola mają służyć prezentacji potencjału polskiego rolnictwa, ale także wypracowaniu kierunku zmian w rolnictwie, które w przyszłości pozwolą na sprawne, bezpieczne, dochodowe i na stabilne finansowo funkcjonowanie tego sektora.

 Hasło tego wydarzenia #rolnictwo przyszłości nie jest przypadkowe. Organizatorzy wystawy chcą pokazać, że można zapewnić w przyszłości zdrową i smaczną żywność dla konsumentów, oraz miejsca pracy i wzrost gospodarczy na obszarach wiejskich. Jednocześnie, jak w przemyślany sposób przeciwdziałać zmianom  klimatu i reagować na rosnący popyt żywności. Organizatorzy zapowiedzieli liczne konferencje i panele online, tak, by każdy chętny mógł wziąć udział w tym wydarzeniu. Przygotowana przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oferta wskaże rolnikom konkretne rozwiązania i kierunek zmian, zwłaszcza tym młodym, rozpoczynającym działalność. Od nich bowiem zależy przyszłość rolnictwa. Rolą doradców rolniczych jest pomoc młodym ludziom w wyborze drogi zawodowej, wskazanie przykładów dobrego wykorzystania potencjału ziemi i zasobów naturalnych czy ekonomicznych przesłanek do pozostania na wsi i kultywowania tradycji rolniczej.

Wyznaczone strefy

Całość prezentacji w Płońsku podzielono na strefy, tak, by każdy dojeżdżający spoza płońskiego MODR mógł szybko i łatwo trafić. Zaprezentowane zostanie pole doświadczalne, namioty tematyczne, studio online i tereny wystawowe.

Na polu doświadczalnym  o wielkości 26,96 hektarów bardzo zróżnicowanej gleby, od klasy II do V, należącym prawie od 100 lat do Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, oddziału w Poświętnem, prezentowane będą wyniki doświadczeń polowych, nowe techniki, technologie uprawy oraz odmiany roślin.

Rolnicy będą tam mogli spotkać się ze specjalistami i wezmą udział w wystawach ciągników, maszyn, urządzeń i środków do produkcji rolniczej. Uczniowie i studenci kierunków rolniczych dodatkowo skorzystają z lekcji praktycznych w terenie i zapoznają się z aplikacją e-DWIN. Wsparcie dla odwiedzających to pole stanowić będzie wydawnictwo – Przewodnik po polu doświadczalnymktóry zawiera informacje o wykonanych zabiegach agrotechnicznych i charakterystyce odmian roślin oraz wskazówki przydatne w codziennej pracy rolnika. To będzie niewątpliwa, praktyczna pomoc dla każdego rolnika, który chce nowocześnie rozwijać swe gospodarstwo.

Natomiast namioty tematyczne podzielone zostały na trzy kategorie. W namiocie „Nauka polska a innowacje w rolnictwie”, znajdą się m.in. prezentacje roślin i ziarna, degustacje chleba z pszenicy okrągłoziarnowej i perskiej, produkty mięsne, mleczne, owocowo-warzywne, fermentowana żywność, oraz eksponaty chorób i szkodników roślin rolniczych. Przygotowano też wystawy zdjęć polskiego jedwabnictwa i roślin wyhodowanych in vitro.

Natomiast w namiocie „Rolnictwo ekologiczne i ochrona środowiska” będzie prezentacja   gospodarstw jagodowo-warzywnego, przetwórstwa czarnego bzu, chowu kóz, sadownictwa i zielarstwa. Atrakcją będą warsztaty edukacyjno-zielarskie „Zero waste” nie tylko dla rolników, jak też pokazanie, jak działa pasieka. Z kolei namiot Koła Gospodyń Wiejskich oraz Tradycja i Rękodzieło zaprasza na degustacje potraw i pokazy wycinanek, haftu, decoupage, malowania witraży, strojów ludowych oraz warsztaty kowalskie, włókiennicze, garncarskie, rzeźbiarskie i wiele innych.

 Online i w terenie

Podczas trzech dni imprezy będzie działało studio online. Pierwsze dwa dni to spotkania panelowe rolników oraz ekspertów działających na rzecz rolnictwa. Będą również wywiady na Polu Doświadczalnym. Trzeci dzień to lekcje online dla uczniów i studentów kierunków rolniczych. Tym, którzy nie mogą osobiście brać udziału w wydarzeniu, organizatorzy proponują transmisje online. Wystarczy tylko wejść na stronę internetową MODR, by móc uczestniczyć w konferencjach – facebook.com/modrwarszawa oraz youtube.com/c/MODRWarszawa1.

Podczas III Krajowych Dni Pola swoich ulubieńców prezentować będą hodowcy koni, ale organizatorzy zachęcają nas także do oglądania pojazdów konnych, bryczek i zaprzęgów właścicieli i uczestników XV Amatorskich Zawodów w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi. Nie zabraknie wystaw ciągników, maszyn, urządzeń i środków do produkcji rolniczej, rękodzieła, kulinariów wsi mazowieckiej, kiermaszów kwiatów, roślin ozdobnych, drzewek i krzewów owocowych czy produktów pszczelarskich cenionych przez fanów zdrowego trybu odżywiania. Organizator – MODR, partnerzy imprezy oraz wystawcy przygotowali dla odwiedzających także wiele konkursów, zabaw a nawet gier terenowych.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz