Mazowsze w amfiteatrze

foto: mazowsze.waw.pl 
Reklamy
Na zakończenie pierwszego dnia obchodów Święta Mieszkańców, w piątek o godz. 20:30, w sochaczewskim amfiteatrze wystąpi Państwowy Zespoł Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik.

Zespół „Mazowsze” od blisko 70 lat porywa publiczność na całym świecie, pełniąc zaszczytną funkcję Ambasadora Polskiej Kultury. Dyrektorem zespołu jest obecnie dyrygent Jacek Boniecki „Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar zespołu szybko rozszerzył się o folklor innych regionów.

Styl mazowszański to ciepło delikatnej stylizacji, uwypuklającej urodę autentyku, zarówno w odniesieniu do muzyki, jak i do choreografii czy kostiumu. Folklor prezentowany przez zespół na scenie staje się sztuką o największej wartości, sztuką o wielkim ładunku emocjonalnym.

Pierwsze sukcesy zagraniczne uświadomiły potrzeby i oczekiwania publiczności. Słowo „Mazowsze” stało się hasłem wywoławczym, utożsamianym z nieznanym dla cudzoziemców krajem i kulturą, zaś dla Polonii stało się synonimem patriotyzmu i ojczyzny. Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe i działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego „Mazowsze” uznawane jest za zespół narodowy.

Informacja i foto: mazowsze.waw.pl 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz