Samorząd województwa da na strażnice

fot.pixabay

Już niebawem 21 strażnic Ochotniczych Straży Pożarnych z subregionu żyrardowskiego zostanie zmodernizowanych lub wyremontowanych. Decyzję w tej sprawie podjęli radni województwa mazowieckiego. Na ten cel władze Mazowsza zarezerwowały 586 070 złotych. Na terenie całego Mazowsza z dotacji skorzysta 240 strażnic.

 Taka sytuacja cieszy ogromnie gminy, które od lat starają się sukcesywnie remontować swoje strażnice. Na terenie powiatu sochaczewskiego wszystkie gminy skorzystają z tych dotacji. Kwoty są zróżnicowane w zależności od potrzeb. Po 30 tys. złotych na modernizację i remonty strażnic dostaną gminy Nowa Sucha, Teresin, Brochów i Rybno. W przypadku pierwszej z gmin zmodernizowane będzie OSP w Nowej Suchej. Gmina Teresin przeznacza swoją dotację na remont strażnicy w Paprotni. Natomiast gmina Rybno na remont remizy OSP w Wężykach. Z kolei gmina Brochów chce za uzyskane od samorządowców mazowieckich pieniądze przeznaczyć na modernizację strażnicy w Kromnowie.

Nieco mniej, bo 27 500 złotych otrzymała gmina Młodzieszyn na modernizację OSP Witkowice, a gmina Sochaczew na remont strażnicy w Janaszówku dostała 22 500 złotych.

Najmniej, bo tylko 14 070 złotych otrzymała gmina Iłów na remont strażnicy w Iłowie, ale jest to wystarczająca kwota na tę inwestycję.

Strażacy z Mazowsza od lat zawsze mogą liczyć na wsparcie finansowe i rzeczowe z budżetu województwa mazowieckiego. Dofinansowujemy nie tylko zakup specjalistycznego sprzętu czy samochodów, ale także pomagamy w remontach strażnic OSP, co jest dla gmin bardzo ważne, bo poprawia wartość i wzmacnia część bojową strażnic – stwierdził Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Na Mazowszu funkcjonuje blisko 2 tys. jednostek OSP, które dysponują blisko 1,9 tys. remiz strażackich. Adam Orliński, wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego, zauważa, że wiele z tych budynków wymaga gruntownych remontów lub odświeżenia, gdyż strażnice są użytkowane od lat i konieczne są na nie nakłady finansowe. Jak stwierdza Adam Orliński, są to często bardzo kosztowne inwestycje, zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy rośnie inflacja i ceny.

Do urzędu marszałkowskiego wpłynęły w sumie 244 wnioski na kwotę ponad 7,1 mln zł. Po ocenie formalnej i merytorycznej wniosków, dofinansowanie w wysokości w sumie ponad 6,5 mln zł trafi do 240 mazowieckich gmin i miast.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz