Uwaga na oszustów

Fot. Pixabay
Uwaga na oszustów, którzy kolejny raz zaatakowali na terenie powiatu sochaczewskiego. Niedawno mieszkanka Sochaczewa wyrzuciła przez okno biżuterię. Przypominamy, że policjanci nigdy nie angażują innych osób do swoich działań i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.
Oszuści mają wiele metod działania. Dzisiaj podają się za funkcjonariuszy Policji, jutro za prokuratorów, a pojutrze mogą podać się za pracowników innych instytucji. Nie zmienia się tylko ich cel – łatwe wzbogacenie się na krzywdzie innych osób.

Przestępcy wykorzystując ufność starszych osób i dodatkowo wprowadzając element zagrożenia i presję czasu powodują, że seniorzy wyrzucają pieniądze i inne wartościowe przedmioty przez okno, zostawiają je w koszach na śmieci lub przekazują obcym osobom oszczędności całego życia.

Ponownie przypominamy!

  • nigdy nikomu nie mów ile posiadasz pieniędzy,
  • nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz,
  • nigdy nie zostawiaj pieniędzy w bramach, koszach na śmieci lub innych miejscach wyznaczonych przez rozmówcę,
  • jeżeli dzwoni do Ciebie osoba podająca się za syna, córkę, wnuczka i potrzebuje od Ciebie pieniędzy, rozłącz się i zadzwoń do najbliższych (najlepiej z innego telefonu), by to potwierdzić.
  • nie wypłacaj z banku dużych sum pieniędzy bez konsultacji z najbliższymi. Ty działasz pod presją czasu z nadzieją, że pomożesz osobie najbliższej, a twoja rodzina może mieć inne spojrzenie na tą sytuację.
  • nigdy nie wierz osobom, które dzwonią i mówią, że twoje pieniądze lub inne wartościowe przedmioty są zagrożone i tylko przekazanie ich „funkcjonariuszowi” je uratuje
  • jeśli ktoś próbował Cię oszukać lub padłeś ofiarą oszustów – natychmiast powiadom najbliższą jednostkę Policji.

Zapamiętajcie!

Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 czy 997 – zanim zadzwonisz na te numery, sprawdź czy na pewno rozłączyłeś poprzednią rozmowę, a najlepiej skorzystaj z innego aparatu telefonicznego np. od sąsiada.

Kolejny raz przypominamy!

Policja nigdy nie informuje osób postronnych o podejmowanych działaniach, a szczególnie o tajnych akcjach. Prawdziwi policjanci nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli odbierzecie telefon i wasz rozmówca będzie przedstawiał się jako np. funkcjonariusz czy inny pracownik instytucji i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania przez was  pieniędzy, natychmiast dzwońcie na numer 112 po prawdziwych policjantów. W tym celu skorzystajmy najlepiej z innego aparatu telefonicznego np. od sąsiada.

asp. Agnieszka Dzik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz