Od dziś centrum płatne

fot. Janusz Szostak, archiwum

 1 czerwca, za parkowanie na większości ulic w centrum Sochaczewa trzeba będzie zapłacić. Jest to związane z rozszerzeniem sochaczewskiej Strefy Płatnego Parkowania. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że opłaty za pozostawienie samochodu nie zostaną podniesione.

1 czerwca ci, którzy będą chcieli pozostawić samochód w centrum Sochaczewa po godzinie 8.00, będą musieli za to uiścić opłatę. Jak już informowaliśmy, związane jest to z rozszerzeniem sochaczewskiej Strefy Płatnego Parkowania, do której włączono: Pl. św. Dominika, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ul. Farną od ul. Warszawskiej do ul. Toruńskiej, ul. Toruńską od ul. Staszica do Farnej, całą ul. Narutowicza, Traugutta do Ziemowita, 1 Maja od Warszawskiej do Ułanów Jazłowieckich, Ułanów Jazłowieckich, Żeromskiego od Narutowicza do Pokoju.

 Opłaty bez zmian

Istotne jest także to, że po rozszerzeniu strefy wysokość stawek opłat nie zmieni się. Półgodzinny postój nadal będzie bezpłatny, a za pierwszą godzinę parkowania kierowcy zapłacą jedynie 2 zł. Przypomnijmy, że regulamin strefy obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Wówczas obowiązkiem kierowców jest pobranie z parkomatów i umieszczenie wydrukowanych biletów postojowych w widocznym miejscu, za przednią szybą pojazdu, również tych bezpłatnych.

Natomiast w siedzibie ZKM można nabyć abonament – typu „M” dla mieszkańców zameldowanych na pobyt stały lub czasowy, przy ulicach objętych strefą kosztuje od 20 zł do 150 zł, w zależności od liczby miesięcy, na które został wykupiony lub też karnet typu „O”, na okaziciela za 200 zł. Natomiast w parkomatach będzie można płacić zarówno gotówką, jak za pomocą kart płatniczych czy urządzeń mobilnych.

Należy również dodać, że od 1 lipca, jeżeli radni przychylą się do prośby burmistrza, honorowi krwiodawcy, mieszkańcy Sochaczewa, będą mogli korzystać dwie godziny z bezpłatnego parkowania dziennie. Jak podkreśla Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa: – To gest podziękowania i docenienia ich roli w ratowanie życia.

Większość za strefą

Włączenie do strefy kolejnych ulic nie wszystkim się jednak podoba. Przeciwnicy takich działań twierdzą, że jest to związane z łataniem dziury budżetowej kosztem mieszkańców. Są to jednak głosy odosobnione.

We wrześniu 2020 samorząd miasta przeprowadził sondaż, w którym zapytano mieszkańców, jak oceniają funkcjonowanie SPP. W ankiecie wzięły udział 294 osoby. Okazuje się, że blisko 80 procent z nich popiera SPP i jest zadowolonych z jej funkcjonowania. 103 ankietowanych – 35 procent odpowiedziało, że „strefa ułatwia znalezienie miejsca parkingowego w centrum miasta”. Jeszcze więcej, bo 123 osoby – 42 procent – uważają, że „miasto powinno rozwinąć strefę o kolejne ulice”. Tylko co piąty pytany stwierdził, że „strefa nie spełnia swojej roli i powinna zniknąć”.

Rozszerzenie strefy wpłynie pozytywnie m.in. na rozwój gospodarczy kolejnych obszarów miasta, które muszą się zmagać z deficytem miejsc postojowych. Główną zaletą strefy jest bowiem zwiększenie rotacji samochodów. Pokazują to statystyki w raporcie ZKM za pierwszy kwartał 2022 roku. Uśredniając, jedno miejsce postojowe było każdego dnia wykorzystywane dziewięciokrotnie. Przez trzy pierwsze miesiące tego roku parkomaty wydały blisko 220 tys. biletów. Nie uderza to jednak kierowców po kieszeniach, zdecydowana większość z nich, bo 84 procent – 183,5 tys. to bezpłatne, półgodzinne bilety.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz