Konkurs dla wiejskich liderek

Fot. Pixabay
Reklamy

Rusza kolejny konkurs „Najaktywniejsza Liderka Wiejska w województwie mazowieckim”, organizowany z myślą o kobietach ambitnych, kreatywnych, wielozadaniowych, pełnych empatii i zaangażowania. Właśnie ruszył nabór zgłoszeń. Będzie on trwać do 29 lipca. Lista laureatek będzie znana 28 października.

 W ubiegłych latach do konkursu zgłosiła się ponad setka Pań, aktywnych działaczek lokalnych, sołtysek, radnych, strażaczek OSP czy szefowych Kół Gospodyń Wiejskich. Jest szansa, że tegoroczny konkurs zaobfituje w zgłoszenia.

– W tym konkursie nagradzamy panie, które aktywnie działają na rzecz innych i przyczyniają się do rozwoju swoich „małych ojczyzn”W sumie w poprzednich edycjach nagrodzonych zostało około pięćdziesiąt uczestniczek  –  mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

W ostatnim konkursie laury najlepszej zdobyła  Renata Klaus z Goszczyna z powiatu grójeckiego. Kolejne miejsca przypadły Judycie Olszewskiej z Żebry – Wierzchlasów   z powiatu ostrołęckiego oraz Justynie Nowackiej Cieksyna z powiatu nowodworskiego.

Panie decydują na wsiach

Z danych statystycznych wynika, że na wsiach coraz więcej i coraz częściej rządzą kobiety.

Mazowszanki angażują się w działalność lokalnych organizacji, takich jak koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia czy grupy działania. Coraz częściej są sołtysami i radnymi. Kiedyś dominowali w samorządach mężczyźni. Obecnie relacje są pół na pół, i to w większości gmin.

W XX wieku odsetek kobiet w gminach wiejskich ledwie przekraczał 9 procent, po 2014 roku był już niemal trzykrotnie większy, a według danych GUS z minionego roku na Mazowszu było 7285 sołtysów, z czego aż 3271 to kobiety, czyli niemal połowa. Nie ma takiej skali porównawczej, jeśli chodzi o udział we władzach centralnych. Tam nadal jest dużo mniej kobiet, choć jak wynika z obserwacji, kobiety dobrze radzą sobie w samorządach. Są przedsiębiorcze, kreatywne, wyróżniają się sporą energią i charyzmą. Ponadto doskonale aktywizują mieszkańców, potrafią innych zmobilizować do pracy i przekonać do aktywnego udziału w realizowanych przedsięwzięciach.

– Aby docenić lokalne liderki, co roku organizowany jest jeden z konkursów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. W skład komisji oceniającej wchodzą tylko panie, w tym również liderki z lat ubiegłych. Kobiety są bardziej wrażliwe na potrzeby społeczne, wzbudzają zaufanie i spajają społeczności lokalne, a nasze laureatki są naprawdę wyjątkowe, bo nagrody w konkursie przeznaczają na potrzeby swoich środowisk, wskazując komu i na co przelewać środki finansowe. Są to więc liderki z prawdziwego zdarzenia – podsumowuje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Podobnego zdania jest Janina Ewa Orzełowska, również członek zarządu województwa, która uważa, że kobiety potrafią patrzeć szerzej na wiele spraw i dlatego mają pod tym względem przewagę nad mężczyznami. Są bardziej wszechstronne, mogą robić kilka rzeczy jednocześnie i mają dużo empatii. Bywają również dobrymi partnerkami negocjacyjnymi i należy te cechy w nich doceniać w dobrze rozumianym interesie publicznym.

Dwa etapy rywalizacji

 Uczestniczki konkursu, jak co roku, będą rywalizować w dwóch etapach. Najpierw oceniane będą zgłoszenia wraz z opisem osiągnięć oraz dołączonymi do nich przynajmniej dwiema rekomendacjami od organizacji pozarządowych, lokalnych grup działania czy samorządów. Kolejny etap to prezentacja indywidualna, podczas której liderki będą musiały wykazać się wiedzą o Mazowszu i o programach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Dla liderek i ich organizacji przygotowano nagrody o łącznej wartości do 30 tys. zł. Dla laureatki pierwszego miejsca przewidziano 7,5 tys. zł, za drugie miejsce 5 tys. zł, a za trzecie – 2,5 tys. zł. Kwoty obejmują nagrodę rzeczową do 750 zł oraz nagrodę finansową. Natomiast osoby wyróżnione w konkursie otrzymają nagrody rzeczowe do 750 zł.

Formularze zgłoszeniowe wraz z dodatkowymi dokumentami należy wysłać pocztą lub dostarczyć osobiście na adres Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie lub mailowo na adres https://poczta.wp.pl/w/ksow@mazovia.pl  do 29 lipca. Szczegóły dotyczące konkursu oraz zgłoszeń można znaleźć na stronie mazowieckiego biura Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Bez względu na to, czy uda się, czy nie zdobyć główne nagrody, warto zdecydować się na złożenie aplikacji. Dostanie się do prezentacji indywidualnej to już jest sukces dla liderki, bo mogła się pokazać poza swój zasięg działania i powiedzieć o sobie. To procentuje – mówi jedna z przedstawicielek KGW z gminy Sochaczew.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz