Rozbuduja wielkiego brata

fot. Jerzy Szostak

Jeszcze w tym roku sochaczewski system monitoringu wzbogaci się o kolejne kamery. Rozbudowane zostanie także centrum systemu. Ten natomiast zostanie zaprogramowany tak, że będzie można między innymi rozpoznawać i zapisywać twarze wandali.

Miasto ogłosiło w ubiegłym tygodniu przetarg na rozbudowę miejskiego systemu monitoringu. Wykonawcę inwestycji poznamy 6 czerwca. Natomiast nowoczesny system kamer powinien zacząć funkcjonować na początku sierpnia.

Stare na nowe

To, o czym informowaliśmy kilka miesięcy temu, staje się faktem. Mający czternaście lat monitoring miejski zostanie w tym roku wzbogacony o 23 kamery. Przypomnijmy, że obecnie system jest obsługiwany przez 16 kamer i choć systematycznie był modyfikowany, nigdy nie przeszedł gruntownej przebudowy. Obecnie jest on przestarzały i nie spełnia oczekiwań, jakie stawia się takim systemom. Inaczej mówiąc, trzeba go po prostu wymienić na bardziej nowoczesny. Jak wynika z naszych informacji, nowe kamery mają mieć minimalną rozdzielczość czterech megapikseli, a obraz z nich będzie wyraźny zarówno za dnia, jak i w nocy. Urządzenia 360 stopni będą wyposażone w klosze utrudniające postronnym osobom ustalenie kierunku, w jakim „patrzy” kamera. W ramach modernizacji dodatkowe, szesnaste urządzenie (bo tylko taką przepustowość ma aktualny system) zostanie zamontowane na skrzyżowaniu ulic Okrzei i 15 Sierpnia.

Przypomnijmy, że w obecnym systemie kamery zlokalizowane są: na peronie PKP, skrzyżowaniach ulic Księcia Janusza i Sienkiewicza, Traugutta i Reymonta, Warszawskiej i Żeromskiego, Żeromskiego i Pokoju, 600-lecia i Trojanowskiej, 15 Sierpnia i Inżynierskiej, Senatorskiej i Al. 600-lecia. Kolejne kamery obserwują plac Kościuszki, Ogródek jordanowski, Rondo Jana Pawła II w Chodakowie, Al. 600-lecia (na wprost sklepu Kaufland), ulicę Chopina i Pasaż Duplickiego.

Tam gdzie niebezpiecznie

Gdzie pojawią się nowe kamery? Jak wynika ze specyfikacji zamówienia zostaną one zainstalowane w następujących lokalizacjach: kamera nr 17 – Pasaż Duplickiego (Chodaków), kamera nr 18 – ul. Grunwaldzka, plac zabaw (Chodaków), kamera nr 19 – skrzyżowanie: ul. Warszawska – Al. 600-lecia – Piłsudskiego, kamera nr 20 – tereny spacerowe nad Utratą, koniec ścieżki (Chodaków), kamera nr 21 – ul. Chabrowa, plac zabaw (Karwowo), kamera nr 22 – ul. Targowa, rejon sklepu Żabka (Trojanów), kamera nr 23 – ul. Kochanowskiego, rejon bloku 37 (Centrum), kamera nr 24 – ul. Kochanowskiego, rejon bloku 35,33 /lasek (Trojanów), kamera nr 25 – ul. Żeromskiego, przy bloku 25 (Centrum). kamera nr 26 – skrzyżowanie Al. 600-lecia i ul. Konstytucji 3 Maja (Centrum), kamera nr 27 – ul. Staszica, rejon Szkoły Podstawowej nr 4 (Centrum), kamera nr 28 – skrzyżowanie ul. Staszica i ul. Toruńska (Centrum), kamera nr 29 – Park im. Fryderyka Chopina, ul Traugutta (Centrum), kamera nr 30 – ul. 1 Maja (Centrum), kamera nr 31 – ul. Piłsudskiego, rejon Zespołu Szkół Kształcenia Praktycznego, kamera nr 32, 33, 34 – Park im. I.W.Garbolewskiego (Centrum), kamera nr 35 – skrzyżowanie ul. 15 Sierpnia, Traugutta i Licealna – rejon LO (Centrum), kamera nr 36 – ul. Żwirki i Wigury (Boryszew), kamera nr 37 – ul. Mickiewicza (Boryszew), kamera nr 38 – ul. Kościńskiego, rejon ogródków działkowych – cegielnia (Malesin) a kamera nr 39 – ul. Kozubowskiego (Malesin).

Rozpozna wandali

Zmodernizowany system monitoringu ma wykorzystywać narzędzia z zakresu sztucznej inteligencji. Dziś normą są aplikacje automatycznie rozpoznające, że ktoś np. zaparkował w miejscu niedozwolonym, zablokował wyjazd wozom straży pożarnej, jedzie pod prąd. Centrum Monitoringu Wizyjnego będzie mogło sięgnąć po narzędzia, takie jak aplikacja automatycznie rozpoznająca twarze czy identyfikująca numery tablic rejestracyjnych. Miejski samorząd wybiega jeszcze dalej w przyszłość i chce, aby nowy system był gotowy, np. do sterowania szlabanami blokującymi wjazd na określone tereny, pozwolił też włączyć do niego obraz z kamer innych obiektów miejskich (np. MOSiR, gdy na jego terenie odbywają się duże imprezy).

Przy okazji warto przypomnieć, że od sierpnia 2020 roku w Sochaczewie działa jeszcze jeden system miejskiego monitoringu – na bulwarach, w rejonie przystani kajakowej i kawiarni. Składa się z czternastu nowoczesnych kamer, tj. jedenastu stacjonarnych i trzech obrotowych. Rejestrują one obraz doskonale zarówno za dnia, jak i w nocy, co w przypadku bulwarów ma ogromne znaczenie. Po dwóch latach jego funkcjonowania widać, że kamery w tym miejscu spełniają swoją zasadniczą, prewencyjną rolę. Odnotowywane wcześniej na terenach rekreacyjnych nad Bzurą akty wandalizmu praktycznie ustały. System ten został wzbogacony o dodatkowe kamery, obserwujące amfiteatr, a stanowisko operatorów znajduje się w jednym z jego pomieszczeń.

Jerzy Szostak/UM Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz