Teresin – dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podsumowała wyniki drugiego naboru Programu Inwestycji Strategicznych realizowanego w ramach Polskiego Ładu. Prawie 50 proc. inwestycji, które otrzymają dofinansowanie, to przedsięwzięcia związane z infrastrukturą drogową. Najwięcej wniosków złożyły samorządy z woj. mazowieckiego. Tym razem Gmina Teresin otrzyma ponad 13 milinów złotych bezzwrotnej dotacji na zaplanowane przez nią inwestycje. Przypomnijmy, że w pierwszym rozdaniu, Gmina Teresin jako jedyna w powiecie, nie otrzymała ani złotówki.

Składaliśmy trzy wnioski, ale tylko dwa z nich uzyskały akceptację. Niestety nie otrzymaliśmy wsparcia na największy wniosek dotyczący kanalizacji, podobny do wniosku z pierwszego naboru, powiększony o kwotę inflacyjną – ponad 24 000 000, 00 zł.

Gmina Teresin w drugim rozdaniu środków z Programu Inwestycji Strategicznych realizowanego w ramach Polskiego Ładu otrzyma 8 330 000,00 zł na zwiększenie bezpieczeństwa i dostępności usług społecznych poprzez przebudowę i termomodernizację budynku Urzędu Gminy w Teresinie oraz 5 000 000,00 zł na budowę kanalizacji sanitarnej wzdłuż ulicy Szymanowskiej w Teresinie (dawna Zielonka). To dobra wiadomość i szansa na realizację bardzo długo oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji.  Cieszy fakt, że modernizacja budynku Urzędu Gminy wykonana zostanie głównie z funduszy zewnętrznych. Jest to trzecie co do wysokości dofinansowanie w powiecie sochaczewskim.

Nabór do II edycji Programu Inwestycji Strategicznych zakończył się 11 marca. W jego ramach każdy samorząd lub związek Jednostek Samorządu Terytorialnego mógł zgłosić 3 wnioski o dofinansowanie (do 65 mln zł, do 30 mln zł, do 5 mln zł – wniosek obligatoryjny), z którego środki można było przeznaczyć na nowe inwestycje, jak drogi, szkoły, rozwój sieci kanalizacyjnej, transportu publicznego czy infrastruktury kulturalnej oraz sportowej.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

źródło: samorzad.pap.pl, grafika: Kancelaria Premiera RP/ UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz