Policja patrolowała dronami

Fot. KPP Stare Babice
Reklamy

Coraz większym problemem w ostatnich latach są kierowcy nie przestrzegający zasad ruchu drogowego. Niektórych trudno jest przyłapać na łamaniu przepisów. Tak jest w przypadku przejazdów przez zamknięte półzaporami przejazdy kolejowe. Lekceważenie tych półzapór przy ich opuszczeniu może doprowadzić do wypadku. I takie zdarzenia mają miejsce na terenie Mazowsza.

Ofiarami takich wypadków są nie tylko kierowcy, ale również piesi, którzy przechodzą przez tory w miejscach niedozwolonych. W zeszłym roku do potrącenia śmiertelnego doszło w Teresinie. Wypadki kolejowe z udziałem kierowców też miały miejsce na terenie powiatu sochaczewskiego i warszawskiego zachodniego.

Dronem w piratów

Policjanci z tego ostatniego wpadli na pomysł patrolowania i czuwania nad bezpieczeństwem na przejazdach kolejowych za pomocą dronów.

– W minionym tygodniu policjanci z wydziału ruchu drogowego ze starobabickiej komendy przeprowadzili działania prewencyjno – kontrolne w rejonie przejazdów kolejowych. Przy użyciu drona funkcjonariusze sprawdzali, jak zachowują się użytkownicy dróg w pobliżu przejazdów kolejowych – mówi   podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

Patrol z użyciem dronów przyniósł bardzo niepokojące spostrzeżenia. Okazało się, że trafiają się kierowcy forsujący zapory przy przejazdach kolejowych. Mundurowi ujawnili jeden taki przypadek niecierpliwego kierowcy. Wjechał on na przejazd pomimo zamkniętych półzapór. Tym samym stworzył zagrożenie dla życia i zdrowia nie tylko własnego, ale pasażerów pojazdu, jak również bezpieczeństwa dla innych użytkowników drogi. Za popełnione wykroczenie mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2000 złotych.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego komendy w Starych Babicach przeprowadzili w rejonie przejazdów kolejowych działania prewencyjno-kontrolne w kilku wyznaczonych miejscach. Przy użyciu drona sprawdzali, jak zachowują się użytkownicy dróg w pobliżu przejazdów na ulicy Ceramicznej w Ołtarzewie oraz ulicy Duchnickiej w Ożarowie Mazowieckim. Tym razem obyło się bez mandatów.

Zarejestrują wykroczenie

– Zadowalające jest to, że zdecydowana większość kierujących zachowywała się w sposób prawidłowy. Przypominamy, że omijanie zamkniętych zapór i półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd w chwili, gdy są one opuszczane, jest nie tylko zabronione, ale i szczególnie niebezpieczne zarówno dla samego sprawcy wykroczenia, jak i jego pasażerów i pasażerów pociągu. Kierowca musi pamiętać, że swoim zachowaniem ryzykuje nie tylko własne życie – apeluje rzeczniczka ze Starych Babic.

Policja apeluje o rozsądek i uprzedza, że działania te będą kontynuowane cyklicznie na terenie całego Mazowsze, w tym również na terenie powiatu sochaczewskiego. Jednak użytkownicy nie będą uprzedzani o terminie i miejscu kontroli. Policji chodzi o to, by w sposób naturalny wyłapać tych, którzy stwarzają zagrożenie da ruchu drogowego oraz kolejowego. Użytkownicy dróg muszą się liczyć z konsekwencjami, gdyż policyjny dron zarejestruje popełnione przez nich wykroczenie. Winowajcy przedstawiane jest zdjęcie i filmik z popełnionego wykroczenia wraz z numerami jego wozu. Każde złamanie przepisów o ruchu drogowym przy wtargnięciu na zamknięty przejazd kolejowy, jak informuje mazowiecka policja, będzie karane wysokim mandatem.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz